Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Mandalinanın az bilinen faydaları
22 Ekim 2019 Salı, 08:50

Dücane Cündioğlu listeyi yapmış. Liste, yalanın adı!
Dünyada vefa, siyasette vaat, ticarette reklam, felsefede safsata, edebiyatta mecaz, gazetecilikte haber, gençlikte aşk... Bunların alayı yalanmış!
İçinden 'gazetecilikte haber' kısmını aldık.
Gazeteciliğin itibarlı mesleklerden olmadığını zaten mütemadiyen kafamıza kakıyorlar.
21 Ekim Gazeteciler Günü nedeniyle ağzımızı burnumuzu bir iki kere daha kırdılar!
En sık karşı karşıya kaldığımız suçlama, yalan haber yapmak!
Ondan yırtsak, manipüle eden yönlendiren yorumlar yapmakla suçlanıyoruz!
Yalan haber konusunun biraz abartıldığını düşünüyorum.
Misal dün, oldukça muhalif, yayınları ses getiren, hiç de hükümetin veya iktidarın dümen suyuna girmemiş bir süreli yayın organının sitesinde okuduğum haberlerden bazılarının başlıkları şöyleydi.
Kirazın bilinmeyen faydaları.. Mor soğanın faydaları.. Nohut suyunun faydaları.. Karpuz çekirdeğinin şaşırtıcı faydası.. Zeytinyağının mucizevi faydaları.. Türk kahvesinin faydaları.. Ceviz kalbi nasıl etkiliyor? Yumurta kabuğu mucizesi.. Kestanenin saymakla bitmeyen faydaları.. Kuruyemiş hangi sıklıkla tüketilmeli? İşte asla çiğ tüketilmemesi gereken besinler.. Turpun bilinmeyen faydaları.. Bu besinler kabuklarıyla daha faydalı.. Mandalinanın az bilinen faydaları.. Antepfıstığının faydaları nelerdir?
Hangisi 'yalan haber' gibi göründü gözünüze.
Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar 'faydalı' haberi yan yana okuyamazsınız...
Konumuzla ne kadar alakalı tam kestiremiyorum ama...
'Ulusal güvenlik' gerekçesiyle basın özgürlüğü konusunda kısıtlamalara gidilmesi üzerine tüm gazeteler ilk sayfalarını kararttılar, Avustralya'da.

BABALAR VE OĞULLARI...

Barış Pınarı Harekatı çerçevesinde ABD ile varılan mutabakat sonrası ortaya konan 120 saatlik süre bugün doluyor. Karşılıklı silah atılmayacağına ilişkin sözler havada kaldı, o da ayrı konu. Şehit haberleri gelip duruyor çünkü. Tel Abyad'da keşif gözetleme görevi yapan uzman onbaşı Sefa Fındık teröristlerin açtığı ateş sonucu şehit düştü.
Tarihin babası sayılan Bodrumlu hemşehrimiz Heredot MÖ 400 küsurlarda şöyle buyurmuştu:
Savaşta babalar oğullarını gömer, barışta oğullar babalarını.
Epeyce zamandır mezara toprak atma işi bizim buralarda, babalarda.

KUYRUK FOTOĞRAFI EPEYCE ESKİ!

Fox TV'de 'Çalar Saat' isimli sabah programı yapan gazeteci İsmail Küçükkaya, hafta sonunu Norveç'te Türkler'le geçirmiş. Bir ara fırsat bulup Norveç'te Meclis'i de gezmiş. Orada görmüş ki, genel kurulda sandalyeler vekillere ayrılmış. Yani her vekilin bir sandalyesi var, kimse kimsenin yerine oturmuyor.
Bizde genel kurulda öyle bir uygulama bildiğim kadarıyla yok. Oturma yerleri daha ziyade teamüle göre. Kıdemliler, genel başkana yakınlar önlere, kıdemsizler, isimsizler biraz daha arkalara!
İsmail Küçükkaya dün sabah programda bu fotoğrafı gösterip, 'milletvekilleri, danışmanlarını grup toplantısında iyi bir yer kapsınlar diye sabahtan kuyruğa sokuyor' diye anlattı.


Fotoğrafın yalanı olmaz.
Ortada bir kuyruk olduğu doğru. Ama bu fotoğraf 2018 yılında çekildi. Yani en az bir yıllık!
Bu günlerde grup toplantıları öncesinde danışmanlar 'iyi yer kapmak için böyle sabahın köründe kuyruğa giriyorlar mı' bilemiyorum.
Bildiğim, adına danışman denen meslek mensuplarının böylesi 'komik' işlerde istihdam edilmesinin onur kırıcı olduğu.
Çünkü önlerde ve iyi yerlerde oturuyor olmaya çalışmak çok 'egoist'çe!
İtibar göstergesi olur olmasına da, sadece az gelişmiş ülkelerde veya az gelişmiş ilişkilerde!

BURASI İSPANYA!

Mine Kırıkkanat'ın verdiği bilgiye göre, diktatör Franko'nun cenazesi, zamanında inşa ettirdiği devasa mezarlıktan çıkarılıp, perşembe günü Madrid'in kenar mahallesi Pardo mezarlığına gömülecekmiş. Törende sadece ailesi bulunacakmış. Ailenin hükümetin bu kararına yaptığı itirazların tamamı, yargı tarafından reddedilmiş.
Niye yazdık bunu?
Diktatörlere, öte tarafta bile rahat yok diye!