Hava Durumu

Konuşacak çok şey var

Yazının Giriş Tarihi: 05.05.2024 08:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.05.2024 08:02

Uzun yıllardır, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisinin bilhassa engelliler ile ilgili çalışmalarını yakından takip ederim. Önemli verileri bir araya getiren ve toplumun geneline fayda sağlayacak çalışmalara imza atıyorlar.

Bunlardan biri de kısa süre önce Ankara’da gerçekleştirdikleri ‘Engelli İstihdamını Güçlendirmek: İşbirlikçi Çözümler Çalıştayı’ başlıklı organizasyondu. Bakanlık, uluslararası kurum ve kuruluşlar, sendikalar, Türkiye Barolar Birliği, üniversiteler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra Bursa’dan Yıldırım Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi de katılım sağladı.

44 uzmanın katıldığı çalıştayda çalışma haklarına ilişkin ILO sözleşme ve standartları ile uluslararası sözleşmelere ilişkin detaylı bilgiler paylaşıldı. 8’inci hedefi ‘engelliler dahil tüm erkek ve kadınlar için tam ve üretken istihdam ve insana yakışır işlere erişmek ve eşit işe eşit ücret sağlamak’ olarak belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi 2030’un da görüşüldüğü bölüme katılımcılar yüksek ilgi göstermiş.

Gelelim verilen mesajlara… ILO Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Uzmanı Güler Koca’nın, ILO’nun engellilik kapsayıcılığı konusundaki normatif çerçevesi ve yaklaşımı hakkında bilgi verdikten sonra verdiği ana mesaj olan “Engellilik bir insanın tıbbi durumuyla ilgili değil, çevresiyle ilgilidir. Bizleri belirli hizmetlere ulaşmaktan alıkoyan çevre, engeller oluşturur.” önemli.

ILO Türkiye Proje Müdürü Emily Harwit’in; kapsayıcı istihdamın, insana yakışır işin olmazsa olmaz unsurlarından biri olduğu yönündeki vurgusunun da tam yerinde olduğunu düşünüyorum. Keza ILO Türkiye Ofisi Mülteciler Teknik Uzmanı Çiğdem Altunok da engellilerin kayıtlı istihdama erişimi esnasında karşılaştıkları zorlukların ortadan kaldırılmasına ilişkin çözümlerin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydederken çalıştaya katılan kurum ve kuruluşların oluşturduğu çeşitliliğin, sonuç olarak kapsayıcı bir perspektif sunacağına dikkati çemiş.

Grup tartışmalarının düzenlendiği çalıştayın sonunda oluşturulan çalıştay bilgi notunun detayları hakkında bilgim olmasa da önemli noktalara değinildiğini öğrendim.

Çalıştayın sonucunda şekillenen bilgi notu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgili birimlerine sunulacak. Ayrıca ILO Türkiye Ofisi, engellilere yönelik olarak içinde bulunduğumuz aydan itibaren Ankara, Adana ve Gaziantep’te düzenlenecek ve engelli adaylar ve engelli istihdam etmek isteyen işverenlere yönelik eğitimler düzenleyecek.

ILO Türkiye Ofisine bu vesileyle bir çağrı yapalım. Sanayi kenti Bursa’mızda da eğitimlere acil ihtiyaç var. Kota meselesi başta olmak üzere konuşacak çok şeyimiz var! Bize de bekleriz…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.