İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa'nın LGS ile imtihanı...
26 Haziran 2019 Çarşamba, 08:13

Birçok öğrencinin merakla beklediği (LGS) Liselere Giriş Sınavı'nın sonuçları önceki gün belli oldu. Bizi öncelikle ilgilendiren ise Bursa'nın durumu.
Ama öncesinde genel bilgi verelim. Bu sene liselere giriş sınavında en başarılı üç il Muğla, Tunceli ve Giresun.
Bu üç sıralamadan sonra ise gelen iller Rize, Trabzon, Kırşehir,Eskişehir, Çanakkale, Zonguldak, Sinop...
Ya da diğer bir deyişle ilk onda Karadeniz'den 5 il olması dikkat çekiyor.
Öte yandan nüfus sıralamasına göre ilk dört il açısından baktığımızda ise İstanbul 42.sırada, Ankara 15.sırada, Bursa 27. sırada.İzmir ise 28.sırada yer alıyor.
Listenin son beş sırası ise Ağrı, Şanlıurfa, Siirt, Hakkari ve Şırnak şeklinde oluşuyor.
Öte yandan Türkiye'de merkezi sınava 1 milyon 29 bin 55 öğrenci katıldığını da belirtelim.. Bursa'dan ise sınava 36 bin 635 öğrenci girdi.
Kentimizden sınava giren öğrencilerin doğru cevap sayısı ise 38,3 olarak gerçekleşti.. Bu rakam 1.olan Muğla'da ise 43,7 olarak gerçekleşmiş durumda..
Bursalı öğrenciler ortalama olarak Türkçe'den 10, Matematik testinde 3,09 , Fen Bilimleri'nde 7,96 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürk 6 ,51 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nde 6,28, İngilizce'de 3,03 doğru yanıt vermişler.
Sınava en az Tunceli'den 583 öğrenci girerken, en fazla öğrenci İstanbul'dan girdi.
Öte yandan geçen sene başarı sıralaması yayınlanmadığı için kentler arasında nasıl bir değişim olduğunu söylemek mümkün değil.
Yine diğer merak edilen bir başka soru ise geçen yıl sadece 18 öğrencinin 500 tam puan aldığı LGS'de bu yıl 565 öğrenci tam puan aldı.
Bu bağlamda bir başka merak edilen soru ise İmam Hatip Ortaokulları'nın durumu idi.
Onun yanıtı da 12 farklı ilde bu okullarda okuyan 21 öğrenci tüm sorulardan 500 tam puan aldı. Bursa özelinde ise devlet okulundan bir öğrencinin 500 tam puan alması ise takdire şayan. Asıl hedef bundan sonraki süreçte devlet okullarındaki başarının daha da artması.
Şimdi sıra öğrencilerin tercihlerinde...
,Bu vesile ile temennimiz odur ki ilerleyen yıllarda Bursa'nın başarı sıralaması daha da yükselir.

MHP KELES KOCAYAYLA TÜRKMEN KURULTAYI İÇİN GÜN SAYIYOR...

Ülkücü camianın Marmara Bölgesi'nde dikkat çeken etkinliklerinden biri de Keles Kocayayla Şenliği Türkmen Kurultayı idi.
Bilmeyenler için hatırlatma yapalım.
Burada gerçekleşen şenlikte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuşması sonrası koalisyon hükümeti 2002 yılında erken seçime gitmişti.


Bu açıdan bakınca Kocayayla'nın Türk siyasetindeki yeri oldukça önemli.
Öte yandan gerçekleşen şenlik ve kurultay Kayseri Tekir Yaylası'ndan sonra ülkücülerin en çok ilgi gösterdiği etkinlik hüviyetinde idi.
Bu bağlamda;
Ülkenin değişik illerinden gelen ülkücüler burada buluşuyor hem hasret gideriyorlar hem de eğleniyorlardı.
Uzunca süredir yapılmayan kurultay için MHP bu yıl harekete geçti.


Dün telefonla bilgi aldığımız MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı kurultayı yapmak için özel gayretleri olduğunu vurguladı.
Bizler temmuz ayı içinde yapmak istiyorduk. Fakat Kocayayla dolu olduğu için ağustos ayını düşündük şeklinde bizlerle görüşlerini paylaştı.
Yerin müsait olması durumunda bu sene uzun yıllar ara verilen kurultayın 3-4 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılması için çalışmalar olduğunu bu köşeden yazmış olalım.