İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti'de meclis listeleri belirlendi
04 Şubat 2019 Pazartesi, 08:17

AK Parti'nin Kızılcahamam kampı dün başladı. Salı günü sona erecek. Ama kampın asıl hedeflerinden biri de meclis listesi çalışmalarına son şekli vermek.
Bu bağlamda;
AK Parti il ve ilçe teşkilatları son bir- kaç gündür yoğun tempoda çalışmalarını sürdürüyor. İşte bu noktada ilçeler meclis listesi için ön elemeyi yaptılar.
Ardından her ilçe için il başkanlığında randevu verildi.
İsimler üzerine konuşuldu.
Kısaca;
İlçe yönetimleri, oluşturdukları listeleri il yönetimi ile istişare etmeye başladılar. İlçe yönetimleri öneri olarak mevcut meclis listesinin iki katını il yönetimine sundular. Görüşmeler sonucunda asil ve yedek taslak listeler hazırlandı. Listelerde kadın ve genç kotasına dikkat edildi.
Kısaca ana hatlar belli oldu.
O ana hatlardan birkaç detay bazı ilçeler başkan adayı olan isimler kontenjanlara yazıldı...
Ayın 19'una daha çok süre var gerçi...
Bu sürece kadar belki birkaç değişiklik olur.
Ama Kızılcahamam kampındaki listelerin pek dışına çıkılmaz.
Biz bekleyip takip edelim...

DAĞ YÖRESİNDE DEĞİŞEN PEK BİR ŞEY YOK

TÜİK tarafından her yıl açıklanan nüfus sayımı geçen hafta içinde açıklandı. Özellikle bu bağlamda nüfusu he yıl SOS veren dağ yöresinde bu yıl bir ilçe dışında düşüş yaşanmadı hatta totalde artış yaşandı
Resmi rakamlara göre Bursa'nın nüfusu 2 milyon 994 bin 521'e yükseldi. Yani 3 milyona 5 bin 479 kişi kaldı.
Yine dağ yöresinde en fazla nüfus artış Keles'te oldu.
Yine açıklanan rakamlara göre Keles'in nüfusu 2017 yılında 11 bin 990 iken,2018 yılında ise 12 bin 355 olarak açıklandı. Artan nüfus sayısı 365 oldu.
Harmancık'ın nüfusu 65 kişi artarak 6 bin 491'den 6 bin 576'ya ulaştı.
Dağın diğer ilçesi Büyükorhan'da ise 2017 yılında 10 bin 41 olan nüfus 2018 yılında10 bin 42 olarak açıklandı. Artış Büyükorhan'da sadece 1...
Dağın en büyük ilçesi Orhaneli'de ise nüfus geriledi. İlçenin nüfusu 11 kişi azalarak 19 bin 503'ten, 19 bin 492'ye geriledi.
Umarım ilerleyen yıllarda ilçe tersine göç alarak makus talihini yener. Köylerde boş evlerde ışıklar yanar.

BOZBEY, HER KESİMİN FİKRİNİ ALIYOR

CHP Bursa Büyükşehir Belediye başkan adayı Mustafa Bozbey, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu süreçte kentin değişik kesimleriyle bir araya gelmek isteyen Mustafa Bozbey, bugün saat 9.30'dan başlayarak saat 21.00'e kadar Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde onlarla buluşacak.
Onların isteklerini de not defterine yazacak Bozbey'in bu çalışmasından nasıl bir sonuç çıkacak bekleyip, takip edelim...