Hava Durumu
mobmenu

Son Dakika

  Yarınlar için geç olmasın!

  Yazının Giriş Tarihi: 26.06.2023 07:30
  Yazının Güncellenme Tarihi: 26.06.2023 00:37

  Yarın çok önemli bir gün. Hem de geleceğimiz için, yarınlarımız için çok çok önemli bir gün.

  Birleşmiş Milletler’in Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü olarak ilan ettiği 26 Haziran gününde, Yeşilay ve Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüyle birlikte meydanlarda çeşitli etkinlikler yapılıyor, halk uyuşturucu madde bağımlılığı hakkında bilgilendiriliyor. Her bir etkinlik, yarınlarımız adına paha biçilemez derecede kıymetli.

  Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından yayımlanan son rapor yanı başımızdaki tehlikeyi gözler önüne seriyor. Söz konusu rapora göre dünya genelinde uyuşturucu kullanımı her kategoride artıyor. İstatistikler, her kıtadaki milyonlarca uyuşturucu kullanımının 2030'a kadar daha da yükseleceğini gösteriyor.

  Dünya genelinde en az 275 milyon kişi uyuşturucu kullanıyor ve bu kişilerin yüzde 13’ü (yaklaşık 36 milyon) uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle tedavi görüyor. Rapora göre, 2020’deki 275 milyon uyuşturucu kullanan sayısı 2010’daki sayıya kıyasla yüzde 22’lik artışa işaret ediyor.

  İstatistikler, her kıtadaki milyonlarca uyuşturucu kullanımının 2030’a kadar daha da yükseleceğini gösteriyor. Her kıtada farklı tür uyuşturucu çeşitlerinin daha yaygın kullanıldığını ortaya koyan raporda yer alan ortak veri, dünya genelinde uyuşturucu kullanımının her yerde artma eğiliminde olması.

  Raporda, yalnızca 10 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen siber suçluların yoğun faaliyet yürüttüğü “Dark Web” de (ancak belli yazılımlar girilebilen, yasal olmayan içeriklerin bulunduğu internet ağı) uyuşturucu satış oranlarının son 4 yılda büyük bir artış gösterdiğine işaret ediliyor.

  Dark Web’de tespit edilebilen uyuşturucu satış miktarının yılda 315 milyon dolar seviyesinde olduğu kaydedilirken bu rakamın gittikçe arttığı bilgisi de raporda yer alıyor.

  Evet sevgili okurlarım. Ya maddi, ya da manevi yetersizlikler nedeniyle bilhassa gençlerimiz bu illetle karşı karşıya. Ailesi, arkadaşları sahip çıkabilenler şanslı. Ancak ilgisiz, şiddet ortamında büyüyen gençlerimiz ne yazık ki bu illet için kurban adayı. Uyuşturucu illeti ile mücadele eden STK’larımız, kamu kurum ve kuruluşlarımıza amasız, fakatsız destek olmalı ve bu mücadeleye katkıda bulunmalıyız. Yarınlar için çok geç olmadan!

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  Yükleniyor..

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.