Hava Durumu

Başkent çıkarmasından yansımalar

Yazının Giriş Tarihi: 14.05.2024 08:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 08:00

Sevgili okurlarım… 2014 yılında Bursa merkezli kurulan Anadolu Otizm Federasyonu Başkanı Canan Cihan ile Ankara çıkarmasının ardından yaptığım görüşmede önemli doneler edindim.

2023 yılında kurulan ilk otizm konfederasyonu kurucusu niteliğindeki 4 federasyondan oluşan heyet,

2 Mayıs tarihinde 3 bakanlık,  2 bakan yardımcısı, 2 genel müdür ve TBMM Grup Müdürü ile temaslarda bulunmuş.

Otizmli bireylerin ve ailelerinin ilk tanı aldıktan hayat boyu süren geniş kapsamlı ve 6 bakanlığı ilgilendiren konuları gündeme getirdiklerini kaydeden Başkan Canan Cihan, “Acil konular için kanun teklifi taslağı hazırlanarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulduğunu ve iş koçu destekli istihdamın önemi vurgulandı.” değerlendirmesini yaptı.

Otizmli bireylerin, özellikle zorunlu okul dönemi bittikten sonra asıl problemlerinin başladığı da anlattı. Keza, TBMM’de 2020 yılında tamamlanan ‘Otizm Down ve Diğer Gelişimsel Bozukluklar Sonuç Raporu’ dayanak alınıyor. Hayata geçmesi konusunda da Otizm Konfederasyonu çok önemli çalışmalara imza atıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile 2019 yılında yapılan Otizm Kamp Protokolüne ilaveten, ülkedeki 800'e yakın gençlik merkezinde otizmli gençlerin de yararlanması için protokol teklifi ile sistemli ve sürdürülebilir olması için başvuru da yapmışlar. Ayrıca ülkemizdeki tüm otizmli bireyler ve sayıları, 36/1 oranında artarak devam eden doğmamış otizmli çocuklar ve aileleri için de tamamen gönüllü çalıştıklarını da sözlerine ekledi Cihan…

Otizmlilerin ve ailelerinin sosyal etkinlikler yoluyla hayatlarında değişiklik yaratıp yeni iletişim ve dostluklar kurmalarına olanak sağlamak, böylece zorluklara karşı mücadele güçlerini artırmak için otizmli evladı olan ailelerin Gençlik ve Spor Bakanlığı imkânlarını kullanabilmeleri amacıyla hazırlanmış olan protokol taslağını detayları için yapılan görüşmede Otizm Konfederasyonu Başkanı Ergin Güngör, Başkan Yardımcısı Canan Cihan ile birlikte Başkan Yardımcısı Özgül Gürel de yer almış.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Tarık Karkınçam ile yapılan verimli görüşmenin sonuçları, umarım çok kısa sürede hayata geçer.

Önlem alınmaması halinde on yıl sonra her köşe başında hasta, engelli bakım merkezleri olacağını ve bunun maliyetinin de hem ailelere hem de devlete yönelik daha fazla olacağını savunan Cihan, “Devlet bu yükü kaldıramaz. Bilimsel anlamda önlem alınırken, insan hak ve onuruna yakışan, kendi kendilerine yetebilecek bireyler olarak yetiştirilebilecek kaliteli, ömür boyu eğitim ve istihdam olanakları sunulması şarttır.” diyor.

Kendisini ve ekibini, bölgesel ve ulusal nitelikteki çalışmaları için yürekten kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.