Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Metro istasyonundan babam çıksa yerim!..
19 Temmuz 2017 Çarşamba, 08:19

Aşırı yağış nedeniyle metro istasyonları sular altında kaldı, 20'den fazla metro istasyonu kapatıldı. Yağmurdan dolayı itfaiye kısa sürede 700'den fazla yardım çağrısı aldı.
İtfaiye 37 ayrı noktada su boşaltma çalışması yaptı. Yok abi yok.
Koskoca kentin tek sağanakta teslim bayrağını çekmesi, bu çağda akıl alır, kabul edilebilir şey değil. Bir de başkent olacak!
Tek yağmurluk canı varmış Paris'in!
Paris böyle de İstanbul farklı mı?
Üsküdar'da denizle kara birleşti. Şehir hatları vapuru caddede, ticari taksi denizde. En azından görüntü öyle

Gözümle gördüm, adamın biri karşıdan karşıya geçmek için kulaç atıyordu. Bildiğin kulaç, yüzüyordu yani. (Az durup boy verse, karşı kaldırımdakiler de dalacak yaya geçidine!)
Sağanak nedeniyle megakent karanlıkta kaldı. Neyse ki yağışla birlikte 6 bin 700 kere çakan şimşekler az da olsa, anlık da olsa kenti aydınlattı!
Vatandaşlar su birikintilerinin oluştuğu yollarda yürümekte zorlandı.
E-5 karayolu ve ara yollar, yani aslında bütün yollar sular altında kaldı. Sürücüler zor anlar yaşadı. Trafik aksadı. (Olacak şey değil.)

Özellikle altgeçitler sular altında kaldı. (İstanbullular, anlık durumları paraya tahvil etmeyi iyi bilir, kimsenin aklına gelmedi mi kültür balıkçılığı!)
Metro istasyonları da sular altında kaldı. (Su ürünleri fakültesi uyuma, yap bi fizibilite!)
Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) İstanbulluları sel riskine karşı uyardı. (Geçmişe dönük uyarı manasız olduğu için, siz bu uyarıyı seneye bu zamanlar için yapılmış varsayın!)
Hasılıkelam, Paris'in ve İstanbul'un haline bak ağla! Normal ağlama ama, sağanak halinde ağla!
NOT: İstanbul'da yaşayan arkadaşlarla mavi turdaki arkadaşların sosyal medya paylaşımları birbirine karıştı. Kim tatil yapıyor, kim yaşamaya çalışıyor belli değil. Her yan 'sulu zırtlak haber bülteni' gibi..

Gamze Büyüksoy (24)

24 yaşında pırıl pırıl bir gazeteci arkadaşımızı, Gamze Büyüksoy'u toprağa verdik dün.


Hayatının baharındaydı henüz. Yazık, çok yazık.
Hakkında hiçbir dava açılmadan, hapse düşmeden, yazdığı-okuduğu bir haber nedeniyle saldırıya uğramadan, dile getirdiği bir fikir sebebiyle işsiz kalmayı bile tadamadan ayrıldı aramızdan. Allah rahmet eylesin. Nur içinde yatsın.

Dışarıdaki gazeteciler!

Aylık Medya Gözlem Raporu açıklandı. Cumhuriyet'te yayınlanan rapora göre, 136 gazeteci temmuz ayında cezaevine girdi. 301 gazeteci çeşitli suçlamalarla 142 ağırlaştırılmış müebbet, 5 normal müebbet ve 4 bin 259 yıl hapis tehdidiyle karşı karşıya.
Başka bir haberde de şöyle bir ifade dikkatimi çekti:
'Dışarıdaki Gazeteciler Grubu'
Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nü duymuştum, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nü de.
Dışarıdaki Gazeteciler Grubu'nu yabancı kamuoyuna izah etmek, çok zor olsa gerek...