Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İlgililerin ilgi ve bilgisine
18 Ekim 2016 Salı, 07:53
“Bir süre önce Beşevler Cad. asfaltlanmıştı. 
Asfalt altında kalan yağmur suyu gider ızgaraları da şu an asfalt seviyesine alınıyor. Yapılan bir çalışmayı fotoğrafladım.. Mazgalın altına tuğla ve taşlar konulmuş ve araları da betonlanarak sağlam bir temel oluşturulmaya çalışılmış. 
Ne var ki, bu ızgaraların üzerine ağır tonajlı araçlar çıktığında ilgili taşların oynama ve beton ızgaranın asfalt seviyesinin altına düşme riski olabileceğini düş­­ünüyorum. 
Yerli tramvay, uçak gibi Türkiye’de birçok ilklere imza atmış makine mühendisi olan Sayın Recep Altepe Başkanımız’ın görevlendireceği bir ekiple bu çalışmayı incelemesini öneriyorum. 
Bursa genelinde mazgal ve rögar kapaklarının zamanla çöktüğünü düşünürsek bunun belki de imalat kaynaklı olduğunu saptama şansımız olabilir. Bu tip yığma taş yerine özel beton kalıplar ile sağlam bir temel oluşturulmasını daha doğru buluyorum. 
Beşevler Konak Mh. Beşevler Cad. üzerinde mazgallar incelenerek kök neden tespit edilebilir ve yurtdışındaki örnekler ile karşılaştırılarak doğru bir model yeni iş yapış şartnamelerine eklenebilir. 
Bu tip bir çalışmanın da Türkiye’deki benzeri kronik sorunları çözmesi anlamında önemli bir teknik çözüm olacağını düşünüyorum. İlginizi rica ederim
Saygılarımla.”   Çevre sakini bir okur

Modern parkta arızalı saat

“Mihraplı Parkı Bursamız’ın yüz akı oluşumlarından biri.. Bu parkın batı kısmında bir yere çok güzel bir saat dikilmiş. 
Yalnız saat herhalde arıza yapmış olacak ki bir saat geriyi gösteriyor. Ayarlanması yerinde olacaktır. İlgililere anımsatırım..” Metin SAYNURUEDAŞ, dikkat!

 “Nilüfer, 29 Ekim Uğur Mumcu Bulvarı, Özlüce İstasyonu’nun olduğu caddede iki ayrı sokak aydınlatması uzun zamandır yanmıyor. 

Ayrıca; Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı, Altınşehir Mh. Migros önünde bulunan sokak aydınlatma lambaları da aynı şekilde. 
Her iki bölgede de UEDAŞ teknik ekipleri tarafından gerekli onarımın yapılmasını rica ediyoruz..
Bölge sakinleri