Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Alzheimer'ın ilacı bol bol dans etmek!
10 Aralık 2017 Pazar, 07:17

Mutlu pazarlar değerli okurlarım..
"Bu dansı bana luütfeder misiniz" diye davet ettiğiniz damınızla romantik bir müzik eşliğinde pistte ritme uyup dans ederek kelebekler gibi uçuşurken çağın hastalığı alzheimer'a da savaş açmış oluyorsunuz.
Nörolog Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, geçenlerde dansın alzheimer gelişimini önlemede en güçlü uğraşı olduğu ile ilgili yeni bulguların yayınlandığını açıkladı.
Bölükbaşı "Önceden sanıldığının aksine, bulmaca çözme ve benzeri uğraşlar bu hastalığı önlemede düşük etkinliğe sahip.


Esas önemli bulgu, önlemede en yüksek uğraşın "dans etmek" olduğu bilimsel araştırmalarla ortaya çıktı. Çalışmalar 21 yıldan beri sürüyordu.
Sonuçlar, dünyaca ünlü tıp dergisi NEJM'de yayınlandı. Albert Einstein Tıp Koleji'nin yaptığı çalışmaya göre alzheimer gelişme riskini düşürmede önerilen aktiviteler ve risk azaltma oranları şu şekilde; okuma (%35), bisiklete binme ve yüzme (% 0), haftada en az 4 defa bulmaca çözme (%47), golf oynama (%0), sık sık dans etme (%76).
Bu sonuçtan da anlaşıldığı gibi riski en yüksek düzeyde düşüren uğraş, bir müzik eşliğinde dans etme.
Henüz hangi dans türünün daha etkili olduğu hakkında bir bulgu yok ama dans edebilmek için birbirinden ayrı çalışan farklı beyin düzeneklerinin devreye girmesi gerek.
Bu düzenekler aynı anda kinestetik, rasyonel, müzikal ve emosyonel işlevlerin eşgüdümünü gerektiriyor.
Alzheimer gelişimini bu ölçüde durdurmasının sebebinin bu eşgüdümsel beyin çalışması olduğu düşünülüyor" diyor.
Evet, orkestra çalıyor ve pistler sizi bekliyor efendim!.
Dumanı üstünde sıcacık çorba!..

Soğuk ve karlı günler başladı. Üstünde dumanı tüten bir kase sıcacık nefis çorbaya ne dersiniz?..


Diyetisyen Canan Aksoy öğünlerde mutlak çorba içilmesini öneriyor ve şunları ekliyor:
"Çorbalar havaların soğumasıyla sofralarımızın baş tacı. Et, sebze ve baklagiller ile hazırlanabildiği için her damak tadına da hitap eden çorbalar hem sofralardan daha mutlu kalkmamızı sağlıyor hem de kışın azalmaya başlayan sıvı alımını artırıyor. Öğünlerde mutlaka çorbaya yer verin. Böylece kilo kontrolü de rahatça gerçekleşir.
Mis gibi kokularıyla sofralarımızda Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan çorbalar, iştah ve kilo kontrolü ile doygunluğa büyük fayda sağlıyor. Hatta kışın içilen sıcak bir çorba, duygusal olarak daha mutlu olmamıza dahi yardımcı oluyor.
Havaların soğumasıyla birlikte su tüketimimiz azalıyor. Oysaki sağlığımız için kışın da yeterli miktarda su içmemiz gerekir. Çorbalar direkt olarak su ihtiyacımızı karşılamasa da, vücudumuzun ihtiyacı olan sıvı alımına büyük fayda sağlıyor."
Hadi bakalım; afiyet olsun..

Yeni çıkan bir kitap

'MERHABA CANCAĞIZIM':- Yazar Ufuk Kaan Altın 'Benim Güzel Lokantalarım' - 'Meyhanedeyiz' ve 'Balıklama' ismini verdiği kitaplarından sonra bu kez de bir 'gastro seyahat' ağırlıklı yeni kitabı aracılığıyla okurlarıyla buluşuyor.
'Merhaba Cancağızım' isimli kitapta Yunan Adaları'na yaptığı seyahatlerinde edindiği izlenimlerini anlatan ve kendi çektiği ilginç fotoğraflar da bu eserde. Kitap Mylos Kitap tarafından hazırlandı.

Beyarmudu sanatçıları Mudanya'da

Mudanya'nın kardeş kenti Kıbrıs Beyarmudu Belediyesi Güney Mesarya Halk Tiyatrosu Mudanya'da 'Nor Betmez' oyununu sergiledi.
Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip Kıbrıs kültürünün dünürcülük, kına, düğün gibi geleneklerinin sahneye taşındığı oyun sonrasında Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a gösterilen misafirperverlik konusunda teşekkür ederken kardeş kent olmanın mutluluğunu dile getirdi..


Başkan Türkyılmaz da sahneye çıkarak tüm oyuncuları tek tek kutladı ve başarılarının devamını diledi..
Uğur Mumcu Sahnesi'ndeki oyunda başarılı bir performans sergileyen Kıbrıslı sanatçılar Mudanyalı izleyiciler tarafından ayakta uzun uzun alkışlandılar.
İşte o gecenin fotoğrafa dönüşen bir anısı..

Pazar neşesi
VASİYET:"Yolculuktan dönen İdris, arkadaşlarına sordu :
'Yahu pizum Temel nasil öldi?'. 'Kalpten cittu' dediler.
'Vasiyetu filan var miydu?'
'Var idu. Beni denize gömün demiş idu.'. 'Cömdünüz mü?'
'Cömdük amma, mezarinu kazarken çok kayip verduk.'
(Teşekkürler Ecz.Oryal KAHRAMAN)

Özlü sözler

"Büyük insanlar şu dünyada büyük acılar çekmek zorundadırlar." - Dostyevski
"Çocukluktaki safiyetini kaybetmeyen adama büyük adam denir." - Mencius
"Hiçbir şey, büyüklük kadar sade değildir. Çünkü sade olmak, biraz da büyük olmaktır." - Albert Camus
"Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur." - Tolstoy