Erhan BEDİR

Erhan BEDİR

erhanbedir@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
YIL SONUNA KADAR UYGULANACAK VERGİ DESTEĞİ 4 SEKTÖRE DE MORAL OLDU
17 Kasım 2018 Cumartesi, 14:36

İndirimin uzamasıyla konut sektörende uzun süredir yaşanan daralma bu sayede biraz olsun rahatlayıp satışların artmasına ve piyasanın hareketlenmesine büyük katkı sağlayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın otomotiv sektörünü de kapsayan KDV ve ÖTV indirimleri, krizle boğuşan otomotiv sektörünü şimdiden rahatlattı.

Beyaz eşya sektöründe ÖTV'nin sıfırlanması, üretici kadar en çok da tüketiciyi sevindirdi. Pek çok beyaz eşyada fiyatlar büyük oranda düştü.

Mobilyada KDV oranlarının yıl sonuna kadar yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesiyle daralan mobilya sektörünü tekrar canlandırdığı gibi üretici ve tüketiciye büyük fayda sağladı.

EN ÖNEMLİSİ MORAL

Yıl sonuna kadar uygulanacak vergi desteği 4 sektöre de moral olurken, sıkışan ve krizle boğuşan ekonomimiz de rahatlamaya başladı. Dövizdeki yüksek kur her geçen gün gerilemeye devam ederken ÖTV ve KDV indirimleri bu ivmeye önemli bir ölçüde yön veriyor. İndirimlerden en kazançlı sektör ise elbette konut sektörü olacak. Örneğin 500 bin TL'lik bir evde 52 bin TL indirim söz konusu...

Yıl sonuna kadar 500 bin liralık bir ev alan vatandaş 90 bin yerine 40 bin lira KDV, 10 bin lira yerine 7 bin 500 lira tapu harcı ödeyecek. Alıcı toplam 52 bin 500 lira avantaj sağlayacak ama bu indirimlerin en önemlisi ise hem tüketicinin hem de üreticinin kaybolan moralinin yeniden düzelmesi olacak.

Mayıs 2018'de vatandaşın konut alımını kolaylaştırmak ve konut pazarını hareketlendirmek için Bakanlar Kurulu kararıyla konutta KDV ve tapu harcı indirimi açıklanmıştı. 6 aylık indirim paketiyle konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV'nin 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranının da yüzde 4'ten 3'e indirilmesine karar verilmişti. İndirimin sona ermesi beklenirken uzatma haberi geldi ve indirim fırsatının yıl sonuna kadar süreceği açıklandı.

VATANDAŞIN KÂRI NE KADAR?

Yapılan KDV ve tapu harcı indiriminin vatandaşın cebine etkisi şöyle; 500 bin liralık bir evin yüzde 18 KDV ile satıldığını düşünelim. (Net alanı 150 metrekareden büyük evlerde KDV yüzde 18) Bu durumda vatandaşın indirim öncesi bu eve ödeyeceği KDV 90 bin lirayken, indirimle 40 bin liraya düşüyor. Yani sadece KDV'den sağlanan kar 50 bin lira. Aynı ev için indirim olmadan önce ödenen tapu harcı 20 bin lirayken, indirimle birlikte bu 15 bin liraya düşüyor. Tapu harçlarını yarı yarıya alıcı ve satıcı ödüyor. Bu durumda alıcı 500 bin liralık bir evde toplam 52 bin 500 lira avantaj sağlıyor. Öte yandan KDV indirimi mayıs başında sadece konutlar için açıklanırken, yaklaşık 2 hafta sonra ofis ve dükkan gibi ticari birimler de bu kapsama alınmıştı. Şimdi ek uzatma ile ticari ünite satın alanlar da önemli avantaj sağlayacak.

KALICI ÇÖZÜM BEKLENİYOR

KDV ve tapu harcı indirimlerinin uzaması noktasında gayrimenkul sektöründeki firmaların ve derneklerin de talebi vardı. Sektör temsilcileri indirim kararıyla konut pazarında canlanma olacağını belirtiyor. Yılın ilk 9 ayında 1 milyon konut satışının aşıldığı, 2018'de de 2017'de olduğu gibi 1.4 milyon rakamına ulaşılacağı öngörülüyor. Alınan 2 ay uzatma kararıyla konut pazarının moral bulduğunu belirten İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, "Bizim sektör olarak beklentimiz süreli indirimden çok kalıcı düzenlemeler. Hem tapu harcı hem de KDV'de sürekli bir düzenleme olursa hem kayıt dışılık önlenir hem de bekle-gör durumundaki vatandaş alıma geçer" dedi. Son 1 yılda maliyetlerin yüzde 50'ye varan oranda arttığını ancak piyasa koşulları nedeniyle firmaların bunu satış fiyatlarına yansıtmadığını belirten Durbakayım, "Vatandaş mevduat faizini sıcak görüp parasını oraya koydu ama orada biriken parayla ev alamaz hale gelecek. 2001'de bunu gördük. Evini satıp bankaya koyanlar pişman oldu. O nedenle vatandaşın bu dönemi fırsat olarak değerlendirmesi gerek. Fiyat artışı kaçınılmaz, o nedenle bekleme zamanı değil" dedi. Durbakayım, sektörde kimi firmaların iyi analiz yapmadan konkordato ilan ettiğini bunun da tüm piyasayı olumsuz etkilediğini ekledi ve hükümetin bu konuda önlem alması gerektiğini ifade etti.