Hava Durumu

Dünya HOMETEX ile İstanbul'da buluşuyor

Yazının Giriş Tarihi: 21.05.2024 08:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 08:08

Ama hemen hatırlatayım..

Bu organizasyonda Bursa imzası var..

Bugün başlayacak ve 25'ine kadar devam edecek ev tekstili sektörünün en önemli buluşması HOMETEX ile dünyanın en önemli markalarının buluşması olacak.

Ev tekstili sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) tarafından, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık organizasyonunda düzenlenen HOMETEX, sektörün küresel oyuncularını bir araya getiriyor.

KFA benimde her dönem taktir ettiğim ciddi bir organizasyon da kendini hissettirecek.

BTSO yapılanması içinde hem yurt içi hem yurt dışı tüm porjelerde kendini kanıtlamış, yeterliliğini fazlasıyla ispat etmiştir KFA..

Adı gibi küresel fuarcılıkta ayrıcalık yaratmaya devam ediyor.

Bu hem Bursa, hem BTSO üyeleri içinde ciddi kazanım..

11 holde toplam 200 bin metrekarelik İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak fuarda 700’ü aşkın katılımcı firma bulunuyor. Neler mi var bu buluşmada..?

Perde ve perde aksesuarlarından döşemelik kumaşlara..

Havlu ve banyo ürünlerinden halı ve zemin kaplamalarına..

Yatak odası, mutfak ve yemek odası tekstilinden duvar kaplamalarına kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesi hakim. Firmaların yenilikçi ürün ve tasarımlarını sergileyeceği organizasyon, “Dönüştürülebilirlik” temasıyla gerçekleştirilecek.

Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Amerika’ya dünyanın farklı coğrafyalarından profesyonel ziyaretçi ve alım heyetleri de yerini alacak. Milyar dolarlık bir iş hacmi anlayacağınız!

Fuar ilham veren konseptiyle sektöre güç katacak..

Sohbetler,  kurumlararası diyaloglarla fuar yine etkisini gösterecek.

Geçtiğimiz yıl fuarı izlemiştim.

Daha önce rol model olarak gördüğümüz Frankfurt'ta da fuarlara katılmıştım. Hem BTSO ile hem farklı kurumlarla da gelmiştim.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay'ın geçen yıl ki HOMETEXE'e dair görüşleri notlarımız arasında...

“Başta yakın çevre ülkelerimiz olmak üzere, Avrupa Birliği pazarı, kıta Amerika’sı ve üçüncü ülkelerde Türk firmalarının gücü ve potansiyeli çok yüksek. Bu fuar da bunun en önemli kanıtı. tüm sektörlerde trend alanları olmazsa olmazlardan biri haline geldi ve artık ülkemiz, moda ve trendleri belirleyen bir konuma ulaştı. Bu da firmalarımızın Ar-Ge, inovasyon ve tasarıma verdikleri önemin bir sonucu.”

Dünyada ki, ülkede ki tüm ekonomik gerçeklere...

Sanayicinin üretimde ki tüm zorluklarına rağmen ısrarla üretmesi, pazarlarda mücadele etmesi  gözardı edilmemeli.Bu fuarlarda aracı...

Geriye sadece mücadele eden sanayicinin her alanda önünü açacak kolaylıklara ihtiyaç var.

'Bursa büyürse, Türkiye büyür' diyoruz ya.. Türkiye büyürse, Dünya büyür...

MİMARLAR ODASI İLE BULUŞMA....

BTSO Başkanı İbrahim Burkay geçenlerde TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek ve yönetimini ağırladı. Buluşmada Burkay ve Rodoplu arasında  kurumlar arası devam eden projeler ve işbirlikleri ele alındı.

Burkay “Özellikle kent içinde yoğunlaşan sanayi ve ticaretin Bursamıza yakışır, teknolojiye dayalı yeni nesil ve sürdürülebilir bir anlayışla şehrin dışına taşınması konusunda çok faydalı istişarelerde bulunduk. Nazik ziyaretleri için kendilerine teşekkür ediyorum.” yorumunu paylaştı. İşbirliği önemli.

Hele meslek odalarının görüşleri ele alınarak, ortak akılla üretilen her proje kente daha çok katkı koyacaktır. Zaman zaman yeni sanayi bölgeleri sıkça tartışılıyor, tartıştırılıyor.

Doğru olanda akılcı işbirlikleridir... Dünden bugüne şehrin yapılaşmasını, kent içinde sıkışmış kuruluşlara baktığımızda bunu daha iyi anlıyoruz.  Kentte sorun hep plansızlık olmuştur.

Şu konuda hem fikirim Burkay'la.. “Mekansal planlama Bursa'nın geleceğidir”

18 milyar dolar seviyesinde ihracat olmak üzere, 32 milyar doların üzerinde bir dış ticaret hacmi olan bir şehirden bahsediyorsak geleceği heba etmemeli.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.