Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  Turuncu Bayrak Bursa’ya yakıştı

  Yazının Giriş Tarihi: 19.11.2023 07:57
  Yazının Güncellenme Tarihi: 19.11.2023 07:57

  Üniversitelerimiz bilim yuvaları konumunda. Medrese geleneğinden bugüne köprünün altından çok sular aktı. Şimdilerde her ne kadar her ilde üniversite olması eleştirilse de Bursa’mız, iki devlet ve bir vakıf üniversitesi ile amaca yeterli seviyede hizmet ediyor diye düşünüyorum.

  Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik ve Mudanya Üniversitesi’nin ağabeyi konumunda. Gerek öğrenci ve akademisyen sayısı, gerekse Tıp Fakültesi başta olmak üzere tüm fakülteleri ile farklı bir konumda.

  Birçok bilimsel çalışmaya öncülük yapan Bursa Uludağ Üniversitesi, ‘engelsiz eğitim’ alanında da önemli işler yapıyor. Bu bağlamda, geride bıraktığımız hafta önemli bir bilgi notu paylaşıldı. Eğitimde kalite vizyonu, etik değerlere bağlılık, çevreye saygı, sürdürülebilirlik, evrensel, toplumsal değerlere saygı ve öğrenci odaklılık değerleri çerçevesinde örnek üniversite kimliğini güçlendiren çalışmalara yenisinin eklendiği ifade ediliyordu bu açıklamada.

  Açıklamada; BUÜ Rektörlüğünün üniversitenin herkes için fiziki, eğitsel ve sosyal koşullarda erişilebilir bir yapı oluşturulması hedefine yönelik yoğun çalışmalar gerçekleştirdiği ve bu çalışmaların kazanımlarından biri olarak da üst birimlerce ödüllendirildiği kaydedildi. YÖK’ün oluşturduğu çerçeve kapsamında Üniversite, 2022-2023 döneminde 12’si mekânda erişilebilirlik, 7’si ise eğitimde erişilebilirlik hususunda olmak üzere toplam 19 başvuru gerçekleştirmiş. Bu başvurular neticesinde toplam 14 başvuruda ödüle aday olmaya, Fen Edebiyat Fakültesi için de fakülte düzeyinde mekânda erişilebilirlik ödülü (turuncu bayrak) almaya hak kazanmış.

  Erişilebilirlik hedeflerine ulaşılması açısından son derece kıymetli bir ödül. ‘Turuncu bayrak’ konusunu yazılarımı yakından takip edenler çok iyi bilir. Bu ödül mekanizmasını değerli buluyor ve destekliyorum.

  Yazımın sonunda bir isme parantez açmak istiyorum. BUÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Sayın Mustafa Kurt… Rektör Prof. Dr. Ferudun Yılmaz’dan ödül alan Mustafa Hoca’nın değer kattığı çalışmalara daha önce köşemizde yer vermiştik. Beyaz Baston Haftası gibi önemli gün/haftalarda elindeki tüm imkanları erişilebilirlik için kullanan değerli bir akademisyen kendisi… Üniversitenin erişilebilirlik odaklı hedeflerine ulaşmasında kritik bir rol üstleniyor. Engelliler için yaşanabilir bir dünya, Mustafa Hoca gibi özveriyle çalışan akademisyenlerimizin de katkısıyla mümkün olabilir. Değerli katkıları için kendisini ve emeği geçen herkesi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu arada diğer iki üniversitemizin de ‘turuncu bayrak’ konusunda gerekli hassasiyeti göstermesini temenni ediyorum!

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.