Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Paris'i batıran da 'CHP zihniyeti...'
27 Ekim 2017 Cuma, 07:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'İstanbul'a ihanet ettik' şeklindeki veciz lafları, nedense yeteri kadar tartışılmadı.
Sağ olsun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki devreye girmese ve İstanbul'a asıl ihanet edenin CHP zihniyeti olduğunu söylemese...
Konu nohut oda bakla sofa kadar bile yer almayacaktı basında.
Ne dedi Özhaseki, 'İstanbul'a asıl ihaneti CHP yapmıştır!' dedi.
Böylece, Cumhurbaşkanı ile polemik başlattı.
Cumhurbaşkanı, 'Mehmet Bey, Mehmet Bey!.. Ne diyorsun sen!' diye topa girip, '1994'ten beri biz varız hem İstanbul'da, hem Türkiye'de. Ne CHP'si! İstanbul'a ihanet edilecekse de en iyi biz ederiz!' dese...
Özhaseki'nin 23 yıllık yakın geçmişin tee ötesini, yani 'cemaziyelevvel'ini sıkı sıkı izah etmesi gerekecekti.
Bakana akıl vermek haddimiz değil ama..
'Makamlar mevkiler bizdeydi ama, onların bürokratik zihniyeti iktidardaydı' argümanı köpürtebilir gibi duruyor.

Ankaralı hacıyatmaz!

Ankara'da bir makam ve mevkisi olan ve/veya bir makam veya mevki kollayan 'hacıyatmaz' karakterli insan canlısının, 'siyasi borsa' diye niteleyebileceğimiz 'kim yükselişte/ kim düşüşte' cetvellerini çok sıkı takip ettikleri bilinir.
Cümle biraz karışık oldu, şöyle izah edelim.
Ankara'da bir abi profili var. Bu abinin işi gücü, düşen politikacının yanından tüyüp, yükselen politikacının yanına park etmek.
Bir fi tarihinde böyle bir abiyle tanışmıştım.
Adam, dönemin olası siyasi figürleri ATO Başkanı Sinan Aygün'ü ve genç politikacı Erkan Mumcu'yu bile, 'Bunlar her an 10 puanın üzerine çıkabilir' hesabı sıkı takip ediyordu.
Reytinglerini mütemadiyen izliyordu.
Kim kafayı çıkarsa sütre gerisinden, gidip yanına konuşlanacaktı çünkü.
Araştırma şirketleri, partilerin oy oranlarını falan araştırdıkları gibi, isimleri de araştırırlar ve bu bilgiler siyasi kulislerde mutlaka değerlendirmeye alınır.
İktidara kim gelirse gelsin, hep aynı yüzleri görmemizin sebebi hikmeti işte bu 'hacıyatmaz abilerin pozisyona girme yeteneği'dir.

İyi Parti deve mi kuş mu?

Şu sıralar Türk siyasi hayatında herhalde en çok merak edilen konuların başında geliyordur: İyi Parti'nin tutunup tutunamayacağı.
Yaptığı anketler marifetiyle toplumun nabzını tutan SONAR'ın sahibi Hakan Bayrakçı'ya göre, Meral Akşener'in popülaritesi, yüzde 10 civarındaymış.
Daha mühimi bu yüzde 10, henüz ortada bir parti yokken tutturulmuş oranmış.
Bayrakçı, Meral Akşener'in liderliğini yaptığı partinin 'önünün açık' olduğunu da söyledi.
Önü açık olmayı da şöyle açıkladı:
'Misal CHP için bir limit koyabiliriz. Şundan fazla oy alamaz gibi. Ama bu parti için diyemeyiz. Nerede duracakları belli değil çünkü.'
15-20 gün sonra belli olacakmış. Öyle söyleniyor.
Bu 'çıkış'ın nerelere dayanabileceğinin ipuçları, önümüzdeki yıllarda Türk siyasi hayatının hangi yönlere evrileceğinin de fotoğrafı.