İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti'de Ankara yolcuları belli oldu
29 Kasım 2017 Çarşamba, 07:33

İktidar partisinde esen değişim rüzgarları tüm ülkeyi etkilemişe benziyor. Bu bağlamda Bursa da nasibini aldı.
Bursa'da değişimin şifreleri yavaş yavaş belli olmaya başladı.
Malum AK Parti'de kongreler bu hafta cuma günü Keles'le başlıyor. Dört ilçede kimlerin aday olacağı belli.
Arada çift liste sürprizi yaşanır mı?
Onu zaman gösterecek...
Ancak adayları belli olmayan yedi ilçe için, bir kaç haftadır çalışmalar yapılıyordu.
Özellikle geçen pazar günü AK Parti İl Başkanlığı mülakatlar açısından değerlendirdiğimizde ana baba günüydü.
İl binasında yedi ilçeden gelen aday adaylarıyla görüşen Koordinatör Milletvekili Muhammet Balta başkanlığındaki heyet nihai kararlarını verdi.
Oluşan karara göre ilçelerden belirlenen isimler bugün ya da en geç yarın Ankara'ya gidecek, Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş ile görüşecekler.
Ankara'daki yoğunluk, akabinde Bursa'daki başlayacak kongrelerden dolayı Nilüfer ve Osmangazi ilçelerinin adaylarının tespiti ilerleyen günlerde yapılacak.
Ama yapacağımız diğer bir tespit ise devam etmeyen başkanların yönetimlerindeki isimlerin başkan adayı gösterilme ihtimalinin zayıf olduğu.
Büyük olasılıkla, yedi ilçe açısından değerlendirdiğimizde bayan isimlerden de Ankara'ya aday adayı olarak gideceklerin olduğunu buradan paylaşalım.
Ama öncesinde bazı isimlerin bir gün öncesinden Ankara'da nabız yokladığını da kulis bilgisi olarak aktaralım.

Mevlid Kandiliniz mübarek olsun

Bugün Mevlid Kandili;
Bu vesile ile köşemiz aracılığıyla başta tüm okuyucularımız olmak üzere Türk -İslam coğrafyasının mübarek kandilini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan dilerim.

Suudi Arabistan'daki gelişmeler "umre turizmini" baltalar mı?

Özellikle Suudi Arabistan'da son zamanlarda yaşananlar gözlerden kaçmıyor.
Hatırlatmakta fayda var: Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammet bin Selman'ın dün yapmış olduğu açıklama gözlerin bir kez daha bu ülkeye çevrilmesine yetti arttı bile.
O açıklamada;
Ülkede prenslerden sonra kraliyet ailesinin prenseslerinin de gözaltına alınmaya başladığı bildirildi. Kraliyet ailesinin prenseslerinin de başka bir otelde toplanmaya başlandığı kaydedildi.
Şimdi yaşananlar ortada...
Bir tarafta bu gerçekler yaşanırken diğer tarafta da İslam dünyasının kalbi olan Mekke ve Medine'ye bu tür gözaltıların sıçrayıp sıçramayacağı da merak konusu.
Hal böyle olunca;
Şimdi yaşanan bu kriz ortamının "hac ve umre" turizmini etkileyip etkilemeyeceği de sorgulanmaya başladı.
Her yıl resmi rakamlara göre yaklaşık 600 bin yurttaşımız kutsal toprakları ziyaret ediyor. Bursa'dan diyanet kanalı ve turizm seyahat acenteleri kanalıyla 40 bin yurttaşımız kutsal topraklara gidiyor.
Konuyla ilgili görüştüğümüz bir seyahat acentesi işletmesi sahibi artan kur ve yaşanan olayların umre turizmini ne kadar etkileyip etkilemeyeceği sömestr tatilinde belli olacak diye görüşlerini bizimle paylaştı.