İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BTSO MESYEB çıtayı yükseltti
21 Aralık 2017 Perşembe, 07:32

Eskilerin bir ifadesi var ekmek aslanın midesinde diye ...
Duruma bakılırsa midesini de geçmişe benziyor.
İş bulmak dert. İşte çalışmak ayrı dert.
Hele ben her işi yaparım devri çoktan bitti.
Üstüne üstelik bir de işin tehlikeli ise vay haline!
O zaman 6645 sayılı kanun gereğince tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayana iş yok...
Bursa'da o belgeyi veren kurumlardan biri de BTSO'ya bağlı olarak kurulan BTSO MESYEB. Geçen hafta içinde MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök'ü Yerel Yönetimler programında konuk ettik...


BTSO MESYEB 64'ü zorunlu olmak üzere 81 meslekte MESYEB belgesi veriyor.
Verilen belgelerin meslek dağılımlarına baktığımızda ise; 21 belge Otomotiv 21 belge Metal 14 belge İnşaat 8 belge de Enerji sektöründe zorunlu iş kollarında 7 belge ise zorunlu olmayan kollarda.
Toplamda 2 bin 500 metrekarelik sınav merkezinde bu belgeler veriliyor. Bu arada MESYEB ile bu belgeyi Bursa'da veren kurum sayısının 4 olduğunu da vurgulayalım.
BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök çıtayı daha da yükseltmiş durumda yakın bir tarihte burada tekstil ağırlıklı sınavların da yapılacağı müjdesini verdi.
Sınavların maliyeti ne kadar mı?
Ortalama 700 TL civarı...
Sınava girip başarılı olanlar ücreti ilgili bakanlıktan geri alabiliyor.

Gümüşsoy'un yanıtı

Dünkü BURFAŞ yazıma istinaden bu şirketin eski Genel Müdürü Muhammet Gümüşsoy cevap yollamış.
Göndermiş olduğu cevapta Gümüşsoy'un yazdığım yazıyı iyi okumadığı anlaşılıyor.
06 Aralık 2017 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın gerçekleştirdiği basın toplantısının ardından BURFAŞ'ın geçtiği iki yazıyı kaleme almışım.


İlki; 7 Aralık 2017 tarihindeki yazı:
http://www.bursahakimiyet.com.tr/yazarlar/ilhami-yildiz-75/baskan-aktas-in-acil-eylem-planinda-neler-var-11425.html bu linkten yazıyı okuyabilir.
Öte yandan dünkü yazıyı http://www.bursahakimiyet.com.tr/yazarlar/ilhami-yildiz-75/alinur-aktas-tan-bir-rica-uludag-ve-sosyal-tesisler-11511.html buradan okuyabilir.
Ben yazımda hiçbir zaman borç rakamını yazmadım. Öte yandan yine hiçbir yazımda tesis sayısını belirtmedim.
Sayın Gümüşsoy'un yazılarımı bir kez daha okuması gerektiğini düşünüyorum. Zannedersem bana gönderdiği yanıt hakkını bir başkasına göndermek isterken yanlışlıkla bana göndermiş!..
Gümüşsoy'un gönderdiği cevap hakkının özeti:
1.BURFAŞ'ın 43 milyon asla zararı yoktur, olmamıştır, olamaz da. Ne zamandan beri borçlar zarar kabul ediliyor,ne zamandan beri alacaklar gelir kayıt edilmiyor.
2.BURFAŞ'ın hiçbir zaman 53 tesisi olmamıştır. Toplam tesis sayısı 23'tür.
3.BURFAŞ pahalı değildir. BURFAŞ 'ta kalite esastır ve kalitenin bir bedeli vardır. Kaliteden vazgeçmek ucuzluk getirir ama kaliteyi götürür. Tercih sizindir.
4.BURFAŞ zaten zarar eden tesisleri bir süre takip edip kapatıyordu. ihale yolu zaten mecburi bir metot. Kazancı,Karacabey, Mihrapli Restoran zaten bizim ihaleye çıkardığımız tesisler bunlar yeni şeyler değil.

Yerel Yönetimler'in konuğu Hasan Taş

Perşembe akşamları AS TV'de yayınlanan Yerel Yönetimler programı her hafta birbirinden değerli konukları ağırlıyor. Bu hafta Yerel Yönetimler programında konuğumuz Büyükorhan Belediye Başkanı Hasan Taş olacak.
Yerel Yönetimler programı bugün saat 20.15'te AS TV ekranlarında.