İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti'de son gün sürprizi...
30 Nisan 2018 Pazartesi, 08:00

Planlamaya göre AK Parti'de dün saat 24.00 itibarı ile aday adaylıklarının son günüydü.
Ama saat 15.15 civarında gelen bir açıklama ile müracaatlar 2 Mayıs 2018 Çarşamba gününe kadar uzatıldı.
Temayüller de mayıs ayının 5'inden itibaren başlayacak.
Muallakta olan ise temayülde oy kullanacakların iki bölge için mi tek bölge için mi oy kullanacakları.
Bu açıklama iki ayağı bir pabuca giren birçok aday adayını rahatlattı. Ama açıklamadan haberi olmayan birçok isim soluğu dün il binasında aldı.
Açıklamalar ardı ardına sıralandı.
Dün adaylık başvurusunu yapan birçok tanıdığımız simaya rastladık.
İşte o isimler;
Kübra Bayrak, Atilla Ödünç, Mustafa Esgin, Ahmet Kılıç, Rasim Serim, Vasim Tosun, Ahmet Er, Murat Erol, Seyfettin Sivri, Gülten Kapıcıoğlu adaylık dosyasını teslim eden isimlerdi.
Bu isimler dışında önceki gün başvurusunu teslim eden Orhan Özcü ve Bülent Hamdi Cingil için ayrı bir paragraf açmak gerekli.
Oldukça tecrübeli bu iki ismin nasıl değerlendirileceğini merak ediyoruz.

Suriyeli Türkmen Muhammed Erdoğan'ın hedefi ne?

Hafta içinde Bursa'dan bir haber Türkiye gündemine bomba gibi düştü. O haber milletvekili aday adayı Suriyeli Muhammed Erdoğan....
Kimdir?
Neyin nesidir?
Kendisinden randevu aldım. Hafta sonu ofisinde sohbet etme fırsatını yakaladım.
Ben sordum o samimiyeti ile yanıtladı.
Öncelikle şuradan başlayalım. Muhammed Suriye Hama'da doğan ve yaşayan bir Türkmen. Sadece bu kadar değil. Anne ve baba tarafından İstanbul'dan Suriye'ye göç eden bir ailenin torunu. Büyük büyük dedelerinin ve amcalarını Çanakkale'de şehit veren bir neslin torunu.
Muhammed ilk olarak 2005 yılında İstanbul'a geliyor ardından 2006 yılında Suriye ile en büyük sınırı olan Nusaybin'de sınır ticareti ile Türkiye ile iş hayatına başlıyor.
Ardından 2008 yılında İstanbul'a iç savaştan önce şirket kurmak için geliyor. Fizibilite çalışmalarının ardından 2009 yılında şirketini, kuruyor.
2011 yılında ise Bursa'ya yerleşiyor. İnşaat ve turizm alanında faaliyet gösteren şirketinde tamamı Bursalı 55 kişiyi çalıştırıyor.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da olan Muhammed Erdoğan'a neden AK Parti, neden milletvekili adayı oldun sorusunu yönelttim.
Bu topraklar benim dedemin yaşadığı topraklar, öncelikle vatanıma olan borcumu ödemek için aday oldum diyor.
Ardından ekliyor, Bulgaristan'dan, Yunanistan ve Kafkaslar'dan göç eden abilerimiz neyse biz de oyuz, biz de bu vatanın parçasıyız. Hepimiz Osmanlı'nın torunlarıyız onlara yakışan bir torun olmak dedelerimin ruhunu şad etmek için aday oldum diyor.
Milletvekili seçilirse Körfez ülkeleri ile Türkiye arasında köprü vazifesi yapmak, oradan buraya sermaye getirmek istiyor.
Onun hedefi tam 5 milyar dolar.
Bu konuda kendine güveniyor.
Bize de ona başarı dilemek düşüyor...

Berat Kandilimiz mübarek olsun

Bu gece Berat Kandili. Bu vesile ile başta sevgili okurlarımız olmak üzere Türk-İslam aleminin mübarek kandilini tebrik eder hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim.