Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
'Molla Ali' İran'da...
12 Ocak 2018 Cuma, 08:19

'Molla'nın en bol olduğu ülke, biliyorsunuz İran. Ali Mollasalih'i tanır mısınız peki?
Bursa'nın renkli hoşsohbet politikacılarından biri. Saadet, Has Parti, AK Parti çizgisinde bir kardeşimiz. Demokrat kimliğiyle tanınıyor olması, her fikre hoşgörüyle yaklaşması, engin bilgi birikimi en iyi özellikleri.
Ali Mollasalih, geçenlerde bir dizi inceleme ve tespit yapmak için İran'a gitti.
Yanında iki arkadaşı olduğu halde:
Cengiz ve Yavuz!
Birazcık tarih bilenler Cengiz ve Yavuz isimlerinin (Cengiz Han ve Yavuz Sultan Selim) İranlılar için ne anlama geldiğini anlamışlardır.
Zaten Ali Mollasalih 'Aman arkadaşlar!' demiş yola çıkarken, 'ikiniz de çok zorda kalmadıkça isimlerinizi söylemeyin. İsim konusu bende! Hem Molla hem Ali! Daha ne olsun yani!?'
İsfahan, Şiraz, Tebriz, Kum, Tahran ve daha burada aklıma gelen-gelmeyen diğer şehirlerle, koca ülkeyi neredeyse tavaf etmiş bizim 3 kafadar ve hemen hemen hiçbir yerde 'Ali Molla' isminin en ufak bir avantajını yaşayamamışlar!
Avantaj ne kelime, Ali Molla tam tersine resmen dezavantaj olmuş bizimkilere.
Kime 'Ali ve Molla' olduğunu söylese, lanet okunmuş her seferinde yüzüne!
Bir değil iki değil, 4 değil 5 değil.
İran halkı adeta 'molla' lafı duymak istemiyormuş!
Sanıldığının aksine Cengiz ve Yavuz isimleri hiç ama hiiiç sorun olmamış.
Büyük avantaja sahip olduğunu düşünen Ali Molla ise, gezinin sonlarına doğru dayanamamış, ismini soranlara 'Şah Rıza Pehlevi kardeşim!' demeye başlamış!
NOT: Ali Mollasalih'in İran izlenimleri 'isim' konusundan ibaret değildi. 'Ülkelerin hiç de dışardan algılandığı gibi' olmadığının türlü çeşitli örnekleri de dinledik Sevgili Mollasalih'ten. (Kadınların sosyal hayattaki ağırlığı, içki tüketimi vs) O konulara da gireriz, dilimizin ucuna gelirse, Allah kısmet ederse...

1071'e kadar sayması bile zor

Adana Büyükşehir Belediyesi MHP'li. Başkanı da Hüseyin Sözlü.
Hüseyin Bey, çağırmış genel başkanı Devlet Bahçeli'yi Adana'ya, hem de Adana'nın düşman işgalinden kurtulduğu gün olan 5 Ocak'ta, tek kurdele kesme marifetiyle tamı tamamına 1071 projeyi hayata geçiriyor, aynı anda.
(1071 nereden çıktı derseniz, tarih, Türklerin Anadolu'ya girdiği tarih. Meşhur Malazgirt Meydan Savaşı. Bir yanda Sultan Alparslan, diğer yanda 5 kat daha büyük ordusuyla Bizanslı Romen Diyojen.)
Bir başkan kendisine aynı anda 1071 projenin açılışını hedef koyarsa ne olur?
Ufak- tefek, türlü- çeşitli hizmet veya projeyi listeye sokuşturmak zorunda kalmaz mı?
Nitekim, 5 Ocak'ta söz konusu törenden sonra 'ÇukurovaTürk' kanalının muhabiri almış eline mikrofonu Adanalılara, 1071 projenin hangilerini gördüklerini soruyor.
İlaç için bir tane bile yatırım veya proje gören yok!
Bunun üzerine muhabir alıyor eline listeyi projelerin peşine düşüyor. Kimi yerde bir kaldırım onarılmış, proje diye listeye alınmış, kimi yerde onarılmayan kaldırımlar onarılmış gibi gösterilmiş onlar da listeye yazılmış.
Hasılı, 1071 sayısı tamamlanacak diye olmadık atraksiyonlara aksiyonlara girişilmiş.
Ve fakat sokaktaki Adanalı ısrarla 'Bir tane bile yeni proje görmediği'nden söz ediyor.
1071 proje kulağa hoş geliyor, enteresan geliyor, ses getirecek gibi duruyor, hem de çok manalı gibi ama...
Bu işlerin sonunu da düşünmek lazım.
'Adana'nın plakası 01' fikrinden git, olmadı '5 Ocak'ta 5 proje' olayına gir, bir tane büyük veya 5 tane orta halli ama adam gibi proje yap, herkes konuşsun, 1071'i tamamlamak kolay mı abi?