Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
'Meydan Panorama'dan beş kat daha değerli'
22 Şubat 2019 Cuma, 08:00

Avrupa'da Balkanlar'da gezin. Meydansız kent göremezsiniz!
Her meydanda mutlaka yerel veya genel bir parlamento binası vardır, yönetenlerin takıldığı.
Ve bu binanın önünde de mutlaka bir meydan vardır:
Gerektiğinde halkın doluştuğu, dolaştığı ve yönetenleri uyardığı!
Meydanı şöyle de tarif edebiliriz:
Ortak sevinçlerin veya ortak hüzünlerin yaşandığı yerler.
Ama en doğru tanımlama herhalde şudur:
İnsanların anlaşmadan, kararlaştırmadan, kendiliğinden buluştuğu mekandır.
Bursa kamuoyu, kendimi bildim bileli bu meydan konusunu konuşur, tartışır.
Yıllardır somut, elle tutulur bir çaba görmemiş, görememiştik.
Meydan konusundaki 'öğrenilmiş çaresizliği' yenmek için ilk ve büyük adımı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar attı.
Santral Garaj'ın yanındaki çöküntü bölgesinde kamulaştırmaları tamamladı. (145 milyar harcanarak) İş şimdi projenin uygulanmasına kaldı.
Dündar, AS TV'de yayınlanan 'Sönmez Medya Buluşmaları'nda meydanın bitirilmesinin Bursa'nın imajına, 'Panorama 1326 Fetih Müzesi'ne kıyasla 5 kat daha fazla katkı yapacağını iddia etti. Seçim kampanyasında kamuoyuna açıklanacak proje ile ilgili Dündar, 'Demiryolu altı' ile tarihi kentin meydan sayesinde bütünleşeceğini de söyledi.

HELAL DİSKO!

Ankara'da helal disko açılacağı haberini, Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'ın yazısından öğrendik.
Dilipak'ın, aslında yaşanan süreçten üzüldüğünü ve tiksindiğini anlatmaya çalıştığı hayli ironik yazısının son bölümü aynen şöyle:
'Cafeler kesmiyor artık gençlerimizi, diskotek lazım bize, biraz oynamamız gerek. Dansing lazım. Rock'n Roll eşliğinde zikir çeken dervişlerimiz var artık. Bunlar hayatın gerçekleri. Biraz horon teper, zeybek oynar. 'Yerli ve Milli' Kafkas halk oyunları var, halay çekeriz. Gençlik bunu istiyor. Biraz da biz kam alalım dünyadan!'

DOMUZ YİYENLER GRİP OLSUN!

Ünlü şarkıcı Yıldız Tilbe sosyal medya hesabında domuz gribinden yakınarak 'Domuz yemiyoruz neden domuz gribi oluyoruz' diye sordu.
Tilbe soruya devamla, 'Millet olarak hastayız, nolucaz böyle, bize yazık değil mi. Hastalıktan yorgun düştüm. Sağlık bakanlığı bize bedava hayırına Allah rızası için ilaç dağıtsa ya. Valla, lütfen' diye yazdı.
Türkçesi bozuk olsa da, halkın sorunlarına duyarlı bir sanatçı olduğunu kanıtladı Tilbe.
Hele de 'domuz yemediği halde domuz gribi olduğumuz' saptaması, 'beyin yakan, beyin tokatlayan haliyle' tarihe geçecek kalitede!
NOT: Parasız kalan Kolombiyalı dansçıları ülkelerine gönderen Haluk Levent ve 'Ahbap' ekibi bir el atsa ya, Yıldız Tilbe'nin bedava ilaç meselesine...