İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa Büyükşehir'den gönül seferberliği
22 Temmuz 2019 Pazartesi, 08:17

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu uluslararası çalışmalara bir yenisi daha eklendi. O çalışma da Afrika ülkelerinde yapılıyor.
Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle ilk olarak 2018-2019 öğretim yılı için gerçekleştirilen çalışmayla YÖS sınavı kapsamında Somali'de sınav gerçekleştirildi.
Bu sınava toplamda 210 öğrenci girdi 165'i ise üniversiteye yerleşti. Öğrencilere barınma, karşılama,ikametgah, kayıt işlemlerinde danışmanlık hizmeti ücretsiz olarak Bursa Kültür AŞ tarafından karşılandı.
2019-2020 öğretim yılı için Nijer, Senegal, Kamerun ve Somali'de gerçekleşen sınavlara 352 öğrenci katıldı. Sonuçlar ilerleyen günlerde açıklanacak.
Önümüzdeki yıl hedef ise: 16 ülkede toplamda bin 500 öğrencinin sınava girmesini sağlamak.


Aslında bir yandan Bursa Kültür AŞ gönül seferberliği yaparken bir yandan da burada yaşayan öğrencilerin bazı grupların eline geçmesi de engelliyor.
Diğer bir açıdan baktığımızda ise bir öğrencin aylık 500 dolar harcaması olduğunu varsayarsak kent ekonomisine de ciddi anlamda katkı sağlanmış oluyor.
Bize de bu tür çalışmaya destek olmak düşer...

ÖDÜNÇ'TEN IPARD PROJELERİ İÇİN BİLGİLENDİRME...

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç'ün, kendi seçim bölgesi de olan Gürsu ve Kestel için özel çalışmalar yaptığını biliyoruz.
Bu bağlamda;
Yıl içinde bölgenin sorunlarını gündeme getiren Ödünç çözüm noktasında da harekete geçti.
Öncelikli hedef devletin sunduğu olanakları halka duyurmak onların müracaatlarını sağlamak.
Bu minvalde, Milletvekili Ödünç, bölgede yaşayan hemşehrilerinin ücretsiz desteklerden yararlanması için gayret gösteriyor. Bu bağlamda Tarım ve Kırsal Destekleme Kurumu tarafından açıklanan IPARD projelerine bölge halkının ilgi göstermesi için uğraşıyor.


Başvuru sürecinde hemşehrilerinin hata yapmaması için elinden gelen imkanları kullanan Ödünç'ün bu çalışmasını biz de önemsiyoruz.
Yine hatırlatmakta fayda var:
IPARD II Programı Altıncı Başvuru Çağrı İlanı kapsamında Proje Başvuru ve Kabul İşlemleri 8 Temmuz tarihi itibarı ile başladı.
Çağrı kapsamında "302 Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme" tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecek. Başvuruların son teslim tarihi 23.08.2019 saat 18:00...

ÜSKÜP'TEN İSTEK VAR...

Geçen hafta içinde Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin sünnet etkinliği için soluğu Üsküp'te almıştık.
Üsküp kapı komşusu gibi. Uçakla bir saat...


Bu açıdan temennim odur ki Bursa'dan Üsküp'e direkt uçuşlar gerçekleşir.
Gelelim bir ayrıntıya...
Üsküp'ün tarihi çarşısında dolaşırken orada yaşayan bir amcanın isteği vardı. O istek oldukça dikkat çekici.
Onu bu köşeden aktarayım.
Amcanın isteği buraya "Arapça-Türkçe-Arapça-Boşnakça, Arapça -Arnavutça Elif-Ba" istedi. Buralarda yaz tatillerinde en büyük ihtiyaç bu dedi.
Gerçekten önemli.
Biz de bu ihtiyacı bu köşeden yazmış olalım.