Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Yerelde kuluçkaya yatma zamanı

  Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 03.03.2022 08:03

  Haber Güncellenme Tarihi: Yazının Güncellenme Tarihi: 03.03.2022 08:13

  Yumurta hemen çıkmayabilir ama yeter ki içi dolu olsun.

  Sonuçta kuluçka bu..Belki kafalar kumdan kalkar.

  Bilgiyi önemseyenlerdenim. Birilerinin tarafında olmaktan çok..!

  Sorgulayan, analiz edebilen, fikir, eleştiri ve öneri getirebilmek esas olmalı.

  Bugün önüne gelen herkesin 'gazeteci' rolunde her alanda boy göstermesi öyle normalleşti ki..

  Bırakın medyaları, elinde telefonu olanda kendi sosyal medyasında dünyayı kurtarıyor..

  Atıyor, tutuyor yada hep söylediğim trol cumhuriyetlerinde kendi krallıklarını kuruyorlar.

  Ama en tehkileli olanıda siyasallaştırılan, kontrol edilebilen bir medyadır.

  Adı ulusal yada istanbul olan yapılanmalarının izlenme, takip, okunma, reyting gibi değerlerlerine baktığınızda gerçeği 'algının' ötesinde görebiliyorsunuz..

  Tüm bunların arasında 'yerel' elbet çok önemli..

  Ama o sürmenaj olmuş bakış açıları dönemsel erozyonlarla, neredeyse merdiven altı yapılarla, ortalıkta cirit attıkça mesleğin etik değerleri yerle bir oldu.

  Bu yazı konum NewsLab Araştırma Enstitüsü Koordinatörü Sarphan Uzunoğlu'nun yolladığı bir mesajla ortaya çıktı.

  The Guardian Foundation ve İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı (SIDA) tarafından desteklenen bir eğitim ve araştırma projesinin  parçası olan  NewsLabTurkey Kuluçka Programı'ndan söz ediyorum.Bu mesleğe ilgi duyan, kendini geliştirmek isteyen, mevcut projeleri varsa bunları geliştirmek isteyenler için ölçek ötesi bir çalışma yani.

  Detayları da şöyle..

  Yerel Gazetecilere Yönelik Kuluçka Programına  başvurular 10 Mart'a kadar yapılabilecek.

  23 Nisan’da başlayarak bir hafta sürecek ve İzmir, Seferihisar’da gerçekleşecek yüz yüze eğitim kampı ile başlayacak.

  Ardından Mayıs ayı içerisinde 2 haftalık çevrimiçi dersler ve devamında 2 haftalık mentorluk oturumları gerçekleştirilecek. Haziran ayında eğitim ve mentorluk oturumlarının tamamlanmasının ardından katılımcılar Eylül ayının sonuna kadar projelerini hayata geçirmek için çalışacaklar.

  Program yalnızca gazetecilik becerileri, trendleri ve gazetecilik etiğini değil; gazeteciliğin değişen günümüz koşullarında işlevsel olabilecek iş modelleri ile girişimcilik konularını da içeriyor ve katılımcılarının ileride de sürdürülebilir habercilik pratiklerini benimsemelerini amaçlıyor.

  Dediğim gibi siyasallaşan ve köşe başlarının daha çok çıkara hizmet eden yazı çizilerinin ötesinde 'bu eğitimde neyin nesi" değil mi?  Ben detaylarını okuduğumda önemsedim.

  Mesela zorunlu derslerine bakın...

  Video Prodüksiyonu ve Haber Sunumu, Taktiksel Medya Araçları, Dijital Reklam ve Gelir Modelleri, Proje Yazımı ve Proje Raporlama, Podcast Yapımcılığı, Google Analytics ve Ölçümleme Teknolojileri, Teyitçilik, İklim ve Çevre Gazeteciliği.

  Seçmeli derslerinde içleri dolu...

  Veri Gazeteciliği, Kültür ve Sanat Gazeteciliği, E-Bültenler, Yeni Teknolojik Trendler ve Gazetecilik, Dış Habercilik, Ekonomi Gazeteciliği, Spor Gazeteciliği, Araştırmacı Gazetecilik, Arama Motoru Optimizasyonu, Çözüm Haberciliği, Kitle Fonlama, Gazetecilik ve Hukuk, Girişimcilik ve İş Liderliği, İnsan Kaynakları Süreçlerinin Yönetimi, Şehir Gazeteciliği, Web Tasarımında Trendler ve Prensipler, Sağlık ve Bilim Gazeteciliği.

  Düşünsenize elinizde ki yerel yapıları, editoryal birikimlerin içini bu eğitimlerle tamamlamak. Bunun ürettiğiniz yayına katkısı yadsınır mı?

  Programa kabul edilen projelere, başarıya ulaşmalarını desteklemek ve üretim süreçlerinde harcanan temel masraflar konusunda yardımcı olmak için ödenekler verilecek.

  Bu belki de yerel yayıncılığa evrensel değerlerle  içerik katma, bireysel gelişim içinde bir fırsat olabilir. İlgi duyanlar için detaylı başvuru linki:

  https://www.newslabturkey.org/wp-content/uploads/2022/02/Yerel-Kulucka-Detayli-Basvuru-Rehberi.pdf

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar