Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  100 vakadan 89'u açıklanmıyor mu?

  Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 10.03.2021 08:05

  Sadece daha iyi anlamaya ve kavramaya çalışıyorum. Mesele devekuşu gibi ne kafamı kuma gömmek!

  Ne de bilgiden, bilimden uzaklaşmak.

  Ortada tek doğru olacağına göre..

  Kim nerede eksik kalıyor.

  Bilgiler ne kadar tutarlı.

  Buna ilişkinde çıkış noktam Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık'ın, Bursa Tabip Odası'nın 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında aktardığı veriler.

  Moderatörlüğünü BTO Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan'ın yaptığı online panelde '1. Yılında Salgını Yönetebildik mi? İmdat, Epidemiyoloji ve Sosyal Devlet!' konulu bir sunum yaptı Saltık.

  Ve şu saptaması dikkat çekici..

  "Türkiye'nin tümü için bir değerlendirme yapacak olursak, bu sayı tüm Türkiye için 100 binde 50-60'lar dolayındadır. Biz bunları hesapladık. Şehirlerin nüfusunu biliyoruz, Türkiye'nin nüfusunu biliyoruz. 81 il için bunu yaptık. Bu hesaplamalara göre Türkiye'de her 100 bin nüfusta 75 yeni COVID-19 tanısı konuyor. 15-21 Şubat haftasında Türkiye için ilan edilen günlük vaka sayısına baktık. 53 bin dolayında bir sayı ediyordu. Günlük 7 bin 500 kadar yeni vaka ediyor. Buradan hareketle yaptığımız hesaplara göre açıklanan rakamlarda 100 bin 9 oranına ulaşıyoruz. Yani Türkiye'de ortaya çıkan her 100 olgudan sadece 11'i halka duyuruluyor. 89'u ilan edilmiyor!"

  Sağlık Bakanlığı'nın bunu nasıl yorumlayacağı önemli.

  Hele mavi hayal, sarılar turuncu, turuncular hızla kırmızı olurken.

  Ne renk, ne de bilgi körlüğü yaşamayalım.

  İSTANBUL HAYALİ VE ARON ANGEL'İN YAŞAMI!

  500. Yıl Vakfı, Türk Musevileri Müzesi, 20 Mart Cumartesi günü, saat 21.00'de 'İstanbul Hayali' film gösterimi etkinliği düzenliyor.

  "İstanbul Hayali", Türkiye'nin ilk şehir plancısı olarak anılan, Gezi Parkı'nın, Maçka Demokrasi Parkı'nın, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı´nın, Bağdat Caddesi'nin mimarı Aron Angel´in (1916-2010) ilginç yaşamı çerçevesinde Türkiye´nin kentleşme tecrübesini aktarıyor.

  Dönemin hükümetin Hilton Oteli inşaatına izin vermesinin ardından Angel'in dik mimari duruşu yaşananlarda tarihe ışık tutacak nitelikte.

  Perihan Bayraktar'ın yönetmenliğini yaptığı, kurgusu Thomas Balkenhol'e ait belgesel filmde ünlü şehir plancıları ve mimarlar (İlhan Tekeli, Tarık Şengül, Cana Bilsel, David Harvey, Pierre Pinon) Türkiye'de kentlerde, özellikle de İstanbul'da yaşananları paylaşıyor.

  Dikey mimariyle birlikte ilginç ve düşündüren bir kültürel etkinlik olacağı aşikar.

  muze500.com üzerinden de bilgi edinip takip edebilme imkanı var.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar