Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Huzurevi'nde neşeli saatler
14 Ocak 2018 Pazar, 08:00

Yıldırım Belediyesi, Ali Osman Sönmez Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde düzenlediği konserle huzurevi sakinlerine moral desteği veriyor..
Sazlı sözlü ve neşe içinde geçen eğlencede şef Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü 'Bedestem' birimi eğitmeni Sadullah Öztürk'ün üstlendiği, huzurevi sakinleri ve personelinden oluşan gönüllü koro yaşlılarla bir arada unutulmaz saatlere imza atıyorlar..


Geçenlerde gerçekleştirilen konserde, Türk Sanat ve Türk Halk Müziği'nin sevilen eserleri seslendirilirken yaşlılar keyifli bir güne imza attılar.
Huzurevi sakinleri gerçekleşen programdan dolayı Yıldırım Belediyesi'ne teşekkür ettiler. Ayrıca, moral konserlerinin yanı sıra Bedestem'ce düzenlenen müzik ve YIL-MEK'in ebru, resim gibi kurslarına katılıp hobiler kazanıyor ve zamanlarını değerlendirme fırsatı buluyorlar.


Neşeli saatler bununla da kalmıyor ve yatağa bağımlı yaşlıların da morallerini yükseltmek için her çarşamba bakım ve rehabilitasyon merkezinin katlarında mini konserler var.
Kendilerini ziyaret eden Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'ye teşekkür eden huzurevi sakinleri, her fırsatta yalnız olmadıklarını gösterdiği için duydukları memnuniyeti ifade ediyorlar..
Sağlığınız, mutluğunuz ve neşeniz eksilmesin ve bol olsun Huzurevi sakinleri...

İletişim için yoga
Nilüfer Belediyesi, Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi'nde çalışmalara katılan bireylerin ailelerine yoga eğitimi verilmeye başlandı.
3 ay sürecek eğitimin hedefi aileler ile bireylerin iletişimini kolaylaştırmak.


Fiziksel ve zihinsel engeli çocuk ve gençlerin ebeveynlerinin fiziksel ve ruhsal açıdan huzur bulmasını sağlayan yoga çalışmalarını uluslararası yoga eğitmeni Güneş Aras yönetiyor.
3 aylık eğitimlerde bu eğitim ile ailelerin, hem fiziksel ve ruhsal açıdan daha sağlıklı olmaları hem de çocuklarıyla daha iyi iletişim kurabilmeleri amaçlanıyor.

Çocuğunuz kırık karne getirirse
Sömestr tatili yaklaşıyor değerli okurlar.
Ara dağıtılmasına sayılı günler kaldı. Karnenin çocuğun gelişim sürecine ilişkin bir değerlendirme olduğunu belirten uzmanlar, "kırık notların sorumluluğu sadece çocuğun değil. Sorunların oluşması zaman alır, zayıf karneye kadar bu sinyalleri çocuk ve notları vermiştir" uyarısında bulunuyor.


Uzmanlar, 'Tatilde çocuğunuzu zorlamayın' hatırlatmasında da bulunurken psikolog Aynur Sayım velilere özetle şu önemli uyarıyı yapıyor:
"Çocuğun zekası, dikkati değerlendirilmeli, kişilik analizi yapılmalı, aile tutumları incelenmeli.
Çocuğunuz bir dönem boyunca başaramadığını iki haftalık tatilde başaramaz.
Çocuğu zorlamamak, çözüme yönelik eyleme geçmek en doğru yaklaşımdır. Çocuktan tatilde sıkı çalışma programı uygulamasını beklememek ancak özel eğitimle desteklenmesi gereken bir durum varsa, bir eğitici rehberliğinde ek çalışma yapılması gereklidir."
Tüm öğrencilere şimdiden başarılı karneler, sağlıklı ve güzel tatiller.

Yeni çıkan bir kitap
'UYUYAN GÜZEL':- Başarılı yazar Jale Sancak Hep Kitap'tan okurlarıyla buluştuğu ilginç eseriyle dikkat çekiyor.
Eserdeki Vahide isimli kahraman terzilik yaparak yaşamını sağlıyor. Geçmişte büyük sorunlar yaşamış. Çok sevdiği yeğeniyle yaşıyor ve babası da yatalak bir hasta. Vahide'nin dünyası sokak çalgıcısı Adrian'la tanıştıktan sonra değişiyor.
Eserde, Bosna Savaşı'nın yarattığı acılar da akıcı bir dille anlatılıyor...

Biraz da gülelim
'ŞEKER:- Ahmet, sınıfta öğretmeninden izin alıp arkadaşlarına bir soru sormuş:
'Kesme şeker, toz şekere ne demiş bilen var mı?'
Ayşe: 'Sen neden tozsun?.
Ahmet: 'Hayır bilemedin' demiş.
Selim de yanıt vermiş: 'Senin neden küçük küçük tanelerin var?
Ahmet: 'Hayır, sen de bilemedin!.
Kezban ise: 'Sen çok dağınıksın şeker' deyince
Ahmet başını sallamış ve 'Evet, sadece sen bildin Kezban' demiş.

Özlü sözler
*- ""Ertelemek yaşamın mayasını kaçırır. Kızdıysan bağır, sevindiysen söyle, özlediysen arkasından koş."
*- "Yaşamı kendimizin kahramanı olacak biçimde tasarlayamayız." - Nietzsche
*- "Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz." - Heraklit
*- "Kişi kim olduğunu bilmek isterse, kimleri sevdiğine baksın..."- Mevlana.
*- "Gönül, han değil dergâhtır. Paldır küldür girip çıkılmaz, günahtır!"- Mevlana
*- "Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra?." - Mevlana
(Derleyen Ş. Cemal ÖZDEMİR'e teşekkürler)