Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sürdürülebilirlik ödevleriniz hazır mı?

Yazının Giriş Tarihi: 03.12.2023 08:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.12.2023 08:04

Bu yılki 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü için farkındalık teması belli oldu. 2023’ün temasının ‘Engelliler için, engellilerle birlikte hareket ederek sürdürülebilir kalkınma amaçlarını kurtarmak ve başarmak.’ olarak belirlendiğini öğrendik.

Önce biraz 3 Aralık’ın tarihçesinden bahsetmek istiyorum… Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Engelliler Günü (International Day of Persons with Disabilities), ilk olarak 1992 yılında BM Genel Kurulu tarafından ilan edildi. Bu anlamlı günün çıkış noktası çok önemli esasında: Engelli bireylerin sorunlarının anlaşılmasını teşvik etmek ve engelli kişilerin onuru, hakları ve refahı için harekete geçmek.

Gelelim bu yılın temasının detaylarına… Bir yanda ekonomik kriz, diğer yandan savaşlar ve iklim krizi ile boğuşan dünyamızın geleceği için birçok platformda ‘sürdürülebilirlik’ kavramına mutlaka denk gelmişsinizdir. Daha çok ekonomi ve çevre alanında dillendirilen bu kavramın engellilerin ihtiyaç ve talepleri noktasında ne yazık ki doğru dürüst gündeme gelmediğini biliyoruz.

Kriz zamanlarında dünyanın en yoksul ve en savunmasız kesimleri genellikle en ağır darbeyi alıyor. Birleşmiş Milletler Engellilik ve Kalkınma Raporu 2023'ün ön bulguları da bu darbenin şiddetini ve yayılım alanını en çıplak haliyle gözler önüne seriyor. Dünya genelinde engelli bireylere yönelik çeşitli Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını karşılama konusunda ne yazık ki sağlıklı bir tablo yok.

Hiç istisnasız her gün hem ülkemizde, hem ülkemiz sınırları dışında engelli kişilerin tarihsel olarak ötekileştirildiği ve çoğu zaman en geride kalanlar arasında yer aldığına dair olaylara şahitlik ediyoruz. Bu bağlamda sürdürülebilirlik vurgusu; engelli kişiler için, engelli kişilerle birlikte ve onlar tarafından kurtarmaya yönelik çabaların yoğunlaştırılması ve hızlandırılmasını gerektiriyor. Amaçlara bağlılık, dayanışma, finansman ve eylemde köklü bir değişim işte bu sürdürülebilirlik odaklı planlamada kritik önem taşıyor. BM’deki konunun uzmanları bunun ayrılmaz bir parçasının; küresel engelli topluluğunun seslerinin, ihtiyaçlarının ve önceliklerinin tüm çeşitliliğiyle ele alınması olduğunu net bir şekilde ifade ediyor. Bu vurgu da çok kıymetli…

Son Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Zirvesi Politika Bildirgesi'nin kabul edilmesiyle dünya liderlerinin, engelli kişiler de dahil olmak üzere en yoksul ve en savunmasız kişileri hedef alan politikalara ve eylemlere odaklanarak sürdürülebilir kalkınma ve herkes için ortak refah elde etme konusunda yeniden taahhüt verdiğini de hatırlatayım. ‘Cesaret verici’ olarak nitelendirilen bu taahhütler, engelliler için özellikle önemli olan politikalar ve eylemler geliştirmeyi içeriyor. Dolayısıyla taahhütlerin sahada etkin şekilde hayata geçirilmesini bekliyoruz.

Yakında yayınlanacak olan 2023 BM Engellilik ve Kalkınma Raporu, esasında insanlığın bu önemli konuda nasıl bir sınav verdiğini ve acil ödevlerinin neler olduğunu bize net bir şekilde gösterecektir. Gelin bu 3 Aralık’ta göstermelik etkinlikler, sosyal medya paylaşımları yapmak yerine BM’nin de altını kalın kalın çizdiği ‘sürdürülebilirlik’ konusunda size ne görevler düşüyor önce onları bir konuşalım, sonra da yol haritamızı çizelim. Var mısınız?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.