Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Çayhanelerin yerinde şimdi yeller esiyor
21 Haziran 2017 Çarşamba, 04:51

Yaz aylarında ve özellikle mübarek ramazan ayında iftardan sonra hem teravi namazımızı kılmak ve hem de biraz deniz havası almak için arkadaşlarla birlikte zaman zaman Gemlik'e gider eski dostlarımızla sahil boyundaki bir çay bahçesinde buluşurduk.
Bunu tekrar yaşamak istedik ve geçen hafta içinde Gemlik'e gittik.
Fakat gördüğümüz manzara bizleri çok şaşırttı. Çünkü çay bahçelerinin bulunduğu sahil kesiminde yıkım çalışmaları başlatılmış. O güzelim çayhanelerin yerlerinde yeller esiyordu!..
Gemlikli eski dostumuz bize bu çalışmanın Büyükşehir Belediyesi'nce başlatıldığını, çayhanelerin tamamen kaldırılacağını ve sahil kesiminde de deniz için doldurulma kararı alındığını söyledi.

Her yıl yaz aylarında bu çayhaneler gece gündüz büyük bir alaka görüyor, sadece Gemlikliler değil, Bursa'dan da buraya çay içmeye, temiz hava almaya gelenler oluyor, hatta bazı geceler oturmaya yer bile bulunamıyordu.
Bu çalışmalar turizm sezonunun azaldığı kış sezonunda acaba yapılamaz mıydı?.
Üstelik, bu yaz sezonu içinde ramazan ayının da yaşanılacağı düşünülemedi mi?.
Gemlik'e ilgiyi artıran ve farklı bir güzellik kazandıran çay bahçeleri şimdi acaba nerede yapılacak, nerede düşünülüyor?.
Gemlik'e turizm katkısı sağlayan güzelliklerine gölge düşürülmemesi gerekir inancındayız.
Bu işler hiç olmazsa kış aylarında yapılmalıydı
Saygılarımızla.."

Mustafa ÖZTÜRK

*Sıra sıra pis su gölcükleri

"Çakırhamam semtinden Cumhuriyet Alanı'na kadar olan yaya kaldırımlarda bulunan ağaçların dipleri çekip gönderdiğim fotoğrafta görüldüğü gibi derin halde çukurlaşmış ve yağışlı havalarda buraları pis sularla doluyor.

Birikmiş fazla yağmur suları toprak tarafından hemen emilmediği için de uzun süre orada kalıyor. Bu durum ağaçlara herhalde zarar verir.
Söz konusu güzergahta bulunan sıra sıra ağaçların dipleri doldurulup çimlendirilse bu çirkin manzaralar da tamamıyla ortadan kalkar.. Son yağmurlu havadan sonra olacağı yine buydu. Sıra sıra pis su gölcükleri."

Vildan S. ATAÇ

*Yıldırım'dan bir yanıt

Bir süre önce köşemizde yayınladığımız bir okurumuza ait oldukça tehlikeli durum (fotoğrafta görülen) hakkında Yıldırım Belediyesi duyarlılık gösterip şu bilgilendirmeyi yaptı.

Dilerim, önemli bir tehlike yaşanmadan olası tehlikelere karşı bir çare bulunur.. Teşekkürler:
***
"14/06/2017 tarihli gazetenizdeki köşenizde yayınladığınız "Tehlike Yaşlı Halamızın Evine Kadar Ulaştı" başlıklı, Yıldırım ilçesi, Mollaarap Mahallesi, Vakıf Sokak'ta çöken bir istinat duvarı ile ilgili okur şikayeti Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü'nce hemen incelenmiştir.
Bahse konu olan yerde resmi yapı izni bulunmadığından belediyemizce herhangi bir işlem yapılamamaktadır.
Başvuru sahiplerine tarafımızca gerekli bilgilendirme yapılmıştır.
Bilgilerinize sunarız."

*Yıldırım Belediyesi Basın Yayın Halka İlişkiler Müdürlüğü

Yakıştırılıyorsa hiç mesele yok!.

"Heykel Caddesi üzerinde bulunan Osmangazi yaya altgeçidine yetkili makamların gerekli ilgiyi göstermeleri lazım.
Çünkü merdivenlerin trabzanları adeta emanet gibi duruyor. Hepsi yerinden oynuyor. Bakımsızlıktan harap olmuş. Kırık dökük yerler oldukça çok..

Bu altgeçit yerli ve yabancı turistlerin, Bursalılar'ın en fazla kullandığı, gelip geçtiği önemli bir yer.

Tarihi ve turistik şehrimize merdivenlerin bu hali eğer yakıştırılıyorsa hiç mesele yok!.."
Saygılarımla.."

Deniz T.