Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Gördüğünüze bile sakın inanmayın artık!..
15 Temmuz 2018 Pazar, 07:28

60 akıl 70 fikir yazılar yazıyoruz. Boğaz dokuz boğum düsturumuz. İki düşünüp bir laf ediyoruz...Ki, sonuçta rezil olmayalım. 70 milyon bizi izlemiyor, 60 milyon bizi okumuyorsa da, kendi çapımızda bir kitlemiz var. Bazen ben yazarım yan odadaki arkadaşıma okuturum, olmuş mu diye, bazen o yazar bana okutur, bak bakalım bir maddi hata var mı diye.
Lafı, Muharrem İnce'nin seçim gecesi içki içtiği hususunu dillendiren Levent Gültekin'e getireceğimi sanırım anladınız. Gültekin çıkmış internetten yayın yapan bir televizyona, Muharrem İnce'nin seçim gecesi herkesi merakta bırakan sessizliğini, otelde kafayı çekmesine bağlamış.
Sunucu 'Bu çok ciddi bir iddia' deyince de, 'kaynağım sağlam!' diyor ve ekliyor:
'Ben doğrulatmadan konuşmam!'
Sonra ne olsa beğenirsiniz. Sonrasında ben sayamadım neredeyse 10-15 'tweet' daha atıp Muharrem İnce'den özür üzerine özür diliyor. Kandırıldığını itiraf ediyor.
Yani, söylediği lafı kendisi yalanlıyor.
Ahmet Hakan'ı da kandırmışlardı böyle. O meşhur 'Benim başörtülü bacıma motosikletli adamlar...' diye bilinen konuyla alakalı.
Levent Gültekin defalarca özür dilediği halde, kamuoyu artık 'içiyormuş!' diye hatırlayacak o geceyi. Çamur atıldı artık ve maalesef izi kaldı.
Dijital bir çağda yaşıyoruz artık. Bırakın kaynağı maynağı, gözümüzle gördüğümüz görüntülere bile inanmamayı öğrenmemiz lazım. Evet gözümüzle görsek bile.
Ne söylediğimi gayet iyi biliyorum. Yapay zeka 'tamamı kurgu' videolar yapabiliyor artık.

Medeniyet dediğin!
Ara sıra düşünürüm!
'Medeniyet insanları hizaya getirme sanatı mı?' diye.
Medeniyet dediğin kurallar manzumesi neticede.
Bizim gurbetçiler, Kapıkule'den girişte her şeyi camdan niye atıyor? Cezası olmadığından.
Aynı gurbetçiler Avrupa'da son derece akıllı uslu ve terbiyeli araç kullanırken, ülkeye girer girmez makas atmalar, hatalı sollamalar falan neden gırla?
Kurallar uygulanmıyor da ondan.
Bir turizm sitesinde gezerken gördüm Avrupa'nın adı turizmle anılan birçok kentinde, enteresan kurallar varmış, aklımızın ucuna dahi gelmeyecek cinsten. Buyurun:
1. Venedik'te kuşlara ekmek atmak yasakmış.
2. Atina Akropolis'te topuklu ayakkabı ile gezmek yasakmış.
3. Ukrayna'da tarihi binaların resmini çekmek yasakmış.
4. Roma, Floransa, Milano, Venedik gibi İtalyan kentlerinin tarihi mekanlarında ayaküstü yeme içme yasakmış.
5. İspanya'nın Barcelona, Palma ve Mallorca gibi sahilleri ve plajları ile ünlü kentlerinde mayoyla gezmek yasakmış. Üstelik cezası da 100 ile 500 Euro arasındaymış.
NOT: Hazır laf turizmden açılmışken, ben kaçtım abiler ve de ablalar.
10 gün kadar yokum bur(s)alarda...