Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Had bilmezlik!..
21 Nisan 2018 Cumartesi, 07:19

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmaması halinde cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladı.
Henüz bu çıkışın şaşkınlığı sürerken bu kez de CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin cumhurbaşkanlığına aday adayı olacağını açıkladı.
Böylece, yazı yayına hazırlanana kadar CHP'de cumhurbaşkanlığı aday adayı sayısı 2'ye çıktı. Çok sevimli bir ağabeyimizin bizi arayarak bir milletvekilini adaylığa önerdiği konusunu es geçersek sayı henüz 2 diyelim. Partide parti içi demokrasi var diye aleme üzerinde tepinilecek, köpürtülecek konu çıkarmanın ne manası vardı, o da ayrı tartışma konusu.
Siyasette genel olarak alıştığımız tavır, bir yerlere aday olanların, 'Ben aslında bu adaylığı düşünmüyordum, teşkilat tazyik yaptı, sana ihtiyacımız var' yollu beyanatlarıdır.
Biz pek farkında olmayız ama teşkilatı ve yakın çevresi abiye, senin bu kente (ülkeye, dünyaya!)
hizmet borcun bitmedi' diye ağır baskı yaparlar genellikle. O da, eşinden, çocuklarından izin alır (Onlara ayıracağı zamanı siyasete harcayacak çünkü!) ve elini taşın altına sokar. (Sağ olsun!)
Kendiliğinden aday olmak ayıpmış gibi, böyle de bir söylem tutturur adaylar genellikle.
De birader, söz konusu olan cumhurbaşkanlığı.
Boru değil. Basit hiç değil.
İnsan kendine şöyle bir bakmaz mı, kendini şöyle bir tartmaz mı?
Bu makama, bu koltuğa, bana gelinceye kadar kimler kimler yakışır diye.
Lafı hiç eğip bükmeden, hiç dolandırmadan kestirmeden söylüyorum.
Şu iki ismin ortaya atlaması, en basit ifadeyle 'had bilmezlik' bana göre.
Keşke şaka olsa, ama değil. 'Şaka olmalıydı' diyorsanız, buyurun aşağıdaki yazıya!

Başın düşerse dara Necmi başkanı ara!

Facebook'u kutluyorum. Gündeme bu kadar hızlı reaksiyon gösterdiği için. Seçimin 24 Haziran'da yapılacağı neredeyse dünün haberi. Küt, ortama bir uygulama koymuşlar. Tıklıyorsun ve '24 Haziran Seçimi için Adaylık Dilekçe'n hazırlanıyor.
Sırayla girdik uygulamaya.
Ben naçizane İstanbul milletvekilliği için dilekçe vermiş gibi çıktım. Halk arasındaki lakabım da, 'demir ezen!' Ne alakaysa!
Bizim Namık Göz hepimizi şaşırttı. Çünkü dilekçeyi 'Cumhurbaşkanlığı adaylığı' için vermiş çıktı. Lakabı da 'Dünya Lideri!'
Bana sadece İstanbul milletvekilliğini yeterli gören Facebook, Namık'ta nasıl bir cevher buldu da, onu Cumhurbaşkanlığı'na layık gördü, vardır bir bildiği. (Yakışır kardeşime!)
Kardeşim demişken, herhalde en komik paylaşıma, vurgulamak için tırnak içinde yazıyorum 'gazeteci' Necmi İnce'nin sayfasında rastladık. Sistem Necmi'ye 'İzmir milletvekilliği'ni uygun görmüş. Halk arasında tanınırlığa sebep olan slogan da şöyle:
'Başın düşerse dara, Necmi başkanı ara!'
Necmi bu durumu sayfasında bir reklama gönderme yaparak paylaşmış:
'Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz!'
Buraya kadar olan-biten hep eğlencelik lakırdılardı.
Ah keşke, Necmi'nin paylaşımının altına yorum yapanların konuyu ciddiye alıp 'Hayırlı olsun!', 'Rabbim utandırmasın', 'Başarılar kardeşim!', 'Allah yolunu açık etsin', 'Allah yar ve yardımcın olsun' vs yorumları olmasaydı!
Hem de 30-40 kadar!
Necmi de şaşırmış bu duruma ama yapacak bişey yok.
'Tabii iki dönem aday adayı olunca millet gerçek zannetmiş abi' diye yorum yaptı bu duruma.