Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ağaçsız park hakkında!..
16 Haziran 2017 Cuma, 08:11

"13.6. 2017 tarihli köşenizi okudum. Peyzaj mimarı olarak, ardından da TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilciliği Yönetim Kurulu adına bir düzeltme ricamız olacak.
Mevcutta Beşevler Meydanı'nda iki park var. Birisi Kırçiçeği Parkı.. Diğeri su deposunun olduğu yamaçtan yola kadar inen alanda yapılan ve sizin yazınıza konu olan beton alan. Beşevler Bölge Parkı için halkımızın doğru yönlenmesi ve taleplerini doğru kurumlara iletmesi önemli.
Beşevler Parkı Bursa Büyükşehir Bld.'nce yapılmıştır. Bizler bu konuda niye hassas davranıyoruz derseniz?.

1- Nilüfer Bld. Nilüfer' de bir ağaç daha fazla dikimi, nitelikli yeşil alan oluşumu ve geleceğin yeşil Bursa'sı için peyzaj projelerini zorunlu kıldı, projeleri ruhsata bağladı.
Nilüfer Bld.'nin toplumcu belediyecilik ve yeşil uygulamaları için çabalarını görüyoruz. Bu uygulamalara ortak oluyoruz. Bizlere kurumsal olarak soruyorlar, birlikte çözüm arıyoruz.
Büyükşehir Bld. uygulamalarını da görüyoruz. Yanlışları kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ancak bazı kurumlar meslek odalarını görmüyor, bilimi yok sayıyor.
Bu nedenle halk da bu işlerin kimin sorumluluğunda olduğunu bilmeli.. İşi kim yapmıyor ve sorumlu kim?.

2- Büyükşehir Bld. gerek T2 hattı, Yunuseli Yolu ve Alman Kanalı çalışmalarında yol kenarındaki-refüjlerdeki 20-40 yaş arasındaki olgun ağaçları, gerekse Hüdavendigar Parkı'ndaki ağaçları çok rahat kesti.
Evet, o parkta halkın güneşte beyni pişiyor!. Büyükşehir Bld. bunu duymalı.
Oysa koskoca Beşevler Parkı'nın yapımı neredeyse 5 yıl oldu.
Ancak; Büyükşehir Bld.'nin yapmadığı hatta projesinde öngörmediği ağaçları olmayan bir parkın Nilüfer Bld.'nin işiymiş gibi yansıtmasını doğru bulmuyorum. İnsanları şaşırtmak olur bu. Bu nedenle halkımızı köşenizden tekrar aydınlatmanızı isterim. Halk, 'Bölge parkımızın diğer parklardan neyi eksik' diyorlar. Tam karşıdaki Kırçiçeği Parkı'na bakın. Onu Nilüfer Bld. yaptı.
Yeşilden korkmayın. Betonu sevmeyin. Tüm çabamız bir ağaç daha dikmek için. Sevgi ve saygılarımla." Peyzaj mimarı Necla YÖRÜKLÜ

-Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?..

"Beşevler Caddesi, Bursa trafiğinin önemli caddelerinden biri.
Bu cadde üç aydan beri kazılıyor. Yoldaki çukurların derinliği 20 santimetreyi buldu. Bu yüzden araçlarımızda ön takım kalmadı. Ancak yapılan değişimler elzemdir diye bugüne kadar hiç ses çıkarmadık.
Caddemiz son bir aydır da tek yönlü olarak asfaltlanıyordu.
Ancak anlamadığımız bir şey oldu ve çalışma yarıda durdu. Yolun tek tarafı asfaltlandı, diğer yanı kazılı haliyle bırakıldı. Birkaç gün önce de BUSKİ'nin çalışmasına dair bir tabela konup caddenin yeni asfaltlanmış olan tarafı yeniden kazılmaya başlandı!.
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?
Büyükşehir Belediyesi kendisine ait kurumu organize edememiş üç aydır kazı yapılan bölgeye BUSKİ'yi de dahil edip aynı anda kanalizasyon ile ilgili değişimi nedense yaptırmamış. Ta ki caddenin bir tarafı tamamen asfaltlanınca bu işe girişilmiş. Ve şimdilerde koca cadde yeniden kazılıyor.
Sorumlu yöneticiler milletin paralarını plan-program dahilinde daha dikkatli kullanmalı.. Saygılarımla." Erkan KALAFAT

-Dört kaldırım taşı giriyor

"Üçevler Mahallesi sakiniyiz. Semtimizde bulunan Kevser Sokak yolunun tam ortasında uzun zamandan bu yana kocaman ve derin bir çukur var. Çukur öylece duruyor ve tehlikelere adeta davetiye çıkarıyor.

Çukurun içine (gönderdiğim fotoğrafta da gördüğünüz gibi) tam dört tane kaldırım taşı çok rahatça giriyor.
Gerekli tedbirler alınmazsa belki de çukur daha da derinleşip genişleyecek, sıkıntı ve tehlikeler artacaktır.
İlgili makam sahiplerinin duruma el atmalarını rica ediyoruz."
Semt sakinleri adına Emrah LEVA

-Çok pis kokulu bekleme salonu

"Bugün 14 Haziran 2017.. Şu an Uludağ Üniversitesi acil servisine bir yakınımı getirdim.
Doğal olarak bize 'bekleme salonunda bekleyin' dediler.
Bekleme salonu tam tuvaletlerin önünde ve lütfen inanın, burası haddinden fazla çok çok kötü kokuyor.
Neredeyse kusacağım. Kendimi zor tutuyorum. Kusmak bir şey değil ama orucum boşa gidecek.
Uludağ Üniversitesi ilgili birimlerinin bu ciddi sorun için dikkatlerini çekerim..
Saygılarımla.." Halil ALTIN

-Sahur ekibi görev başında

"Osmangazi ilçemizin Ovaakça Mahallesi'nde yaşayan gençlerden oluşan bir 'sahur ekibi' var.


Bu mübarek ay içinde hemen her gece sahur vakti, semt sakinlerimizi uyandırmak için gönüllü olarak bir araya geliyorlar, şanlı Türk bayraklarımızı açıp, davullar çalarak birbirinden güzel ve anlamlı ramazan manileri ile bölgede dolaşıp takdir topluyorlar. Gençlerimizi geleneklerimizi yaşattıkları için yürekten kutluyoruz."