Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Elektrik aboneliğinde şaşırtan bir uygulama!.
31 Mayıs 2018 Perşembe, 07:27

İsmail Karakaş isimli okurumdan aldığım bir yakınmada elektrik aboneliği konusunda
bir yakınma var.
Her zaman olduğu gibi bu görüş ve iddialara söz konusu firmanın göndereceği yanıt için köşemiz açık.
Sayın Karakaş'ın yakınmaları şöyle:

"Kükürtlü Mahallesi, Koru Sokak ER-ER 6 Osmangazi adresindeki dairemi 15 Temmuz 2016 tarihinde bir şahsa kiraya verdim.
Bu şahsı mahkeme ve icra kanalı ile 20.5.2018 tarihinde tahliye ettirdim..
Yeni kiracım ile de 25.5.2018'de elektrik abonesi yapılması amacıyla LİMAK Uludağ Elektrik Kurumu'na gittik.
Abone kısmında eski kiracıma ait 890 TL.'lik bir borcun olduğu, borcun ödenmeden yeni abone yapılamayacağı belirtildi.
Aynı çatı altında kayıp-kaçak kısmında ise son iki aylık yaklaşık 300 TL.'lik bir borcu olduğu söylendi..
Görevli, yeni kiracının kira sözleşmesini isteyip eski borcun bizleri ilgilendirmediğini; dolayısıyla yeni kiracının abone yapılacağını belirten yazıyı tarafıma verdi..
Ancak abone kısmı 890 TL.'yi benden tahsil ederek yeni kiracıyı abone yaptı...
Anlayamadığım konu; aynı çatı altında iki değişik uygulamanın yapılmış olması.
Ben; 1971-1990 yılları arasında üst düzey yönetici olarak elektrik işletmesinde görev yaptım. 1987 yılı TEK Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan yönetmelikle elektrik faturalarının kesinlikle kullanıcıdan alınacağı, ilk abone veya mal sahibine rücu etmeyeceği belirtilmişti.
Özelleştirme neticesinde dağıtım şirketlerine 'sen bu kurumu istediğin gibi yönetebilirsin' mi dendi ki böyle bir şaşırtıcı uygulama ile karşılaştık?.
Bunu abone kısım müdürüne söylediğimde 'Sizin söyledikleriniz eskidendi.. Biz kurumumuzun parasını tahsil etmekle yükümlüyüz' deyip bahsedilen 890 TL.'yi benden, yani mal sahibinden aldılar.
Direkt halkla ilişkili özelleştirmelerin daha dikkatli yapılması ve mevcutlarının daha önce İstanbul Anadolu yakasında yapıldığı gibi devlete geri döndürülmesi düşüncesindeyim.
Saygılarımla.." İsmail KARAKAŞ

Sınav günleri için BURULAŞ'a bir rica
"Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencileri olarak BURULAŞ'tan önemli bir ricamız var.
Bilidiği üzere sınavlar başladı.
Üniversite kampüsüne ulaşmak için kullandığımız BURSARAY, özellikle öğrencilerin sınavlara girdiği şu günlerde, sabah ve akşam saatleri oldukça kalabalık oluyor. Yetkililerden isteğimiz, BURSARAY'da sefer sayılarının sıklaştırılması veya bu hattaki sistemde vagon sayılarının arttırılması..
Durumu köşenize aktarmak için çektiğimiz fotoğrafta da bu açıkça belli. Ayakta durmakta bile zorluk çekiyoruz. Ve görüldüğü gibi köşenize göndermek istediğimiz fotoğrafımızı da net bir şekilde çekme imkanımız olmadı.
BURULAŞ yetkililerinin yaşanılan sorunu çözmelerini rica ediyoruz.
Saygılarımızla.." Bir grup öğrenci

İnsanlık görevi adına uyarılar
"Geçtiğimiz hafta boyunca devam eden sağanak yağışlar sonrası ağaçların tozları temizlendi, çayırlar, sokaklar yıkandı pırıl pırıl oldu. Ağaçların da kiri, pisi aktı ve tertemiz bir duruma dönüştü..
Ne var ki çevresel kirlilikler fotoğraflarda belirtildiği gibi maalesef devam ediyor. Temizlik görevlileri bu rahatsız edici kirliliği temizlemeye zor yetişiyorlar.
Gazetenizdeki köşenizde konuyla alakalı olarak yakın geçmişte bazı öneriler paylaşılmıştı..
Benim de önerim şu şekilde olacak.
Parklara yol kenarlarında olduğu gibi sık aralıklarla ilan panoları konulsun. Bu panolarda çirkin görüntüler paylaşılsın ve yerlerin pisletilmemesi, parkların, dağ tepe, vadi ve derelerin temiz tutulmasının insanlık görevi olduğu anlatılsın.
Belediyelerimizin bu çirkin ve yakışık almayan sorun için kalıcı, çözümleyici ve eğitici faaliyetleri düzenlemesi dileklerimle saygılarımı sunuyorum."
Emekli öğretmen Mehmet Ali YILDIZ

Huzurevinde kuş cıvıltıları
Barbaros İlköğretim Okulu öğrencileri, el emekleriyle yaptıkları kuş yuvalarını Büyükşehir Bld. Kaplıkaya Huzurevi bahçesindeki ağaçlara yerleştirip kuşlara yuva yaptı ve ağaçları renklendirdi.
20 öğrenci, 2 öğretmen ve bir idareci atölye çalışmalarındaki rengarenk kuş yuvalarını ağaçlara asarken Okul Müd. Yardımcısı Murat Sivri, 'Öğrencilerimizle hem yaşlıları ziyaret ettik hem de huzurevi sakinlerinin kuş sesleri ile uyanmaları ve kuşlarla seyir zevkine varmaları onlara mutluluk verir diye düşündük' dedi.