Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Mavi mavi halk otobüsü!
21 Nisan 2017 Cuma, 04:42

"17 Nisan 2017 akşamı saat 22:30 civarı Heykel'den Ataevler istikametine giden 9-D hattındaki xxx plakalı otobüse bindik.
Otobüsün içi tamamen mavi led ampullerle donatılmıştı. Bu aydınlatmanın orijinal olduğunu hiç sanmıyorum. Otobüsteki bu durum bana geçmiş yıllarda sık sık rastladığımız bazı minibüsleri hatırlattı.
Söz konusu yoğun mavi ışıklar öncelikle benim gözlerimi etkiledi, aracın içi sanki düzensiz şekilde süslenmiş bir düğün salonu veya bir eğlence mekanı gibiydi..

Acaba bu aracın böyle anormal bir şekilde ışıklandırılmış şekilde çalışması yönetmeliklere uygun mu?.. Değil mi?
Belki de çok kişinin rahatsız olduğu ancak dile getiremediği durumun fotoğrafını ekte gönderiyorum. Şoför beyden tepki almamak adına bu kadar çekebildim.
Bu konuya belediye zabıta ve ulaşım yetkilileri bir cevap verirlerse çok memnun kalacağız.
Peşin teşekkürlerimle iyi günler.."

Adının açıklanmasını istemeyen bir okur

Yıldırım dikkat! Duba sorunu var

"Yıldırım, Ertuğrulgazi Mahallesi 6. Cami Sokak'ta oturmaktayım.
Sokağımız çift şeritli gidiş geliş aktif bir yol. Ancak art niyetli sürücüler tarafından bir şerit otoların parklanması yüzünden kilitleniyor ve bu nedenden dolayı çok sayıda yol verme kavgaları yaşanıyordu.
Bunun üzerine Yıldırım Belediyesi'ne durumu ilettik ve belediye orta dubaları koyarak sorunu çözdü.
Ancak geçtiğimiz kış döneminde yoğun kar yağışından dolayı bazı plastik dubalar söküldü, zarar gördü.
Ricamız şudur ki eksilen dubaların tamamlanmasını mahalle sakinleri olarak istemekteyiz. Belediyemizi aradık ama çözüm bulamadık. Sorun çözümlenir diye bekliyoruz.
Adının açıklanmasını istemeyen çevre sakini

Anonslarla uyarı da yapılıyor..

"17.4.2017 tarihli Bursa Hakimiyet Gazetesi'nde yayınlanan köşenizde yer verdiğiniz 'Hayvanat bahçesinde tehlikeli olabilir' başlıklı okur şikayeti yazısı ilgili birimlerimiz tarafından incelenmiştir.
Hayvanlara dışarıdan yiyecek atılması konulu okur şikayetiyle ilgili olarak o alanda ikaz tabelaları mevcuttur.
Aynı zamanda sık sık anons yapılarak ziyaretçiler uyarılmaktadır. Buna rağmen yine de bu sıkıntılar zaman zaman olabilmektedir.
Bu konuda ziyaretçilerimizin daha duyarlı olmasını bizler de beklemekteyiz.
İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz."
Büyükşehir Bld. Basın Halkla İlişkiler Şb. Müd.

Üsküp'ten sevgilerle

Yapılan onarım çalışmalarıyla bir sanat ve kültür mekanı haline dönüştürülen Ressam Şefik Bursalı Caddesi'ndeki tarihi Mahkeme Hamamı'nda (İbrahim Paşa Kültür Merkezi) bugün ilginç bir fotoğraf sergisi açılıyor.
Bursa ile Üsküp arasındaki ortak tarih, kültür ve değerlerin iki kent arasındaki büyük benzerliklerini yansıtan şaşırtıcı fotoğrafların izlemciler tarafından büyük ilgi görmesi bekleniyor.
'Üsküp Hatırası' adı verilen serginin açılışında ayrıca kitap tanıtımı da yapılacak.

Denizden ulaşım niye yapılmıyor?

"Yaz aylarını müjdeleyen bahar mevsimi nihayet geldi. Önümüzde çok sıcak yaz günlerini yaşayacağız yine..
Eğer yaz sezonunu Gemlik, Kumla, Karacaali, Narlı gibi sahil kesimlerinde geçiriyorsanız toplu taşım araçlarıyla yapılan seyahatlerdeki sıkıntılara da hazırlanın şimdiden.
Gemlik'ten Kumla'ya toplu taşıma araç sayısı zaten çok az ve bu araçlar minibüslerden az büyük. Kafi gelmiyor.
Yaz sezonlarında Kumla'nın nüfusu 120 bin Karacaali ve Narlı'yı da eklersek aynı bölgede yaklaşık 200 bin kişi oturuyor.
Bu da ülkemizin doğusunda bulunan bazı şehirlerdeki nüfustan çok daha fazla demektir. Bölgemizde toplu taşımacılık sekiz veya on araçla yapılıyor ki bu da halkımız için bir işkence oluyor. Klimalı araç sayısı da maalesef ikiden fazla değil. Bu kadar nufusu klimasız on toplu taşıma aracına mahkum etmek günahtır.
Bu nazarı dikkate alınarak Kumla, Karacaali ve Narlı bölgelerine arternatif ulaşım olarak denizden de taşımacılık yapılması son derece yerinde olur. İsteyen otobüse binsin, isteyen gemiye veya tekneye binerek püfür püfür seyahat etsin. Halka hizmet, Hakk'a hizmettir; bu hiç unutulmamalı..
Denizden ulaşım hiç gündeme alınmıyor. Yoksa toplu taşıma yapan otobüs şöförlerinden mi çekiniliyor diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Belelediyemiz, bir an önce deniz yoluyla da vatandaşı taşımaya başlamalıdır.
Çünkü insanların çektiği bu kadar eziyet yeter.."
H.B

Araçların altı berbat oluyor

"Mudanya Caddesi üzerinde ve Mudanya yönündeki Umi Plaza yönüne ana caddeden girişi sağlayan parke taşlarıyla döşeli ara yolda çökme var.
Buradan geçmek zorunda kalan araçların çoğunun altı zemine sürtmekte, araçlar zarar görmekte..
İlgililer, işaret ettiğim hatalı kısma gerekli onarımı yaptırtabilirlerse çok sevinirim."
S. Orhan KORAY