Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Zeytin ve zeytinyağı müzeleri kurulmalı
09 Nisan 2018 Pazartesi, 08:01

"Bundan on beş, yirmi yıl öncesine kadar zeytinin başkenti olarak bilinen Gemlik, Orhangazi ve İznik ilçeleri farklı nedenler ile bu unvanını Manisa'nın Akhisar ile Balıkesir'in Edremit ve Ayvalık ilçelerine kaptırmış durumda.
Bölgenin zeytininin marka imajını güçlendirmek adına çevre köylerden toplanacak eski ve yeni zeytin toplama, sıkma, budama gibi zeytin üretimi ve diğer safhalarında kullanılan materyaller ile çok kısa sürede bir zeytin ve zeytinyağı müzesi kurulabilir.
Bu müze kurulurken Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu Beldesindeki müze örnek alınabilir.
Ayrıca; Gölyazı, Gemlik, Orhangazi ve İznik'te 'Balıkçılık Müzeleri de kurulabilir inancındayım.
Nilüfer ilçesinin Gölyazı Mahallesi, Gemlik, Orhangazi ve İznik ilçelerinin zeytin ve sanayiden sonra en büyük gelirlerinden biri balıkçılıktır.
Gemlik'te deniz balıkçılığı Gölyazı, Orhangazi ve İznik'te ise tatlı su balıkçılığı yapılıyor.
Henüz bir müzesi dahi bulunmayan Gemlik ve Orhangazi ilçelerimizde kurulacak bir balıkçılık müzesi kaçınılmazdır.
Balıkçılıkla uğraşan ailelerden müze için gerekli görseller ve metaryaller kolaylıkla sağlanabilir.
Diğer taraftan bu müzenin İznik veya Gölyazı'da açılması İznik'e ve Uluabat'a gelen yerli, yabancı turistler için alternatif bir ziyaret merkezi de olabilir.
Sayın yetkililerin önerilerimi dikkate almalarını dilerim.
Seygılarımla." - Tansu ERÇEVİK / Profesyonel turist rehberi

Kenti temiz tutmalıyız!..
"Raslantı sonucu çekip gönderdiğim bu fotoğrafı, 4 Nisan Çarşamba günü saat 19.25 sularında Eğitim Mahallesi, Eğitim Caddesi üzerinde, Milli Pazar isimli işyerinin önlerinde çektim.
Önümden seyreden bir aracın penceresinden caddeye fırlatılıp atılan bu çöp beni çok rahatsız etti.
Muhtemelen bu bir boşalmış sigara paketiydi.
Ama ne olursa olsun, çöp çöptür!. Paketi atan duyarsız kişiyi uyarmak istiyorum. Ve caddelere, sokaklara, çevreye çöp atanları da herkesin uyarmasını diliyorum. Çünkü bu kent hepimizin kenti. 7'den 70'e hepimiz de sorumluyuz..
Saygılarımla.."
Adının açıklanmasını istemeyen bir hanım

Otlar orman gibi oldu!..
"Nilüfer ilçemizdeki Özlüce Mahallesi'nde bulunan Ayvalı Dere kenarlarına yapılan yürüme yolları çok güzel oldu.
Fakat bahar aylarıyla birlikte burada yürüyüşe çıkan semt sakinlerimiz adeta büyümüş kalmış ve adeta bir ormanı anımsatın otlar arasından gelip geçme zorunda kalıyorlar.
Bu da olası tehlikeler yaratabilir. Çocuğumuzun bu otlar arasında resmini çekip örnekliyor ve tüm semt sakinlerimiz adına otların biçilmesini istiyorum.
Ayrıca bu yürüyüş güzrgahında geceleri de yeşil-beyaz aydınlatma lambaları var. 80 adede yakın aydınlatma lambalarının sadece 15 kadarı yanıyor, diğerleri de arızalı. Aydınlatma lambalarının da incelerek arızalarının giderilmesini nica ediyoruz.
Saygılarımızla.."Fikrat SÖNMEZ

Sevgili Alican için turnuva
Önceki yıl genç yaşta aramızdan ayrılan gazetemiz mensuplarından sevgili arkadaşımız Alican Tarakçıoğlu anısına, arkadaşı Ebubekir Yüce tarafından Playstation Fifa18 Turnuvası organize edildi..
16 Nisan 2018 Pazartesi günü 19.30'da başlayacak olan turnuva Ertuğrul Mahallesi 163. Sokak, Nilüfer adresindeki Konsol Oyunevi'nde yapılacak.
Turnuvaya katılım için 4417470 numaralı telefondan isim yazdırmak yeterli oluyor.
Eleme usulü gerçekleşecek turnuvaya katılım ücretsiz ve dereceye girenlere madalya ile Anı Kupası armağan edilecek.
Alicanımızı saygıyla anıyoruz. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Bahar şarkıları ile nisan konseri
Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Bölümü'nün nisan ayı konseri, yarın gece saat 20.00'de Merinos, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhan Gazi Salonu'nda gerçekleştirilecek.
Konserde, Türk Sanat Müziği'nin iki ünlü ismi Aylin Şengün Taşçı ve Göksel Baktagir konuk sanatçı olarak sahneye çıkacak ve genelde bahar şarkılarından oluşan bir repertuvarla müzik ziyafeti çekecekler.