Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Soyağacı değilem, her görene eğilem!..
16 Şubat 2018 Cuma, 10:49

Memlekette ne zaman nüfus sayımı yapılsa. Ne gerek var sayıma, doğum ve ölüm istatistiklerini adam gibi tutun, doğana artı koyun, ölene eksi, çıksın ortaya memleketin nüfusu diye yayın yaparım. Bunu bile yapamıyoruz ki demek, tek tek kelle sayıyoruz diye düşünürüm.
Meğer, bir yerlerde varmış kayıt-kuyut.
Olmasa nereden bilecekler kimin büyük büyük dedelerinin isimlerini.
Şu sıralar 'e-devlet'e girip soyunu sopunu araştırma modası var.
Onun için kaleme alıyorum bu yazıyı.
Ve çok merak ediyorum özellikle soy sop fanatikleri, tuhaf isimli dedelerinin varlığını öğrenince ne tepki veriyorlar acaba diye.
Herkes bizim şehir haberleri editörü Pelin Örs Siyli kadar şanslı olmayabilir çünkü.
Pelin'e baktım dün, yürüyüşü değişmişti.
Meğer girmiş e-devlet'e, dedelerinin Langazalı olduğunu öğrenmiş. Langaza, vakti zamanında Selanik sancağına bağlı bir köy. (Yunanlılar Atatürk'ün bu köyde doğduğunu iddia ediyorlar.)
Oysa Langaza Atatürk'ün babası öldükten sonra dayısının yanına gidip kaldığı köyün adı. (Şimdi kocaman kent)
Dönersek yeniden Pelin'in yürüyüşünün değişmesine, Atatürk'le hemşehri olduğunu öğrenme kaynaklıymış, meğerse...
Uzun lafın kısası, şifremi hatırlayabilsem ben de bir girip, 'atalara bakıp çıkacam' şu 'e-devlet'e!
De, bunu samimi söylüyorum, soy-sop işini gerçekten hiç önemsemiyorum.
Dedelerim de 'sapiens'ti neticede...

Çaykaralı çıkan Oflu!..

Eleman soy çizelgesini yayınlamış Feys'te. Yukarıdan aşağıya tek yerleşim yeri var tüm dedelerinin ninelerinin alayında: 'Çaykara!' Arkadaşı sitem etmiş yorum bölümünde:
- Yazıklar olsun, demek yıllardır kandırdın bizi 'Ofliyim' diye.

Tükür şuraya, öğren kimlerden olduğunu?

BBC bir çalışma yapmış. Doldurmuş bir odaya İrlandalıyı, İngiliz'i, Fransız'ı, Bagladeşliyi, Kübalı'yı ve bir Kürt kızını.
Youtube'da vidosu var. Ben izlediğimde çok etkilenmiştim.
Aklımda kaldığı kadarıyla insanlarla önce bir mülakat yapılıyordu. Sonrasında da bir tüpe tükürmeleri isteniyor ve DNA'larına bakılıyordu.
Mülakatta, İngiliz 'Almanları pek sevmem!' diyordu. İrlandalı da İngilizlerden fazla hoşlanmadığını. Bangladeşli Belgal olduğunu, Kübalı katıksız olduğunu süylüyordu. Algıda seçicilik, en çok dikkatimi o Kürt kızı çekmişti.
'Türklerden nefret ediyorum' demiş sonra da 'halktan değil hükümetten' diye düzeltme yapmıştı.
İki hafta sonra sonuçlar çıktı. Ekip, herkesin önüne DNA sonuçlarını koydu.
Kimse 'saf' değildi. Ve sonuçlar çok enteresandı. Almanları sevmem diyen İngiliz yüzde 32 Alman çıktı! İngilizleri sevmeyen İrlandalı da İngiliz! Fransız kadın kendinden çok emindi, gerek yok analize falan diyordu, yarım Alman çıktı! Belgal İngiliz kanı da taşıyordu, Kübalı'nın atalarından bazıları da Doğu Avrupalı çıktı. Kürt kızı ne çıkacak diye baktım.
Kız Kafkasyalı çıktı. Sordu 'neresi burası' diye, 'Türklerin anavatanı' dediler!
Herkes allak- bullak oldu. Araştırmanın asıl amacı da buydu. Beyin tokatlamak, saf ırk olduğunu sananlara saf(!) olduklarını anlatmak.

Hepimiz meleziz!

Fi tarihi. Şöyle bir haber yayınlandı televizyonda: 'Bugün Arjantin'de yapılan bir evlilik sonrasında, birbiriyle karışmayan ırk kalmadı.'Bu şu demekti: Herkes herkesle evlenmiş, sadece o iki ırk kalmış, kaynaşmamış.
Onlar da evlenince, konu kapandı. Bir ek bilgi daha vereyim, ABD'de geçen yüzyılda farklı ırklara mensup olanların evlenmeleri yasaktı, bazı eyaletlerde. Şimdilerde ırklararası evlilikler rekor düzeyde.Yüzde 15'ler çoktan aşıldı çoğu yerde.