İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti'de önümüzdeki dönem yerel yönetimlerde kimler aday olur?
28 Haziran 2018 Perşembe, 08:21

Daha milletvekilleri mazbataları almadan tekrar kulis yazılarına başladık. Belki birçok okurumuz erken diyecek ama önceki gün ziyaretimize gelen İl Başkanı Ayhan Salman'ın açıklamalarını dinledikten sonra hiç de erken olmadığını anladık.
Salı günü itibarı ile AK Parti Bursa İl Teşkilatları yerel yönetimler için start verdi.
İşte bu süreçte bizi ilgilendiren kısım, yerel yönetimlerde kimler başkanlığa kimler meclis üyeliğine aday olur?
İşte bu noktada birçok isim yazılacaktır.
O isimlerden bir kaçını şimdiden biz yazmış olalım.
Misal olarak önce Yıldırım İlçe eski Başkanı Hüdayi Yazıcı'dan başlayalım, milletvekili aday adayı olarak değerlendirilmedi fakat yerel yönetimlerde en az Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olarak değerlendirilecek isimlerin başında.
Keza Nilüfer İlçe eski Başkanı Celil Çolak, Osmangazi İlçe eski Başkanı Ali Yılmaz, Gürsu İlçe eski Başkanı Mustafa Yıldırım, Orhangazi İlçe eski Başkanı Mustafa Kaya da ya yerel yönetimlere talip olacak isimlerin başında geliyor.
Bunun yanı sıra aday adayı olan Bülent Temelli, Muhammed Karaman, Halide Serpil Şahin ve mevcut milletvekili listesinden seçilemeyen isimler de potansiyel yerel yönetime talip olacak isimlerin başında geliyor...
İlerleyen süreçte yerel yönetimlerde başkanlığını çok büyük aksilik olmaz ise bir sonraki döneme taşıyacak isimler var. Onları da ayrıntılı olarak yazmaya devam edeceğiz.
Şimdilik bu kadar...

AK Parti'de bir gelenek bozuldu...

AK Parti'de genel kanı şu: İl Kadın Kolları Başkanı kim olursa olsun ilk genel seçimde aday olduğu takdirde listelere seçilecek sıralamadan yazılır ve Meclis'e giderdi.
Geçmişte bu bağlamda Canan Candemir Çelik'le başlayan teamül ardından Tülin Erkal Kara ve 2015 yılında gerçekleşen genel seçimlerde Emine Yavuz Gözgeç ile devam etmişti.
Bu dönemde bu geleneğin Gülten Kapıcıoğlu ile devam etmesi bekleniyordu.
Kapıcıoğlu, AK Parti Genel Merkezi tarafından aday gösterildi.
Gösterilen sıralama siyasi tabir ile tam bıçak sırtındaydı.
Birinci bölge 6. sıra seçilmesi için özel gayret gerekiyordu.
Apıcıoğlu ve çalışma ekibi o özel çalışmayı yaptılar. Seçim sürecinde 50 binin üzerinde evi tek tek ziyaret ettiler.
Ama bu ziyaretler Kapıcıoğlu'nun seçilmesi için yeterli olmadı.
AK Parti 1. Bölge'den 5 milletvekili çıkardı.
Kapıcıoğlu, bu dönem burun farkıyla milletvekilliğini kaybetti.
Bu kaybediş ile AK Parti'de bir gelenek bozulmuş oldu.
Amma velakin;
Bu kaybediş Kapıcıoğlu için başka bir adaylığın habercisi olabilir.
Kim bilir, iktidar partisinin muhalefet olduğu bir ilçede Kapıcıoğlu, belediye başkan adayı gösterilirse şaşırmamak gerekir!..
Biz şimdiden yazdık...
Bir köşeye not edin...

Seçimlerin atom karıncası Atilla Ödünç...

AK Parti açısından değerlendirdiğimizde tabandan tavana uzanan siyaset algısını görmek mümkün. Bu bağlamda gençlik kollarından başlayıp, ardından yerel siyasette Büyükşehir Belediyesi Başkanvekilliği gibi görevlerde bulunan , atom karınca gibi çalışan Atilla Ödünç artık Bursa'nın TBMM'deki temsilcilerinden biri.
Dün medyamıza teşekkür ziyaretine gelen Ödünç, Bursa'nın TBMM'de sesi olmak için özel gayret göstereceğini bizlerle paylaştı.
Ödünç'ün en önemli artısı yerel sorunlara vâkıf olması. Bu da Bursa'nın ihtiyaçlarının Ankara'da takipçisi olması açısından önemli.


Biz de kendisine yeni dönemde başarılar diliyoruz.