Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Gövde Mansur'dan kafa İmamoğlu'ndan
19 Nisan 2019 Cuma, 08:11

Öyle bir iletişim çağının içindeyiz ki. Kimsenin ağzında bakla da ıslanmıyor, hiçbir şey de kapalı kapılar ardında kalmıyor.
Şu mazbata alma- verme sahnesinde misal dedim bir 'Maraş dondurmacısı' esprisi yapayım.
(Adam mazbatayı İmamoğlu'na uzatıyor, tam alacakken geri çekiyor, sonra şaka yaptım diye yine uzatıyor, hoop bir daha çekiyor gibi) Arkadaşlar hemen uyardı:
'Abi yapıldı o espri, sosyal medyada!'
Sadece yazma çizme olayı da değil. Herşeyin fotoğrafı anında ortamda!
Bursaspor'un Trabzon deplasmanından gelen fotoğrafları ancak çarşamba günü gazeteye koyan bir kuşağın temsilcilerinden olduğum için, süreç hakikaten başdöndürücü.
Ve ortam görsel malzeme açısından bu kadar bol ve verimliyken şu CNN Türk ve Fox TV nasıl olmuş da İmamoğlu'nun mazbatalı fotoğrafı yerine Mansur Yavaş'ın gövdesine, İmamoğlu kafası montajlanmış fotoğrafla yayın yapmış, hakikaten akla zarar!


Azıcık sosyal medya taransa bir yığın fotoğraf bulunacağı belliyken neden bu saçma sapan cinliğe ve aceleciliğe başvurulduğunu anlayamadım.
Mansur Yavaş'ın eşi olmasa karede, fotoğrafın montaj olduğu da anlaşılmayacak.
Böylesi bir lakayıtlık buralarda olur ancak...

ANTRİKOT İLE MUSAKKA!

Ekrem İmamoğlu'nun belediyede ilk günü. Bir video izledim az önce.
İmamoğlu tek tek ofisleri gezerek çalışanları ile tanışıyor. Sonunda da herhalde başkanlık katındaki mutfağa giriyor, oradaki görevlilerle tokalaşıyor. 'Ne yemek vardı bugün?' diye soruyor.
Aldığı cevap aynen şöyle: 'Musakka vardı. Sizin için de antrikot!'
İmamoğlu itiraz ediyor bu duruma ve şu lafı ediyor:
'Birine musakka, birine antrikot olmaz. Bir dahakine aynısı olacak.'
Yemin ederek söylüyorum gözlerim doldu.
Türkiye boşuna sevmedi bu adamı.

SORUN ARAÇ SAYISINDA DEĞİL!

Türkiye'de bin kişiye 50 otomobilin düştüğü yıllarda örneğin Almanya, Avusturya gibi ülkelerde 450 araç düşüyordu. Yine de bizim büyük kentlerde trafik büyük problemdi, oralarda ise değildi.
Bu karşılaştırmada ana nüans, oralarda insanların bilhassa hafta içinde toplu taşıt araçlarını kullanmaları, bisikleti veya yürümeyi tercih etmeleri...
'Sönmez Medya Buluşmaları'nda bu haftaki konuğumuz AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, seçim öncesi herkesin bir numaralı sorun olarak gördüğü trafiğe getirdi lafı ve...
'2 yıl içinde trafik Bursa'da sorun olmaktan çıkacak' dedi.
Dün Namık Göz yazdı. Batı Avrupa'da şu sıralar bin kişiye 637 otomobil düşüyor, Kuzey Amerika'da bu sayı 786. Türkiye'de ise bin kişinin sadece 203'ünün otomobili var.
Bursa nüfusu her yıl 30-35 bin artarken, trafiğe çıkan araç sayısı 50-55 bin artıyor.
Hasılı çözüm belli: Bursa'da trafik sorunu çözülecekse insanların (daha kapasiteli hala getirilecek) toplu taşımaya yönlendirilmesi şart. Ve tabii yaya ve bisikletle ulaşıma öncelik verilmesi de.
Bu hususta yeni bir keşfe veya icat çıkartmaya gerek yok!..