İlhami YILDIZ

İlhami YILDIZ

ilhamiyildiz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BURULAŞ'tan aile bütçesine 4 milyon TL'lik katkı...
19 Ağustos 2019 Pazartesi, 08:22

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin amiral gemisi olan şirketlerinin başında BURULAŞ geliyor.Özellikle geçen aylarda BURBAK'la birleşmenin ardından BURULAŞ'ın sorumlulukları ve faaliyet alanları daha da genişledi.
BURULAŞ bu Kurban Bayramı'nda bir ilki yaptı. Hem BURULAŞ bünyesinden hem de BURULAŞ'a bağlı özel halk otobüslerinde ulaşım ücretsizdi.
Özellikle ücretsiz kısmını açmak gerekiyor. Vatandaş BUKART'ını okuttu, fakat herhangi bir ücret düşmedi.


BUKART'ın okutulmasında iki ana sebep vardı.
Onlardan ilki; bayramda toplu taşıma araçlarını kullanan yolcu sayısının tespiti diğeri de halka ücretsiz olmasına rağmen BURULAŞ özel halk otobüslerine taşıdığı yolcunun parasını sözleşme şartlarında belirtilen rakam üzerinden ödeyeceği için tespit için gerekliydi.
Biz ödemedik ama BURULAŞ ödedi...
Bu bağlamda hafif raylı sistem, tramvay ve özel halk otobüsleri ve BURULAŞ'ın kendi otobüslerinde ne kadar yolcu taşındığını merak ettik.
Konuyla ilgili olarak BURULAŞ Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar'la görüştük. Ondan aldığımız rakamlara göre Kurban Bayramı'nda BURULAŞ'ın koordinasyonunda çalışan toplu taşıma arçlarında 2 milyon kez kart kullanılmış.
Bunlara kart basmayıp kanunen verilen kartlar hariç.
Ya da diğer bir deyiş ile Bursa Büyükşehir Belediyesi basit hesapla en az 4 milyon TL'yi Bursalılara hediye etmiş.
Ya da ceplerinden çıkarmamış, aile bütçelerine katkı sağlamış.


Bu durumda tek bir şey denir.
Teşekkürler Alinur Başkan...
Teşekkürler BURULAŞ...

HARMANCIK EKO TURİZM TESİSLERİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR...

Bursa'nın en uzak ilçesi Harmancık AK Parti iktidarı ile beraber kabuğunu kırmak için özel gayret gösteriyor. Bu bağlamda belediye başkanı seçilen Yılmaz Ataş da özel gayret gösteriyor.
İşte bu noktada;
BEBKA'nın destekleriyle yapımı ve işletimi Harmancık Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Harmancık Eko Turizm tesisleri son yıllarda bu bölgeye yapılan en ciddi yatırımlardan biri.
Sadece yatırım değil.
Aynı zamanda cazibe merkezi.


Doluluk oranı hafta sonları yüzde yüz hafta içi de yüzde 70'in üstünde.
Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş "biz bu ve benzeri tesisleri daha da çoğaltarak ilçemizin tanıtımına katkı koyacağız. Ziyaretçilerimiz arasında başta Bursa, Balıkesir, Kütahya, Afyon hatta yurtdışından gelen misafirlerimiz var, her geçen gün farklı yerlerden tesisimize gelmek isteyenler var" dedi.
Öte yandan kişisel düşüncemiz odur ki ilerleyen süreçte turizme kazandırılması durumunda Ilıca Kaplıcaları da bölgenin turizmde deparlar atmasına vesile olacaktır diye düşünüyorum.
Bu konuda söz devlet büyüklerinde...


Bize şimdilik düşen ise alternatif tatil için farklı yer düşünenler burayı da not almalarını tavsiye etmek olacaktır.

BİRAZ MOLA

Yoğun bir çalışma temposunun ardından yıllık iznimizin 15 günlük bölümünü kullanmak üzere bugünden itibaren izne çıkıyoruz.
Allah nasip ederse 4 Eylül 2019 Çarşamba günü bu köşede buluşmak üzere hoşca ve dostça kalın...