Hava Durumu

Sadece izlemeyelim!

Yazının Giriş Tarihi: 26.05.2024 07:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.05.2024 07:41

Hafta içinde Ankara’daki Hâkim Evi'nde çeşitli bakanlıklar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Yıllardır buradan siz değerli okuyucularımla paylaştığım sorunların önemli bölümünü ilgilendiren bir toplandıydı bu…

‘Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı’, Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, başkanlık etti. Toplantının ana gündemi, 1 yıllık ara değerlendirme dönemi tamamlanan Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı oldu.

Bakan Göktaş, özetle izleme döneminde çok kıymetli geri bildirimler aldıklarını dile getirmiş.

Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak adına esas aldıkları temel ilkelerden birinin erişilebilirlik olduğunu dile getiren Göktaş’ın, erişilebilirliğin engelli bireylerin haklarının korunmasında ve toplumsal hayata bağımsız bir şekilde katılmalarında kilit bir öneme sahip olduğunu vurguladığını gözlemledim.

Her ne kadar Bakan, bugün pek çok ürün ve hizmete erişimin dijital yollarla sağlanabildiğini, böyle bir dönemde engelliler için de yenilikçi, kişiselleştirilmiş ve sürdürülebilir çözümler sunan teknolojinin kullanımının kaçınılmaz bir gerçek olduğunu dile getirmiş olsa da pratikte Avrupa standartlarını hala yakalayabilmiş değiliz.

Toplantıda, 'Kamu Kurumlarının Web Erişilebilirliği' konusuna odaklanılmış. Malumunuz, 2005 yılında çıkarılan Engelli Kanunu'nda bilgi ve iletişim teknolojilerinin erişilebilir olması tüm kurumlar için zorunlu hale getirilmişti. 2009 yılında ülkemizin taraf olduğu Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme ile de bu durum, devletimiz için bir yükümlülük haline gelmişti.

Peki, bu yükümlülük doğrultusunda neler yapılmış? Bakanın ağzından yaptığı açıklamada, erişilebilirliğin sağlanması ve teşvik edilmesi için farkındalık ve eğitim çalışmalarının sürdüğünü öğrendik. Bu kapsamda Erişilebilirlik Atölyelerinde kamu kurum ve kuruluşlarına, Web Erişilebilirlik Standartları Eğitimleri verildi ancak başında da ifade ettiğim gibi uygulamada henüz kat etmemiz gereken çok mesafe var.

Gelelim engelli bireylerin istihdamı konusuna… Engelli istihdamında ana yöntemin ‘kota’ olduğunun altını çizen Bakan, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ile en son 19 Şubat'ta 2 bin 114 kişiyi kamu kurumlarına yerleştirdiklerini ve atama işlemlerinin devam ettiğini ifade etmiş. Açıklanan rakama göre günümüzde engelli memur sayısı 68 bin 396'ya ulaşmış. Ancak engelli bireylerin çalışma hayatına ilişkin iyileştirilmesi gereken pek çok nokta, varlığını koruyor. İşte bu gerçeklikten hareketle toplumda engellilik konusunda farkındalığının artırılması için daha etkili çalışmaların hayata geçirilmesi gerekiyor. Teori tamam ama pratik zayıf kalmamalı! O yüzden sadece izlemekle kalmamalı, engelliler ile ilgili tüm STK’ları da sürece dâhil ederek bir an önce işe koyulmalıyız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.