Hava Durumu

Hepimiz suçluyuz!

Yazının Giriş Tarihi: 09.06.2024 07:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.06.2024 07:47

Yakın zamanda vicdan sahibi bireylerin tümünün yüreğini yakan bir olay yaşandı. Bursa Yıldırım’da bir engelli birey ve annesini hayattan koparan acı olayın detaylarına girmeyeceğim ancak arka planda o tabloya nelerin yol açtığı ile ilgili yapılan ve bizzat katıldığım basın açıklamasına dikkatinizi çekeceğim.

Bu elim olayın ardından vicdan sahibi bireyler olarak Kent Meydanı’nda bir araya geldik. Hem merkezi yönetime, hem de yerel yönetimlere yönelik önemli bir çağrı yapıldı orada.

Birçok sorunla uğraşan ve kendileri hayatta olmasa çocuklarının ne olacağı sorusuna cevap bulamayan aileler, sadece Bursa’da ve ülkenin çeşitli yerlerinden 134 engelli derneği tarafından seslerini duyurdu.

Engelli dernekleri adına açıklamayı yapan, kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim Anadolu Otizm Federasyonu Başkanı ve Otizm Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Canan Cihan oldu. Çok çalışmalarına karşın çabalarının yetersiz kaldığını vurgulayan Canan Cihan, “Toplumun büyük çoğunluğu, kurumlar, özel sektör, yerel yönetimler özel gereksinimli bireyler konusunda maalesef empatiden uzak, çoğu zaman ayrımcı, belirli gün ve haftalarda sempatik bir bakış ile fotoğraf karesinin içerisinde olup ertesi gün unutuyorlar” sözleriyle genel tabloyu özetledi.

Peki, ne yapmalı? Bakın ne dedi Cihan: “Bizimle yol yürüyün ki amaca hizmet edilsin! Ailelere ve çocuklarına gerçek hizmetler ulaşsın. Biz sadece yardım istemiyoruz, devlet kurumlarında ve özel sektörde, yerel yönetimler ile iş birliği yapmak istiyoruz ve bunun için yaşadığımız deneyimlerden yola çıkarak çözüm üretiyoruz. Tükenmişlik duygusuyla Bursa’da bir anne 31 yaşındaki engelli oğlunun sonra da kendi canına kıyarken biz neredeydik? Özeleştiri yapalım, kurumlar,yerel yönetimler, Bursa’da ve tüm Türkiye’de iş yapan özel sektör, aktivistler, komşular, akrabalar, ahbaplar neredeydi ? O yüzden hepimiz suçluyuz. Hadi gelin elimizi taşın altına koyalım o taşların altında ezilen çocuklar ve ailelerine dokunabilelim. Emin olun, hiç imkânsız değil.”

Çözüm önerilerini de sıraladı: “Bakım sigortası yasası, İş Koçu Destekli İstihdam yasa tasarısı, aileye düzenli ve takipli psikolojik destek, Yerel Yönetimlerin inisiyatifine bırakılmadan engelliler ile ilgili yatırımların yasalar ile zorunlu hale getirilmesi bunlardan sadece birkaçı. Bursa’da ihtiyacımız olan sosyal yaşam merkezleri, yeterli donanımsal yatılı merkezler, ailelerin zorunlu hallerde bırakabilecegi mola evleri var mı? İhtiyacı karşılıyor mu? Çığ gibi büyüyen problemlerin altında ezilen ailelerin vebali bir gün tüm toplumu altına almadan, çok geç olmadan hep birlikte çözüm üretelim! Anne mutlu olursa, çocuk, aile ve tüm toplum mutlu ve huzurlu olur.”

Noktasına, virgülüne kadar altına imzamı atıyorum bu açıklamanın. Özeleştiri için zaten çok geç kaldık bari daha fazla canlar yitirmeyelim diye bir an önce harekete geçelim. Yoksa daha çok ocak sönecek!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.