İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Belediye meclis üyeleri komisyonlar ve sorumluluklar...
21 Temmuz 2018 Cumartesi, 07:33

Yerel seçimin ayak sesleri duyulmaya başlandı. Yerel seçimlerde belediye başkanlarıyla beraber belediye meclis üyelerini seçeceğiz.
Ama meclis üyeleri ile ilgili birkaç satır yazmak gerekiyor.
Misal olarak;
Belediye meclislerinde görev yapan üyelerin hukuki sorumlulukları çok fazla olmasına rağmen idari anlamda yeterince faydalanılamıyor.
Misal olarak belediyeye sözleşmeli personel alımda karar verecek yetkili kurum o belediyenin meclisi.
Fakat alınan kararların uygulayıcısı belediye başkanı olmasına rağmen hukuki sorumluluğun yükünü de belediye meclis üyeleri çekiyor.
Bu noktada belediye meclis üyeleri yargılanabildiği gibi, ceza da alabiliyorlar.
Bundan dolayı yerel yönetimlerde belediye meclis üyesi olarak görev yapan siyasilerin özlük haklarına yönelik çok ciddi reformların yapılması gerektiğine inanıyorum.
Onlardan ilki belediye meclis üyelerinin ücretlerinde iyileştirmeler yapılmalı.
Diğeri de meclis üyeleri sadece parmak kaldıran indiren değil, aynı zamanda kent yönetiminde etkin bir şekilde söz sahibi olabilmeli.
Bu konuyu düzenlemek TBMM'ye düşüyor.
Hele yeni mecliste birçok ismin yerelden geldiğini düşünürsek bu sorunu en iyi de onlar anlar.
Bizden hatırlatması...

İYİ Parti kampta geleceğini belirleyecek
24 Haziran seçimlerinden önce saman alevi gibi parlayan, kurulan ittifak sayesinde de meclise giren İYİ Parti'nin ne yapacağını merak edenlerdeniz.
Hatırlatalım: Yola çıktığı kadrolardan büyük oranda fire veren İYİ Parti iki arada bir derede kalmış durumda.
Parti teşkilatlanırken ve kurulurken kadrolarını ülkücülerden oluşturan fakat milletvekili sıralamalarında ise seçilecek sıralamalara ise daha çok maddi anlamda kuvvetli ve merkez sağda siyaset yapmış isimleri başa koyan Akşener'in bu tavrı tepki toplamıştı.
Seçimlerden sonra sessizliğe bürünen İYİ Parti'nin siyasi hayatı bir seçimlik mi, yoksa istikrarlı bir şekilde mi devam edecek bu sorunun yanıtları bugünlerde daha sesli aranmaya başladı.
İşte bu noktada kendilerini hesaba çeken İYİ Partililer üç günlük kamp için Sandıklı'ya gittiler.
Kampa Başkanlık Divanı, GİK üyeleri, milletvekilleri ve il başkanlarının yanı sıra analizler için alanında uzman özel konuklar konuşmacı olarak davet edildi.
Yaklaşık 350 kişinin katılacağı kampta hedef İYİ Parti'nin siyasi dilini oluşturmak.
Bu tutar mı?
Bana göre hayır...
İYİ Parti'de geçmişte saman alevi gibi parlayan Uzan'ın Genç Partisi, Boyner'in Yeni Demokrasi Hareketi, Sarıgül'ün Türkiye Değişim Hareketi gibi kısa soluklu siyasi hareket olarak aklımızda kalacağa benziyor...
Bekleyip, takip edelim...

Özen, ata ocağını ziyaret etti
Gerçek olan şu: Bursa Balkanlar'ın kelime anlamıyla izdüşümü. Buram buram Rumeli coğrafyasının izlerini kentimizde görmek mümkün.
Bu bağlamda;
AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen'in Rumelili olduğunu bilmeyen yoktur. Özen'in rahmetli babası Kamil amca, eski adıyla Yugoslavya'dan yeni adıyla Kosova'nın Mamuşa ilçesinden Bursa'ya göç etmişler.
Bilmeyenlere hatırlatalım Mamuşa Rumeli coğrafyasında yüzde yüz Türk beldesidir.
Özen, TBMM'de vekil olarak göreve başladıktan sonra ikinci ziyaretini baba ocağına gerçekleştirdi.
Burada önce akrabalarıyla buluştu. Ardından da Mamuşa Belediye Başkanlığı ziyaretini Kosova'nın bir başka Türk beldesi Prizren'de Maarif Okulları'nı ziyaret eden Özen ardından da Sultan Murat Hüdavendigar Han'ın türbesini, ziyaret ederek dua etti.
Özen'in bu ziyareti iki dost ülke arasında kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmesi noktasında oldukça önemli.
Bu ziyaretlerin bu dönem de artarak devam etmesi temennimiz.