Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ergun Kağıtçıbaşı'ndan güzel bir çağrı var!..
28 Ocak 2018 Pazar, 07:43

Mutlu tatiller değerli okurlarım..
Bu haftaki pazar yazımızda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri olarak 33 yıl çok başarılı hizmetler üreten, Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluşu ve gelişmesinde büyük rol oynayan, ayrıca İngiltere'nin Bursa fahri Konsolosu Ergun Kağıtçıbaşı'nın güzel bir önerisini paylaşıyorum. Öneri, Bursa'nın kültür ve sanat yaşamına yeni bir katkı olabilir.
Nilüfer Kadın Korosu Derneği sanatçılarının Şef Dr.Aysel Gürel yönetiminde Türk Sanat ve Halk Müziği, popüler müzikten Roman ve Balkan müziğine, sıra gecesine, mehterden marşlara, baleden, tango ve Tım Tım danslarıyla oluşan büyük konserinde yine harikalar yaratılıdı. Afrin operasyonunun başarıya ulaşması için dualar da dile getirildi. Timur Torgay yönetimindeki Anadolu'nun Renkleri Halk Oyunları Gençlik Spor Derneği ekibi Karadeniz yöresi oyunlarıyla müthiş bir gösteriye imza attı.
Konserde ayrıca, Psikolog Canan Şahin bale gösterisiyle alkış topladı. İrem İdeal ise Kırım Tatarları'nın ünlü oyunu "Tım Tım" dansını sergiledi. Tülay-Şenol Kahraman çiftinin tango gösterisi ise tek kelimeyle müthişti.
Vali Yardımcısı Ergün Güngör ile BTSO eski Genel Sekreteri Ergun Kağıtçıbaşı'na Nilüfer Kadın Korosu'na katkılarından ötürü plaket takdim edildi.
Kağıtçıbaşı konuşmasında Kültür Bakanlığı'na Nilüfer Kadın Korosu'nun kültür elçisi olarak değerlendirilmesi için güzel bir çağrıda bulundu.
Bu öneri de alkışlarla karşılandı.
Koro, 175 kişilik kadrosu ve farklı müzik türlerine yer vermesiyle Türkiye'de ilk ve tek olma ayrıcalığına sahip.
Tebrikler Dr.Gürel, tebrikler dernek üyeleri ve tebrikler Kağıtçıbaşı...

Mutluluklar Yağmur

Kız babalarının kaderidir bu.. Evlatlarını özenle yetiştirirler ve sonra da onlar yeni bir yuvaya kanat çırpar.
Özel Bursa Anadolu Hastanesi'nin sevilen hekimlerinden Dahiliye Uzmanı Dr. Harun Yılmaz da baba mesleğini seçen güzel kızı Dr. Yağmur Yılmaz'ı dün gece Balat'taki Balo Salonları'ndaki özenli bir törende genç ve yakışıklı Dr. Çağrı Karaman'la nişanladı.
Genç hekimlerimizden Yağmur, Artvin'de görev yapıyordu ve şimdi Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde dahiliye uzmanlığı ihtisası yapacak.
Çağrı da Antalya Akdeniz Üniversitesi Acil Tıp uzmanlığı ihtisası yapıyor.
Törende kalabalık ve seçkin bir davetli kitlesi genç hekimlerimizin mutluluklarını paylaştı.
Akdeniz'de mutluluk rüzgarları estirecek olan genç doktorlarımıza tebrikler.
Dilerim, rüzgarları hiç eksilmez..

Mini bir masal: Dervişin kaşığı

Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?
Derviş, 'fark var' deyip, önce sevgiyi dilden kalbine indirememişlere bir sofra hazırlamış. Hepsi gelmiş ve taslar içinde sıcak çorbalar, sonra da 'derviş kaşıkları' denilen bir metre boyunda kaşıklar sunulmuş.
Derviş şartı varmış: 'Bu kaşıkların ucundan tutup öyle içeceksiniz.'
Fakat kaşıklar uzun olunca sıcak çorbayı döküp saçmışlar. Ve bir damla bile içememişler. Sonunda aç kalmışlar.
Daha sonra derviş, bu kez sevgiyi gerçekten bilenleri yemeğe çağırmış. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi dolu insanlar gelmiş. Onlara da aynı şart.
Konuklar uzun kaşıkları çorbaya daldırıp sonra karşısındakine uzatarak çorbalarını içmişler. Ve birbirlerini doyurmuşlar.
Derviş sevgiyi gerçekten yaşayanların farkını soranlara "işte kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalır. Kim kardeşini düşünüp doyurursa o da kardeşince doyurulur. Ve unutmayın, hayat pazarında her zaman alan değil, veren kazançlıdır."
(Teşekkürler Dinçer EMİR)

Yeni çıkan bir kitap

'BU BENİM DÜNYAM'- İlk gençlik romanı ile uluslararası başarı elde eden Amerikalı yazar Lucy Keating'in yeni romanı 'Bu Benim Dünyam' Pena Yayınları tarafından raflarda yerini aldı.
İlk kitabı 'Hayalperver'in özgün tarzıyla kendini genç okuyuculara sevdiren Lucy Keating 'Bu Benim Dünyam' da içten karakterleriyle bir kere daha eğlenceli ve sürükleyici bir gençlik aşkı hikayesi sunuyor.

Özlü sözler

"Bir şeyi çok fazla seviyorsanız bırakın. Geri gelirse olacağı varmış; gelmezse zaten hiç olmamıştır." Albert SCHWEİTZER

"İnsan terbiyesi öfkeli iken belli olur. Erdemli olan tartışırken bile saygısını yitirmez."

"Neden yorgunsun sorusuna cevap aramaktan ve bunu sormasınlar diye gülümsemekten yoruldum." Cemal SÜREYA

"Gerçek arkadaşlık da sağlıktır. Değeri ancak yok olunca anlaşılır." - GOLTİ
(Derleyen Ecz.Ertan NEŞE'ye teşekkürler)

Biraz da gülelim

'MAL': Polis yurtdışına kaçak insan taşıyan kamyon şoförüne 'kamyonda ne var' diye sorar?.
Şoför: 'Mal var amirim.'
Bunun üzerine kaçaklardan biri oradan kafasını çıkararak:
'Sen kime mal diyorsun terbiyesiz adam' diye tepki gösterince:
Polis: 'Hani mal vardı sen kimi kandırıyorsun?.'
Şoför: 'Eee, mal olmasa kafasını çıkarır mıydı hiç!?.."
(Teşekkürler Ercüment SAĞLAM)