Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İkiyüzlü Avrupa!
28 Eylül 2018 Cuma, 07:54

Önce adalet duygusuyla başlayalım. Ortada 4 şeftali, 4 de kişi olsa. 3 kişi 3 şeftaliyi yese. Kalan şeftaliyi, hiç yemeyen mi hak ediyordur sizce, yoksa az önce şeftali yiyen 3 kişi arasında seçim mi yaparsınız!?
Bunu yaptı işte UEFA!
Daha önce, yani 1988'de bu şampiyonayı bir kez düzenlemiş ülkeye, bir daha 'düzenle' dedi.
Hiç düzenlemeyen ülke Türkiye'yi görmezden geldi.
Kimse demesin ki, bizim 'bağzı' kriterler bu işlere uymuyor falan diye.
Basın özgürlüğünde bizden kötü Rusya, daha 3 gün önce Dünya Kupası düzenledi.
Katar'a 2022'yi verdi adamlar. Ülke insan hakları şampiyonu oldu da, biz mi fark etmedik. Katar'da paradan başka ne var Allahınızı severseniz?

RÜŞVETÇİ ALMANLAR!

Almanya şu adaylık sürecinde 'rahat basını' ve 'açık toplum' olmanın avantajıyla neyi tartışıyordu, biliyor musunuz?
Ta 1988'deki organizasyonu almak için rüşvet verdiklerinin ortaya çıkmasını.
Evet, uygar Avrupa'nın en uygar ülkelerinden biri olan Almanya, 1988'i kapmak için dönemin karar vericilerine 'rüşvet' vermiş.
Geçen haftalarda statlarına dev boyutta pankartlar asıldı taraftarlar tarafından. 'Satın alınmış Avrupa Şampiyonası'na ihtiyacımız yok' şeklinde. Ve, Almanya'nın 'futbol bizi birleştirir' sloganına gönderme yaparak 'Sizi para birleştirir!' biçiminde.

KAÇIRILAN BONUSLAR

Türkiye çok acayip bonuslar koydu ortaya. Sırf bu organizasyonu almak için.
İlk ve en önemlisi şampiyonaya kadar 50 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Hızlı demiryolları, havaalanları vs...
İkinci ve çok önemli bir 'yasal rüşveti' de vergi muafiyeti ile verdi.
UEFA organizasyon boyunca diyelim ki, 1 milyarı koydu cebine gidiyor. Başka ülkede olsa 'hop nereye!' denir. 'Öde bakalım bu kazancının vergisini!'
Türkiye UEFA'ya 'sizden vergi almayacağım!' dedi. Bu da 100-150 milyon Euro gibi bir para yapıyor. Sadece bu parayla misal fakir Balkanlar'da kaç futbol okulu açılır, kaç çocuğun hayatı değişir siz düşünün!

STATLAR DA BEDAVAYDI

Artı statların bedava olacağı taahhüdü de verdik adamlara. UEFA statlara da para ödemeyecekti şampiyona boyunca. Statlara ödemediği gibi, ülkelerde konaklama ve antrenman sahalarına da para ödemeyecekti.
Ama asıl ses getirecek taahhüt, taraftarlara verildi.
Şampiyona için ülkemize gelen hiçbir taraftar ulaşıma para vermeyecekti. Trene binecek adam, bedava. Otobüse binecek, bedava. Vapura gemiye binecek yine bedava. Ve son bomba. İletişim de bedava olacaktı ülkeye gelen taraftarlara.
Bundan daha büyük konukseverlik olur mu sizce.
Almanya'da statlar şahısların veya şirketlerin. Yapılan her maç için UEFA stat sahiplerine çuvalla para verecek. Sadece statlara değil, antrenman sahalarına da. Taraftarlar her yolculukta, her 'alo' deyişte çuvalla para harcayacaklar.

UZUN LAFIN KISASI...

Hepsi detay, hepsi fasa fiso bu taahhütlerin, vaatlerin, sözlerin.
Olay Avrupa'nın daha önce çoğu kez gördüğümüz 'ikili standardı'ndan başka bişey değil. Yazıya niye şeftali örneğiyle girdik sanıyorsunuz!
Bu ülke güzel olduğu kadar, 'yalnız' da maalesef, yıllardır.