İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa'ya dört yeni ilçe...
29 Mayıs 2018 Salı, 07:21

Gerçek olan şu: Bursa'nın üç büyük merkez ilçesi her geçen gün büyüyen yapısı ile dikkatleri çekiyor.
Hatırlatalım:
1987 yılında Osmangazi İlçesi kurulduğunda toplam nüfusu 450 bin iken bu nüfus 2017 yılında 900 bine çıktı.
Diğer bir deyişle 20 yılda iki kat büyüdü iş saati bu sayı 1 milyonu geçiyor.
Öte yandan Yıldırım 1987 yılında kurulduğunda 250 bin nüfus iken şimdilerde bu sayı yaklaşık olarak 700 bini geçti.
Bu da yaklaşık kurulduğu günden itibaren Yıldırım'daki nüfus artışının yaklaşık 3 kat arttığını gösteriyor.
Bir başka ilçe Nilüfer ise kurulduğu yıl 1987'de nüfusu sadece 50 bin iken şimdiki nüfusunun 500 bini aştığı tahmin ediliyor.
Yaklaşık olarak 10 kat da Nilüfer büyümüş.
Daha basit bir ifadeyle üç ilçenin nüfusu 750 binden 2 milyon 100 bine ulaşmış.
Bu da üç kat büyümeye yakın demektir.

Osmangazi'nin yeni ilçeleri

İlçelerin yüzölçümleri açısından baktığımızda ise; Osmangazi ve Nilüfer 700'er hektarlık alanda,Yıldırım da 300 hektarlık alanda kurulu...
Nüfusları kentsel yerleşme açısından değerlendirecek olursak;
Nüfusu 10 binden az olan yerleşim birimlerine kırsal yerleşme alanı deniyor. 10 bin ile 25 bin arasındaki yerleşmeler Küçükşehir, 25 bin 100 arasına Ortaşehir, 100 bin 500 bin arası Büyükşehir, 500 bin ve üstüne de Metropol şehir ifadesi kullanılıyor.
Bu bağlamda Bursa'da Osmangazi ve Yıldırım'da iki Nilüfer'de bir yeni ilçe kurulmasıyla ilgili hazırlıklar yapıldığı bilgisine ulaştık.
Osmangazi kurulacak iki ilçe ile üçe bölünmüş olacak.
O ilçelerin adı Akpınar ve Demirtaş.
Mevcut Osmangazi İlçesi sınırlarında planlanan nüfus 400 bin, yer alan tahmini mahalle sayısı 90 ve 300 hektarlık alanı kapsıyor.
Merkez Osmangazi İlçesi sınırlarında Çekirge, Dikkaldırım, Heykel, Soğanlı ve Küçükbalıklı ve çevresindeki mahallelerden oluşuyor.
Kurulması planlanan Akpınar ilçesinde ise 300 bin nüfusa göre planlama yapılmış. Burada yer alan mahalle sayısı 20, alan olarak da 150 hektarlık bir alanı kapsıyor.
Bu ilçe sınırlarında bulunan mahalleler Yunuseli, Hamitler, Hürriyet, Akpınar, Emek, Geçit ve Nilüferköy'ün olması bekleniyor.
Osmangazi sınırlarında kurulması planlanan başka bir ilçe eski Demirtaş Beldesi. Buraya tekrar ilçe hüviyeti kazandırılması planlanıyor ancak ilavelerle.
Yaklaşık 150 hektarlık alana kurulması planlanan ilçenin nüfusu ise 200 bin olarak planlanıyor. Kapsadığı mahalle sayısının 20 ile 30 arasında olması bekleniyor.
İşte o mahalleler: Demirtaş, Ovaakça, Gündoğdu, Seçköy, Alaşarköy ve Armutköy civarı.

Gelelim Yıldırım'a...

Yıldırım'ın da planlamayla ikiye bölünmesi planlanıyor. Kurulacak iki ilçenin sınırlarını belirleyen unsurun Ankara Caddesi olacağını söyleyebiliriz. Yolun altı bir ilçe üstü bir ilçe.
Yolun üstünde planlanan nüfusu 400 bin toplam alan ise 150 hektarlık bir alanı kapsıyor. Mahalle sayısı olarak ise 40'a yakın mahallenin şimdiki Yıldırım'ın sınırlarında bulunması planlanıyor.
O mahallelerden bazıları:Yeşil, Erikli, Fidyekızık ve Eğitim.
Yolun altına ise şimdilik Kuzey Yıldırım ifadesi kullanılıyor. Burası için planlanan nüfusun ise 300 bin olması planlanıyor.
Toplam 150 hektarlık alanda 20 mahallenin olması tahmin ediliyor.
O mahallelerden bazıları şunlar: Millet, Yavuzselim ve Arabayatağı, Vakıf...

Şimdi gelelim Nilüfer'e...

Nilüfer'in de ikiye bölünmesi planlanıyor. Mevcut Nilüfer'in sınırlarında Beşevler, Çamlıca, Kültür, Çalı, Kayapa ve Hasanağa'nın bulunduğu 40 mahalleyi yaklaşık 350 hektarlık alanı ve 250 bin nüfusu kapsaması bekleniyor.
Kurulması planlanan yeni ilçe için şimdilik Kuzey Nilüfer deniyor. Bu ilçe sınırlarında Ataevler, Özlüce, Görükle ve İhsaniye gibi toplam 40 civarında mahalle olması planlanıyor. Buranın da kapsayacağı alan 350 hektar ve 250 bin nüfus olması planlanıyor.
Çalışmaların sürdürüldüğünü buradan paylaşmış olalım.
Öte yandan bu ilçelerin kurulmasının 30 Mart 2019 seçimlerine yetişebilmesi için ilgili kanunlarda değişiklik yapılması gerekiyor. Yoksa bu değişiklik isteği 2024'e kalır...