Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İki vali iki öğretmen!
26 Kasım 2019 Salı, 08:22

Konya Valisi Öğretmenler Günü nedeniyle bir törende konuşmaya başlarken, bir bakıyor 'öğretmen'lerden biri bacak bacak üzerine atmış. Konuşmasına şöyle devam ediyor:
'Sen öğretmen misin birader? Öğretmen gibi otur da bir görelim ya! Böyle güzel duygularla geliyoruz güzel hareketler görmek isteriz. Ayağını dikip de valinin karşısında oturmak değil.'
Vali lafı uzatıyor, salondakiler konuşmayı alkışlıyor!
Önce birkaç soru sorayım ortaya.
1. Bu çağda hâlâ böyle bir şekilcilik kaldı mı? Bacak bacak üzerine atmak niye saygısızlık olsun ki? Ve, kaç yıl öncesinin kafası bu?
2. Vali'nin arkadaşlarını azarlamasına diğer öğretmenler niye alkışlıyorlar?
Daha uzatabilirim soruları ama keseyim. Hem zaten bacak bacak üzerine atan da öğretmen değil, muhabirmiş.. Olayın böyle komik bir tarafı da var.
Az önce 'günümüz Türkiyesi'nden yaşanmış ve ülke gündemine gelmiş bir olay okudunuz.
Buyurun buradan ta 1927 yılına gidelim.
Yer Kastamonu. Yine böyle bir tören ortamı. Vali salona giriyor, valinin geldiğini geç fark eden bir öğretmen ayağa geç kalkıyor. Vali, Milli Eğitim Müdürü'nü yanına çağırıyor. Müdür Vali'ye öğretmenin iyi niyetli biri olduğunu söylese de Vali işin peşini bırakmıyor. Olay Bakanlığa kadar intikal ediyor. Bakanlık yetkilileri kendi aralarında konuşurken Mustafa Kemal Atatürk de tesadüfen Bakanlık'ta. 'Neler oluyor?' diye soruyor, anlatıyorlar. Ve hemen şu talimatı veriyor yanındakilere:
'Valiyi hemen görevden alın! Yapılacak bu kadar işimiz varken genç bir öğretmenle uğraşan valiyle bir yere gelinmez!'
(Geçmişte yaşayan birinin gelecek kafasına sahip olması ile bugün yaşayan birinin geçmiş kafasına sahip olmasına, bu kadar iyi karşılaştırmalı örnek az bulunur...)

MEDYA, İNCE'Yİ FARK ETTİ...

Şu Muharrem İnce'ye 'ince'den bir ayar vereyim diye çıktım evden.
Baktım benim söyleyeceklerimi kendi kendine söylemiş:
'Cumhurbaşkanlığı kampanyasında 107 miting yaptım. Yandaş medyada tek satır haber olmadım. Bugün yandaş medya beni pek sever oldu. Geçmişte beni yazmayarak, bugünse yazarak bana zarar vermeye devam ediyor. Yandaş medya senden gelecek rahmet Allah'tan gelsin.'
Adam kıllanmış haliyle. Nasıl kıllanmasın! Nagehan Alçı bile tam desteğini açıklamış İnce'ye...

NE EĞLENCELİ ÜLKE...

5-10 gündür Saray'a giden CHP'li yalanıyla uğraşıyoruz. Ama her gün başka bir aksiyon başka bir gündem gelip 'beni yaz, beni yaz' diye adeta önüme dikiliyor, yolumu kesiyor.
Misal Cüppeli Ahmet Hoca'nın son videosu...
Hani Hacı Abi'nin biri otobüste bir kadını 'yanımda oturma' diye yanından kaldırmıştı. Kadın gidip başka bir yer bulup oturunca bu kez de, 'Gözüm kayıyor, orada da oturma!' demişti ya.
Cüppeli Ahmet, Hacı Abi'ye çok kızmış.
'Sana zebaniler bir kayacak var ya..' diye ağır ayar veriyor.
İzlemediyseniz, çok şey kaçırdınız, kahkaha garantili bu videoyu...

ELON MUSK'IN CİNLİĞİ...

Tesla CEO'su California'da 2021'de piyasaya çıkaracağı elektrikli pikap Cybertruck'u tanıtıyor. Çok acayip sağlam olduğu söylenen aracın camlarının bile kırılmaz olduğu iddia ediliyor.
Ve, lansmanda aracın camına metal bir top fırlatılıyor. Cam kırılıyor haliyle. Bu skandal durum Tesla hisselerinin yüzde 6 değer kaybetmesine vesile oluyor. Musk'ın bu değer düşüşünden kişisel kaybı 788 milyon dolar!
Buraya kadar her şey kötü gitmiş gibi duruyor değil mi?
Değil. Meğer değilmiş daha doğrusu.
Musk'ın cam kırıldığı anda küfretmesi, 'biz bu cama araba anahtarı atmıştık, hatta lavabo fırlatmıştık yine de kırılmamıştı' lafları falan hepsi artistikmiş.
Adam lansmanı yapacak, ilgili yayın organlarında birkaç haber vs ile yetinecekti.
Cam kırıldı, olay gezegenin tamamında büyük haber oldu.
Ve, tek cent masraf yapmadan aracı tüm dünya tanıdı. Çok büyük bir pazarlama başarısı bu!
Nitekim, şimdiden 200 bin sipariş almış firma.
Uzun lafın kısası, dümenmiş 'cam kırılması skandalı'.
Elon Musk sandığımızdan bile akıllıymış demekten alamadık kendimizi.