Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hacıyatmaz yine yatmadı
20 Haziran 2019 Perşembe, 08:03

Hacıyatmaz'ın tarifiyle başlayalım: Sırtı asla yere gelmeyen şahsiyet. Güç durumlardan kurtulmasını bilen, becerikli, devrilemeyen kimse.
Bunlar alternatif sözlük tanımlarıydı.
Bunlar da TDK'dan:
1. Yere nasıl bırakılırsa bırakılsın, dibinde bulunan ağırlık sebebiyle dik bir durum alan oyuncak.
2. Güç durumlarda çıkarı için kişiliğinden özveride bulunarak kendini çabucak toparlamayı beceren kimse.
TDK'nın 2'nci tanımında fark etmişsinizdir, 'kişiliğinden özveride bulunarak' diye Hacıyatmaz'ı 'galiz kahraman' olarak göstermiş. (İhsan Oktay Anar'a da bir selam çakmış olduk.)
Özümün 'Hacıyatmaz'ı, birinci tanımdaki oyuncak gibi.
Vuruyorsun vuruyorsun düşmüyor, asla pes etmiyor. Dik durmayı beceriyor.
Üstelik vurulacağı yüzde yüz belli adreslere bile isteyerek, koşa koşa gidiyor.

DÖRT AYRI KANALDA YEMEYE ÇALIŞTILAR

Şematik izah edelim:
1) Ülke TV'ye çıktı. Karşısındaki eleman sandı ki O'nu sinirlendirecek, kışkırtacak, üzecek ve Hacı'nın başka bir ruh halini ahaliye gösterecek. Böylece ondan tiksinilmesini sağlayacak.
Vurdu baba vurdu, kalktı bu, yine vurdu. Ne oldu? O oturumdan güçlenerek çıktı bizim Hacı.
2) Sonra Habertürk'e çıktı. Program Didem Aslan'ın programıydı ama Nagehan Alçı aldı eline sazı, PKK'dan, Fetö'den, Patrikhane'den, Yunanistan'da çıkan bir haberden acayip acayip sorular devşirdi.. Ki, benim diyenin eli ayağına dolaşması, benim diyen kurt politikacının bu sorular karşısında insicamının bozulmaması olası değildi... Bizim Hacı o programdan da burnu bile kanamadan çıktı, hem de haksızlığa uğramış ama eğilmemiş biri olarak.
3) Yetmedi, bu kez Ahmet Hakan aldı bunu karşısına. 'Siz deviremediniz O'nun hakkından ben gelirim' edasıyla. Ama bizimki öyle bir performans yaptı ki, Ahmet Hakan programı erken bitirmek zorunda kaldı. Öyle ki, 'Süre bitti!' lafı 'kötü medya tarihi'ne geçti, Ahmet Hakan'ın objektifliğinin 'tarafsız'lığının mezara kadar değil pazara kadar olduğu kabak gibi ortaya çıktı.
Başka yere çıkmasa, başka konuşmasa yeterdi ama, Hacıyatmaz bu, sanırım saldırıldıkça çoğaldığının, öldürmeye çalışıldıkça büyüdüğünün kendisi de farkında ve...
4) Tuttu, ne için çağırdıkları, ne amaçla davet ettikleri belli olduğu halde TRT'ye de çıktı.
Sonuç: Bir kere daha, bir kez daha, kışkırtan, yaralamaya çalışan, rezil etmeye uğraşan, maksatlı, amaçlı, planlı, programlı sorulara karşı hakikaten şerbetli olduğunu kanıtladı.
Sözünü ettiğim ama ismini vermediğim kişi, belki belediye başkanı bile olamayacaktı.
Yandaş medya bunu vura vura önce belediye başkanı yaptı. Vura vura büyüdüğünü anlayamadılar, aynı vuruşlara devam ede ede adamdan bir 'halk kahramanı' yarattılar.
Hacıyatmaz'ı Türk siyasi tarihine armağan eden, yandaş Türk 'matbuat' alemi değil mi!

FADIL OTOMOBİLİ

Bizde de bir ara yerli otomobil muhabbeti vardı ya. 'Jet Fadıl' nam Türk büyüğü Fadıl Akgündüz tarafından planlanan ve tasarlanan. Bu hikaye şurada öylece dursun, Vietnam yerli otomobilini üretmiş ve Amerikan parasıyla 16 bin 900 dolardan satışa sunmuş.
Bu hikaye orada dursun dememizin sebebi hikmeti, Vietnam'ın yerli otomobilinin markası ne olsa beğenirsiniz: Fadıl!
Evet yanlış okumadınız. Bu tesadüf size de tuhaf gelmedi mi?