İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ankara'dan Bursa'ya ne kadar destek geliyor?
08 Kasım 2017 Çarşamba, 08:05

AK Parti'de esen rüzgar bazı illerde belediye başkanı değişimini beraberinde getirirken, teşkilatlarda da yönetim değişiklikleri ile devam ediyor.
Bu değişimleri AK Parti'nin kurmayları halkın sesine yanıt verme olarak açıklıyorlar.
Bir tarafta bu gerçek yaşanırken diğer tarafta da Bursa ölçeğinde devam eden yatırımlar var. Bu yatırımların çoğu Büyükşehir marifetiyle gerçekleşiyor.
Hal böyle olunca Büyükşehir'de borçlanma kaçınılmaz oluyor akabinde ise kaynak sıkıntısından dolayı yatırımlar aksıyor.
Bugün merkezi hükümet tarafından yapımı devam eden adalet sarayı ve şehir hastaneleri ilk akla gelen yatırımlar.
Ama bu yatırımların normalde şu ana kadar bitmesi gerekiyordu.

Kişi başına gelir Türkiye ortalamasından az

Öte yandan yine senelerdir Bursa'nın en önemli sorunlarından biri merkezi idareden yeterli desteği görememesidir. Misal olarak Bursa her zaman Ankara'ya beş verip bir aldı diye yorum yaparız.
Bu ne kadar gerçek?
Bunun doğrusu Bursa 2 lira 26 kuruş verip 1 lira 18 kuruş almış.
Öte yandan yine gelir açısından değerlendirdiğimizde;
2016 yılı resmi verilerine göre Kocaeli kişi başına merkezi idareden 691 TL alırken;
Onu İstanbul 578 TL ile takip ediyor;
Bursa ise sadece merkezi hükümetten 316 TL alıyor.
Bu rakam hem Türkiye geneli ortalaması olan 347 TL'den düşük kalırken; il bazında değerlendirdiğimizde Tekirdağ, Erzurum, Konya ve Antalya gibi kentlerin oldukça gerisinde.

Yatırım fakiri Bursa

Yine bakacağımız diğer bir unsur ise merkezi idarenin Bursa'ya yaptığı yatırımlar açısından da kentimiz fakir kalmış durumda.
Toplamda 30 büyükşehir belediyesi içinde kişi başına yatırım tutarında Bursa'nın sıralaması ortanın ilerisinde 17.sırada.
2017 yılı yatırım izleme programına göre Bursa'ya yapılması planlanan doğrudan yatırım miktarı 481 milyon 784 bin TL iken Bursa, Bilecik ve Eskişehir'i içine alan ulaşım ve hızlı tren projesi için yatırım miktarı 379 milyon 853 bin TL planlanmış...
Öte yandan kentimizde bulunan Bursa Teknik ve Uludağ Üniversitesi için 100 milyon 590 bin TL yatırımı da ilave ettiğimizde kişi başına yatırım miktarı ne kadar oldu, sorusuna vereceğimiz yanıt ise sadece 200 lira 72 kuruş.
Bu rakamlar Mardin için 1323,82 TL, Ankara 'ya 893,47 TL, Diyarbakır 505,94, Eskişehir 431, 81 TL, İstanbul'a 326,32, Van 277,01, Kocaeli 'ye 268,41 TL yine İzmir'e 208,60 TL yatırım planlanmış.
Bu sonuçlardan şu yorumu yapmak mümkün:

Milletvekillerine büyük iş düşüyor

Mardin, Van ve Diyarbakır belediyeleri HDP'li belediyelerden kayyuma teslim edilmişti. Senelerdir hizmete susayan bu belediyelere bu yatırımları normal karşılamak mümkün.
Keza iktidar muhalefet açısından değerlendirdiğimizde CHP'nin elindeki Eskişehir ve İzmir'e kişi başına yapılan yatırımların Bursa'nın üzerinde olması dikkatlerden kaçmıyor.
Buradan çıkaracağımız diğer bir sonuç ise yeni dönemde Bursa milletvekillerinin önceki yıllarda alamadıkları paylar için yeni yılda biraz daha Ankara'da gayret göstermeleri gerekiyor.

Salman'sız ilk toplantı

AK Parti Bursa İl Başkanlığı haftalık olağan il yönetim kurulu toplantısını pazartesi akşamları yapıyor.
Ayhan Salman'ın başkanlık yaptığı toplantılarda bu hafta bir ilk gerçekleşti.
İl Başkanı Ayhan Salman, bugün gerçekleşecek İnegöl Belediye Başkanı'nın kim olacağının belirlenmesine yönelik Ankara'da olduğundan toplantıya katılamadı.
Toplantıya İl Başkanvekili Mustafa Sayılgan başkanlık etti.