Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İdam ilamı satılır mı?
18 Kasım 2017 Cumartesi, 08:17

28 yıl önce.
O sıralar çalıştığım Cumhuriyet'in Bursa Bürosu'na bir genç geldi. Elinde, kocaman sarı bir zarf. Zarfı açtı içinden merhum Adnan Menderes'in asılma anında çekilmiş onlarca fotoğrafı çıktı.
Çoğu, kamuoyunun hiç görmediği fotoğraflar.
Hoş-beşten sonra anlaşıldı ki delikanlı bu fotoğrafları Cumhuriyet'e satmak istiyor.

Haber merkeziyle görüştüm. Normal şartlarda üzerine balıklama atlanacak bu fotoğraflara, 'sırf' bir trajedinin bir vade sonra öyle veya böyle pazarlanması durumuna tepki olarak almak istemediklerini söylediler.
Ama 'bunu haber yapalım' diye de beni uyardılar:
'Menderes'in asılma anının fotoğrafları piyasaya düştü' gibi bir başlıkla haber yaptım durumu.
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın kesinleşmiş idam hükmünün ıslak imzalı orijinal evrakının, bir müzayede şirketi tarafından internet ortamında açık artırmaya çıkarıldığına ilişkin haberi okurken, Menderes ve arkadaşlarının pazarlanan ölüm anları geldi aklıma.
Denizler'in idam ilamı 5 liradan (!) satışa çıkarılmış.
Haberde fiyatın en son 15 bin liraya çıktığından da söz ediliyor.

Ne diyeyim bilmiyorum.
İnşallah bu evrakı alan kişi, şimdilerde müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi'ne hediye eder. Veya 68'liler Vakfı'na falan.
NOT: Uygar batı Michael Jakson'ın şapkasını, Mihael Jordan'ın çorabını açık artırmada satıyor. Bir de bizimkilerin satmaya çalıştıklarına bak.

Memleket insanına hitap eden araç işte bu

Elektrikli otomobil piyasasının devi Tesla, '0'dan 100'e' 1.9 saniyede ulaşan otomobili Roadster'i tanıtmış. Sektör, 100 kilometreye bu kadar hızlı ulaşan herhangi bir lastik tekerlekli araç üretememişti.

Formula 1 yarış otomobillerine bile parmak ısırtan bu müthiş performans, benzinli araçların tahtını da ciddi biçimde sarsacak gibi duruyor. Çünkü yaygın kanı, elektrikli otomobillerin asla bu kadar hızlı olamayacaklarına ilişkindi.

Gelelim bu haberin necip Türk milletini ingilendiren kısmına.
Bizim ahalinin erkek cenahında yaygın bir 'kırmızı ışıkta kıllanma hali' mevcuttur.
Işıkta durulur, yandaki araç kesilir. Elemanla göz göze gelindiği anda bakış (sanki) pisleşir.
O arada ayak gayriihtiyari gaza gider, gaz hafiften köklenir, 'hınnn- hınnn' efekti duyulur.
Bu bakışma, bu coğrafyanın genelinde, 'yeşil yandığı anda var mısın yarışa!' manasında.
Sırf bu kompozisyonda 1-0 öne geçmek isteyen bıçkın tabiatlı yurdum insanı, Tesla'nın Roadster'ına ilgi gösterecektir mutlaka.


Bin bir bin iki denene kadar 100 metre katetmek, kullandığı alet edevatın gücünü kendi gücü sanan, (kendi havalı, bilinçaltı hasarlı) memleket adamına iyi gelecek!