Adnan BAŞTOPÇU

Adnan BAŞTOPÇU

adnanbastopcu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yapay zeka, yalan video yapabiliyor!
05 Temmuz 2018 Perşembe, 07:41

'Photoshop icat oldu mertlik bozuldu' yollu çok yazı yazmışımdır, anti-medya penceresinden. Post prodüksiyon çıktığında da mertlik bir kere daha bozulmuştu.
Artık medya dünyasında olmamışı olmuş gibi göstermek, olmuşu olmamış gibi göstermek, vakayı adiye. Ya da daha yaygın söylemiyle, çocuk oyuncağı. (İngilizler buna 'bir parça kek' der.)
Ve fakat son okuduğum-duyduğum hepsine 10 basar abiler!
Yapay zeka kafasına göre videolar üretebiliyormuş. Haberini izledim. Barack Obama'ya yapmışlar bu videodan.
Adam kim bilir nerede golf oynuyor ve/veya hamburger yiyor, en kötü yazlığının önündeki hamakta uzanmış, Beydeba'nın 'Kelile ve Dimne'sini okuyup 'vay be biz de 'fabl'ı batının sanırdık meğer kaynağı doğuymuş' diye iç geçiriyor...
Bu arada alakasız bir konuda yaptığı konuşma yapay zeka tarafından video haline getirilmiş,piyasaya salınmış haberi yok. Video o kadar gerçek ki.
Obama da izlese küçük dilini yutar. Mr. Jesus üstüne yemin etse, 'ekmek İncil çarpsın ki ben değilim burada konuşan' dese, inandıramaz 'refika'sı Michelle'i bile.
Madem artık yapay zeka da 'yalanın dolanın' hizmetinde... Bundan sonra muhalefet etmeye kalkacak olanın vay haline.

Siyasi amaçla kullanılırsa...

Düşünün yapay zeka istese şöyle videolar hazırlayabilecek.
Kemal Kılıçdaroğlu çıkıyor diyor ki, 'Bakmayın muhalefet eder gibi göründüğüme ben de oyumu AK Parti'ye verdim!'
Ve/ veya..
Muharrem İnce çıkıyor televizyona ve diyor ki göz göre göre...
'Recep Tayyip Bey, bu ülkeye yüz yılda bir ancak gelecek bir liderdir. Kıymetini bilmek lazım!'
Tamam, biraz abarttım ama durum tam olarak böyleyken böyle.
Yani... Medyada bundan böyle gördüğünüz hiçbir şeye inanmayın desem yeri.
Bundan böyle dediğim, 2-3 yıla kadar iyice ayağa düşer bu işler.
Bizim ahali zaten okuduğuna değil, gördüğüne inanır.
Önümüzdeki seçim süreçleri 'yalan video savaşları' şeklinde cereyan edebilir. Daha kötüsü olayın yönetim erki tarafından politika haline getirilmesi olur.
Vakit 'video' vakti olduğunda, yandı gülüm keten helva. İşte o zaman George Orwell'ın '1984' romanında yazdığı gibi, tarih yeniden yazılır, sevgi bakanlığında da işkence yapılır.

İkiniz de, CHP' de, Türkiye de kaybedecek

CHP üyesi arkadaşım Hüseyin Dönmez partideki 'başkanlık gerilimi' ile ilgili, yukarıdaki başlığı atarak, şunları yazmış:
'Akşam eşleriniz ile birlikte oturup yemek yiyor, sohbet ediyor ve seçim sonuçlarını değerlendiriyorsunuz. Ne ala, ne ince bir buluşma, görüşme. Ancak daha ertesi sabah bismillah medya üzerinden karşılıklı giydirmeler. Haydaaa.. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu; bu ne samimiyet bu ne samimiyetsizlik.
Kemal Bey abicim, Muharrem Bey gardaşım. Her türlü handikapa karşın olup bitenden olumlu bir şeyler bulmak isteyenlerin son umut kırıntılarını da yok etmek üzeresiniz. Oturup adam gibi bir şekilde anlaşamazsanız, birer ucundan tuttuğunuz ipi biraz daha gererseniz cümbür cemaat harakiri yapmış olacağız. Az kaldı; ha gayret!'

Nasıl? 'Solcu solcunun kurdudur' gerçeğini bilen 'içerden' birinin yürek titremesi yok mu yazıda...