İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti'de 10 ilçe değişiyor
04 Kasım 2017 Cumartesi, 07:40

Hafta başından itibaren AK Parti'de yaşananlara yetişemiyoruz.
Önce temayül yoklaması, ardından başkan adaylarının Ankara'ya çağrılması, sonrasında ise Alinur Aktaş'ın mecliste Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olması...
Yazdığımız yazının mürekkebi kurumadan, AK Parti'den perşembe akşamı bir kulis bilgisine daha ulaştık.
O kulis bilgisine göre tüm ilçe başkanlarının dün sabahın ilk saatlerinde AK Parti İl Başkanlığı'nda bulunmaları istendi.
Güne çiçeği burnunda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Emirsultan'da başlayan AK Partili ilçe başkanları ardından il binasına geçtiler desek yalan olmaz.
Bursa Koordinatör Milletvekili Muhammed Balta'nın davetiyle sabah 8.30'da başlayıp saat 12.00 arası devam eden görüşmelerde ilçe başkanlarına haklarında alınan kararlar tebliğ edildi.
Kararların özetinde;
Balta, tarafından 10 ilçe başkanına kongreye kadar görevlerinin başında oldukları yeni dönemde aday gösterilmeyecekleri söylendi.
Diğer 7 ilçe başkanına da listelerini kuvvetlendirerek yeni dönemde yola devam edecekleri vurgusu yapıldı.

Kimlerin ismi geçiyor?

Önümüzdeki günlerde ilçelerde adaylarını belirleyecek AK Parti'nin kurmayları şimdiden çalışmaya başladılar.
Osmangazi'de adaylık için öne çıkan isimler Kamil Bayramiç, Hasan Durmayaz, Ali Sait Adiloğlu ve Hasan Kılıç
Nilüfer de öne çıkan isimler Mehmet Karamanlı, Ufuk Ay ve Engin Kökçıkaran , Gemlik'te Mehmet Taşar.
Yıldırım'da Ömer Aykan ve Muzaffer Sürer.
Kestel'de Mustafa Bayrak ismi öne çıkıyor.
Bu arada yazılarımızı takip edenler bilir. 8 Eylül 2017 Cuma ve 2 Ekim 2017 tarihli köşemizde bu isimleri bir isim yanılarak devam edecek ve etmeyecekleri yazmışız.

Yola devam edecek ve etmeyecek başkanlar

Yola devam edecek başkanlar: Karacabey İlçe Başkanı Murat Erol, Orhaneli İlçe Başkanı Ali Aykurt, Yenişehir İlçe Başkanı Adnan Kamil, Orhangazi İlçe Başkanı Mustafa Kaya, Gürsu İlçe Başkanı Mustafa Yıldırım ve Mudanya İlçe Başkanı Ahmet Murat Ünal...
Kongre sonrası devam etmeyecek başkanları iki açıdan değerlendirmek gerekiyor.
Bunlardan ilki; hem belediye meclisi üyesi olan hem de başkan olan isimler: AK Parti'de belediye meclis üyelerine zorunlu haller dışında başkanlık görevi verilmiyor. İşte bundan dolayı Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak, Büyükorhan İlçe Başkanı Ahmet Korkmaz ve Harmancık İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Temel'e de teşekkür edilip kongrelerini yapmaları rica edildi.
Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, Gemlik İlçe Başkanı Zafer Işık, Kestel İlçe Başkanı Necmettin Ekinci, Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, İznik İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Sadettin Karakoyunlu, İnegöl İlçe Başkanı Adem Demirel...