Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  ‘Bizim Ev’ artık daha güçlü

  Yazının Giriş Tarihi: 21.08.2022 08:18
  Yazının Güncellenme Tarihi: 21.08.2022 08:18

  Başkanlığını gururla yürüttüğüm Nilüfer Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü BUGES'de şahit olduğum gibi Nilüfer Belediyesi'nin engelliler ile ilgili hassasiyeti, çabaları gerçekten takdire şayan.

  Önceki dönem Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve mevcut Belediye Başkanı Turgay Erdem’in katkıları bizim için o kadar çok kıymetli ki, bu satırlara sığmaz inanın…

  Sadece BUGES değil tabi katkıda bulunulan organizasyon… Nilüfer Belediyesi 2011 yılında engellilerin gündelik yaşamda aktif rol almalarına katkı için ‘Bizim Ev Engelli Sosyal Yaşam Destek Merkezi’ni hayata geçirmişti. Bu çalışma, ülkemizin dört bir yanında rol model olarak benimsendi. Burada hayata geçirilen çalışmalar, çok kıymetli.

  İşte Bizim Ev, mevcut koşullar dikkate alındıktan sonra daha yenilikçi ve daha geniş imkânları olan yeni binasına taşındı geride bıraktığımız haftada.

  Engelli vatandaşların sosyal hayatta yaşadığı dezavantajları ortadan kaldırmayı, bu alanda toplumsal farkındalık oluşturmayı, engelli bireyler ve yakınlarına bağımsız ve verimli zaman kazandırmayı amaç edinen Nilüfer Belediyesi Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi artık İhsaniye’de değil Barış Mahallesi’nde hizmet veriyor.

  Engelli bireylere etkinlik ve çalışma alanı sağlayan ve gelişimlerine yön veren Bizim Ev, yeni yerinde 4 zihinsel ve fiziksel engelliler grup eğitim odası, 2 fizyoterapi odası, 2 beceri değerlendirme odası, kişisel idare ve uygulama odası, zihinsel ve fiziksel engelliler okul öncesi eğitim odası, görme engelliler okul öncesi eğitim odası ile çok amaçlı toplantı salonu ile çok önemli işlevler üstlenecektir. Bu merkezde bilgisayar ve müzik odalarının da olduğunu belirteyim.

  Bıkmadan usanmadan dile getirdiğim engellilerin gündelik hayatta daha fazla yer alması gerektiği yönündeki talebin Bizim Ev’de karşılık bulması inanın beni çok mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor.

  Bizim Ev’de neler yok ki! Oyun ve müzik etkinlikleri, çeşitli el sanatları çalışmaları, spor etkinlikleri ve mutfak çalışmalarından faydalanırken, görme engelli bireyler de okul öncesi sosyal çalışmalar, anadil etkinlikleri, beyaz baston ve yön bulma çalışmaları, müzik etkinlikleri, oyun etkinlikleri, kavram geliştirici etkinlikler, fen ve doğa etkinlikleri…

  Burada engelli birey ve ailelerine psikolojik destek hizmeti verilmesi de çok isabetli bir çalışma. Bu arada Bizim Ev Sorumlusu Fatih Adın’ın yakın zamanda faaliyete başlayacağını söylediği yüzme havuzu da ayrıca farkındalık oluşturacaktır.

  Bir teşekkür de Bizim Ev’de çok emeği olan Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer’e… Kendisi, BUGES’in faaliyetlerinin de en büyük destekçilerinden birisi. Sağ olsun.

  Barış Mahallesi Defne Sokak No:21’de hizmet vermeye devam eden ve 08:00-17:30 saatleri arasında hizmet veren Bizim Ev hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için (0224) 245 3446 ve (0224) 245 15 82 numaralı hatlardan sorularınızı yöneltebilirsiniz. Başvuru için engelli raporu, ikametgâh, kimlik fotokopisi ve fotoğraf gerektiğini de önden paylaşmış olayım.

  Emeği geçen herkese bir kez daha sonsuz teşekkürler…

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.