İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BTSO'dan üstün zekalılar okuluna tam destek...
28 Eylül 2019 Cumartesi, 09:03

Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan'ın göreve başladıktan sonra gündeme getirdiği en önemli konulardan biri de üstün zekalılara yönelik okul ve daha önemlisi bu okula ilişkin ön çalışmalar ve oluşturulması istenen yönetmelikler...
20. dönemde milletvekili olarak ve AK Parti kurucu il başkanlığıyla Bursa'ya hizmet eden Orhan'ın devleti tanıması bu anlamda projesini hızlandırıyor dersek yanlış olmaz.
İşte bu bağlamda her fırsatta okulun bir an önce faaliyete geçmesi için önce Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Müdürlüğü ile görüşme yapan Orhan ardından yerel dinamikleri harekete geçirme adına yürütme kurulu ile beraber destek turlarına çıkıyor.
Bu bağlamda en son destek arayışı için BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulu'na ziyarete gitti.
Daha önce Bursa Valisi Yakup Canbolat'tan destek alan Orhan'a ikinci destek de BTSO'dan gelmiş oldu.

BTSO'ya ziyarette bu okula neden ihtiyaç duyulduğunu Burkay ve yönetim kurulu ile paylaşan Orhan'a, Burkay tam destek sözü verdi.
Ardından konuyla ilgili bir çalışma heyeti kurulması kararlaştırıldı.
Burkay, oluşacak heyete BTSO'dan da katılım ola-cağını vurguladı. Oluşacak heyet ilk fırsatta dünyada bu tür eğitim veren okulları ye-rinde inceleyecek ve rapor hazırlayacak. Vakıf kurulması için öncülük edilecek. Hazırlanan raporla beraber resmi kurumlar ziyaret edildikten sonra bu tür üstün zekalı çocukların tespiti dahil olmak üzere anaokulundan başlayıp yük-seköğrenime kadar devam edecek süreçle ilgili kanuni düzenlemeler yapılması için hükümet nezdinde çalışmalar yapılacak. Tahmini rakamla-ra göre Türkiye'de dörtyüz bin civarında üstün zekalı çocuk olduğu tahmin edi-liyor. Umarım bu çalışmalar fazla uzamaz bir an önce okulla ilgili bürokratik düzen- lemeler gerçekleşmiş olur.

BÜYÜK BİR MAĞAZADA MÜDÜR MÜ OLMAK GÜZEL, YOKSA BİR MAHALLEDE KÜÇÜK BAKKAL MI OLMAK?

Hafta içinde AK Parti'de siyaset yapan önceki dönemlerde milletvekilliği yapan siyasetçi bir dostumla AK Parti'den ayrılıp parti kurmak için harekete geçen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski bakan Ali Babacan'ın parti kurma çalışmaları ile ilgili düşüncelerini sordum.
Malum her iki isim de çalışmalarını devam ettiriyor.
Süreçi hep beraber takip ediyoruz.
Sorduğumuz soruya dostumuz değerli siyasetçi abimiz ilginç yanıt verdi.
Parti kurmayı düşünen siyasetçiler önce şunu net olarak düşünmeli ve şu sorunun cevabını kendi iç dünyasında vermeli dedi.
Işte o soru:
Bazen siyaset yaparken büyük bir mağazada müdür mü olmak güzel yoksa bir mahallede küçük bakkal mı olmak?
Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye göre değişir.
Ama bugün ana daldan kopan Abdüllatif Şener, bir yerlere gelebildi mi siyaseten hayır?
Partisi kapandı kendisi de CHP'den milletvekili oldu.
Keza 17-25 Aralık sürecinden sonra bu örnekleri çoğaltmak mümkün.
Bir çok isim AK Parti'den ayrıldı, sonuç hüsran...
Deneyimli siyasetçi;
Öte yandan bundan sonraki süreçte AK Parti'den ayrılıp yeni bir siyasi parti kuranların da sonu böyle olursa şaşırmamak gerekir dedi!