İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti'nin temayülü, açıklanmayacak sonuçları...
31 Ekim 2017 Salı, 07:44

Dün sabahın ilk saatlerinde Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde Recep Altepe'den boşalan koltuk için AK Parti'nin temayül yoklaması vardı.
Temayüle;
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ve Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş da katıldı.
Her iki isim de konuşmalarında istifa eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
Öte yandan AK Parti Genel Merkezi'nin yerel yöneticilerinin performansının beşyüz ila bin soru sorduğunu da Kaya partililere açıkladı.
Öte yandan Kaya'nın istifalara karşı muhalefetin yapmış olduğu eleştirilere karşı verdiği cevap da oldukça ilginçti:
İşte o yanıt:
'Seçimle geldiler, seçimle giderler. Başka hiçbir denetime tabi değildirler' diyor. 5 yıl idari denetimlere belediyeler tabidir. Bunu İçişleri Bakanlığı yapıyor. Mali denetimi Sayıştay yapıyor. Meclis denetimlerini meclis üyeleri yapıyor. Aynı zamanda belediyelerimizi üyelikleri sebebiyle partiler denetler. Biz belediyelerin seçimle gelip gittiğini biliriz. Bu süreç içerisinde de bir sürü denetime tabi olduklarını biliriz"

Yerel yönetimlerde de hedef yüzde 50+1

Erol Kaya konuşmasında bir şeyin üzerinde ısrarla durdu. O da 2019 yılında gerçekleşecek yerel seçimler.
Malum 2019 seçimlerinde Türkiye sistem olarak başkanlık sistemine geçecek. Başkanlık sisteminin olmazsa olmazı yüzde 50+1.
Erol Kaya'nın yerel seçimlerde de hedef olarak ortaya koyduğu oy oranı yüzde 50+1...

Temayülde kimler oy kullandı?

70 büyükşehir belediye meclis üyesi, 17 ilçe başkanı,17 gençlik kolları başkanı, 17 kadın kolları başkanı 50 il yönetim kurulu Üyesi, il gençlik ve kadın kolları başkanlarıyla beraber toplam 173 kişi...

Sandıklardan nasıl sonuç çıktı?
Onu genel merkez yöneticileri dışında kimse bilmeyecek.

Ankara'ya bugün veya yarın bazı isimler çağrılacak

Bizim bildiğimiz temayül sonuçlarının ardından muhtemelen bugün veya en geç yarın üç veya dört ismin Ankara'ya çağrılacağı konusu.
Bu isimlerden biri, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 17 aylık başkanı olacak.
Ondan sonrasını önce AK Parti, sonrasında ise seçmen kararı verecek.
Bu arada temayül öncesi il yönetim kurulunun pazar akşamı toplandığını da buradan paylaşmış olalım.
O toplantıda üç isim yazma kararı prensip olarak alınsa dahi temayülde oy kullananlardan sadece tek isim yazmaları istendi.
Bu arada kulislerde adaylık için ismi geçenlerin bazılarının demografik özelliklere göre geri düştüğü anlatılıyor.
Bunlardan kimlerin etkileneceği Ankara'ya çağrılan isimler sonrası daha net ortaya çıkmış olacak.

Kongreler 15 güne kadar başlayacak

Temayülde konuşma yapan AK Parti Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş ülke genelinde şu ana kadar 530 ilçenin kongresinin sona erdiğini 15 güne kadar da Bursa ilçe kongrelerinin başla-yacağını konuş-masında açıkladı.
Bu arada konuşmasında Ataş'ın eski il başkanı Cemalettin Torun'u unutmadığını ve teşekkür ettiğini de bu köşeden paylaşmış olalım.