Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
O kamera ancak uğur böceğini gözlemler!.
07 Mart 2018 Çarşamba, 08:22

"Yaklaşık 8-10 aydır Konak Mahallesi Cephanelik ormanı batı kısmına ve Gültekin Caddesi üzerine dikilen bir Mobese gözlem direğine gözüm ilişiyordu.
Bu direk üzerinde üç tane Aselsan marka kamera bulunuyor. Ama kameralardan biri bağlantı yerinden çıkmış ve kablosu ile birlikte ters dönmüş şekilde ilk günden beri öylece duruyor.
Diğer bir kamera da dalların içine bakacak şekilde monte edilmiş ve baharda ağaç yapraklandığında yalnızca ağaç yapraklarındaki uğurböceklerini gözlemleyebilir.
O kamera madem o yöne bakacaktı, ağacın o bölgesindeki dallar da budanmalıydı diye düşünüyorum.
Bu sistemler güvenlik kurumlarının adeta eli, kulağı, gözü.. Üç kameradan neredeyse iki tanesinde sorun var gözüküyor.
Bu kameralar henüz devreye girmemiş olsa gerek. Çünkü ilgili hatalar halen fark edilemedi.
'Terzi kendi söküğünü dikemezmiş' derler. Yani, hatalı duran kameralar da aynı hesap!. Ben de bir vatandaş olarak mevcut durumu ilgililere bildirmeyi arzu ettim. Özetle,
1. Sökük durumdaki o kamera yerine monte edilmeli.
2. Yürüyüş yoluna doğru bakan ama ağaç dalının görüş açısını engellediği kameranın önündeki ağaç dalı kesilip temizlenmeli.
3. Aynı iş kapsamında dikilen diğer Mobese direklerinde benzer sorunlar var mı tamamına hızlıca bakılmalı diye düşünüyorum.
Sanırım bu konuda da haklıyım. Saygılarımla" - Çevre sakini K.Y.

İsraf haramdır, unutulmasın!..

"İşim gereği Timsah Arena Stadı'nın civarından çok geçiyorum.
Akşam saatlerinde stadın çevresinde bulunan bütün ışıkları yakıyorlar ve stat çevresi gündüz gibi aydınlanıyor. Çevreyi bırakın stadın bile dış ışıkları yanıyor. Ülkemizden enerji fışkırıyor da bizim mi haberimiz yok?.
Bursa belediyesinin parası çok da nereye harcayacağını mı şaşırıyor yoksa?. Bilemem ama bana israfın en büyüğü olarak görünüyor.
Stadın o ışıklarını söndürseniz tüm Bursalılar'ın elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedelini öder herhalde.
Bursamızdaki sayın yöneticilerimizin de hiç mi dikkatini çekmez bu durum? Müslümanlıkta 'israf haramdır, unutulmasın.".
Saygılarımla." - Mehmet METİN

Arızalı sokak aydınlatmaları

"UEDAŞ'tan yaklaşık yirmi gün kadar önce bir ricamız oldu. Ama bu ricamıza ne yazık ki gereken duyarlılık gösterilmedi.
Osmangazi ilçesi, Küçükbalıklı Mahallesi, Kamelya Sokak No:4'teki Teknoluks firmasının önündeki sokak aydınlatma lambası arızalı.
Yine aynı mahalledeki Küçükbalıklı Caddesi, No:51'deki Buca Ambalaj firmasının önündeki sokak aydınlatma lambası da arızalı.
Bu arızaların giderilmesini UEDAŞ'a hatırlatıyor ve rica ediyoruz." - Bölge sakinleri

'Bursa'da Zaman' neden durduruldu?

"Büyükşehir Bld.'nce kültür hizmeti olarak üç ayda bir yayınlanan, imtiyaz sahibi Büyükşehir eski Bld. Bşk. Recep Altepe, yayın yönetmeni Saffet Yılmaz olan 'Bursa'da Zaman' dergisinin yayınlanması gereken son sayısını BURFAŞ tesislerinde bulamayınca görevlilere sordum.
Yeni yönetimce dergi yayınının sonlandırıldığını öğrendim. Bursalılar'ın izlediği, kütüphane raflarına dizip sakladığı ve akademik camidan okurları olan derginin yayını neden durduruldu?. Çok yazık.
Derginin kime ne zararı vardı? Üç ayda bir çıkan dergiyle mi tasarruf etmeyi düşünüyordu Büyükşehir Bld.
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın meşhur 'Bursa'da Zaman' şiirinin başlığıyla müsemma olan dergi Bursa'nın tarihini bu dergiyle tanıdı. Çoğumuz bu şehrin kültürel mekanlarını, Bursa'nın değerlerini bu dergide okudu.
Ücretsiz olduğu için hemen her Bursalı'nın evine giren dergi için yapılan bu yanlıştan dönülmeli ve dergi kaldığı sayısından (25. sayıdan) devam ettirilmeli. Yönetim değişse de bizler bu kadim şehrin müdavimleri olarak bu şehirde yaşamaya devam ediyoruz ve ömrümüz boyunca da devam edeceğiz.
Şayet Bursa için, Bursalı için bir şeyler yapılmak isteniyorsa Bursalılar'ın isteklerine göz yumup, kulak tıkanmamalı.
'Bursa'da Zaman' dergisi okurları ve Bursalılar olarak; Büyükşehir Bld. Bşk. Sn. Alinur Aktaş'tan dergi konusunda cevap bekliyoruz..
Saygılarımla.." - Adının açıklanmasını
istemeyen bir okur

Meşk-i Ahenk'ten büyük bir konser

"Bursa Kız Lisesi Mezunlar Derneği olarak okulumuzdan mezun olup üniversitede yükseköğrenim gören ve maddi durumu iyi olmayan on üç öğrencimize burs veriyoruz.
Burs giderlerini karşılamak için bir konser düzenliyoruz.
Gazetenizdeki köşenizden bu konserimizi duyurmamıza yardımcı olursanız çok seviniriz.
Meşk-i Ahenk Topluluğu'nun Türk Sanat Müziği Konseri 23 Mart 2018 Cuma 20:00'de Nilüfer, Ataevler bölgesi Uğur Mumcu Sahnesi'nde.
Tüm müzikseverleri derneğimiz yönetim kurulu adına konserimize bekliyoruz.
Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim."
Saygılarımla." - Ebru KALFA